Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

валутен борд

Публикувано от kuku987 
Re: валутен борд
05-02-2009 - 08:02:58
OwnerBG Написал:
-------------------------------------------------------
> Пускат на пазарна цена имотите на длъжници
>
> 24 Часа
>

Това трябваше да го пусна тук а не в другата тема, но нищо!
Пододбен текст е демострация на неграмотност. В добавка към казаното от Злостър, в резултат на което ще се обезмисли предлагането на подобен имот за изпълнителна продажба, подобна стъпка ще доведе и до фактически отказ за изплащане на кредитите, защото всеки ще знае, че имотът му не би се продал при тези условие, а ако не се продаде ще му го върнат! Освен, че банките ще останат със средният от всички пет пръста, друго важно за този "проекто-закон" е че противоречи на редица други закон...Както и да е, приемането на подобен закон по никакъв начин няма да реши проблема с натрупаните дисбаланси в икономиката и ефектът ще е практически негативен за икономиката, като най-силно ще удари банките и вложителите.

Re: валутен борд
05-02-2009 - 08:07:01
avatar
Да, а преди да им го върнат, даже ще го ремонтират.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 09:11:19
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> додо....каза ми след март, април ще вадим
> списъците - но списъците са готови и ми цитира
> цени - свят ми се зави ...и сега няма сила която
> да ме накара да купувам на цените в момента -
> говорим за апартаменти на цени по ....аиде няма да
> казвам че ще излезе че са по евтини от една кола
>
> Кои в каквото иска да вярва

Добре де какво толкова си се развалнувал на тези цени които си видял?
Нали ще има търгове и това са началните цени. На търга всеки ще наддава и цените сигурно ще се доближат максимално до пазарните.
За пример - ebay.com. Има една камара GSM-и, фотоапарати, лаптопи и какво ли още не пуснато на търг с цена $1, но докато приключи търга цената му стига до реалната.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 09:29:48
Гого,
Има 100000 изпълнителни листа на 10-20000лв/$1/. Банките не отпускат кредити, защото нямат ресурс за това, а трябва 100000 човека да купят имот след наддаване на 100000лв, за да е близка цена до "реалната". Откъде ще стане това? Под дюшеци говориш за по 20-40000лв скрити у бабите/Не знам как масово ги имат при средна пенсия 100-150лв, ама.../. Ако 100000 баби имат по 40000, то ресурсът на бурканите е 4 милиарда/А... Парите под дюшека се водят кеш за БНБ. Колко лева се водят сега в обръщение. Според резервите на БНБ трябва да имаме максимум 24 милиарда лева в обръщение. 20-25% от тях да стоят скрити при бабите, които и не знаят какво е евро или долар?/. Имотите сумарно са 10 милиарда при примера! Депозитите на граждани са 22 милиарда, но какво ли ще стане, ако всички буркани и 6 милиарда отгоре се насочат към имоти? Банките не могат да платят по никакъв начин повече от 1.6 милиарда резерви+дребни сумички в наличност. Просто при "реална" цена ще има фалити.
Та... Хипотетичната ситуация показва ли ти защо се започва с цена 10000 и очакваната ще е максимум 20-30? А банките се забиват и в тоя случай, защото със сигурност ги тресе дали няма да има отлив на депозити за участие в търговете. Ама не могат да държат големи пасиви прекалено дълго и трябва да продават. Затова и сега се борят за увеличение на срока за обявяване на кредит за необслужван. Защото не могат да бавят публична продан заради лошата репутация от това и законовите изисквания, а в същото време всеки търг не набутва нови шарани с кредити, а тегли ресурс от депозити. В момента банката има интерес и на 2лв да продава, но да не изгуби влог от 10000 и да виси, че някога спрелият да си плаща длъжник ще има да й дава и милион, ако го хванат. Още ли си вярваш, че няма как да падат цени?
Има само два шанса за печалба при публична продан- да има ново кредитиране за продаденото или да се купи то от чежденец, който внася парите си отвън. В момента няма как да дойдат пари от чужбина, а само ще се тегли, т.е. ситуацията е в третия лош за всички вариант.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-05 09:33 от dreamer79.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 09:44:14
dreamer79 Написал:
-------------------------------------------------------
> Има 100000 изпълнителни листа

Това пък от къде го измисли? Не казвам, че съм запознат с нещата и това не е вярно, но на мен ми изглежда нереално. Това е все едно на всички в Пловдив да им вземат апартаментите.

И аз не споря, че цените няма да падат или да приказвам, че ще се вдигат, но тези цени за които приказвате ми се струват нереални. За София специално си мисля, че цените по по-приличните квартали ако доближат 600 - 7000 EUR/м2 ще започне да се купува.

А и нещо друго ми направи впечатление преди малко - тук все разправяме, че няма пари, че никой не купува и т.н., но я хвърлете едно око тук:

www.imot. bg/pcgi/main.cgi?topmenu=2&leftmenu=4
(между imot. и bg има спация която трябва да се махне)

Вижте само за днес колко обяви за покупка има пъснати. Направо немога да повярвам...
Re: валутен борд
05-02-2009 - 09:47:20
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> www.imot.
> bg/pcgi/main.cgi?topmenu=2&leftmenu=4
> (между imot. и bg има спация която трябва да се
> махне)
>
> Вижте само за днес колко обяви за покупка има
> пъснати. Направо немога да повярвам...


Забележи е-маил-ите на тези обяви - всичките са на агенции за НИ.

Това не са реални обяви - просто събират оферти.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 09:54:47
Възможно е да са фалшиви, но ако наистина има интерес и просто агенциите търсят апартаменти за клиентите си - това ми прилича на голямо търсене.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 10:12:59
Агенциите не търсят за клиенти. Схемата им е да те накарат да им се обадиш, че имаш имот за продажба, и след това да те убедят да им станеш клиент. Нещо като с фалшивите обяви за наеми и продажби, които винаги са минали сделка вчера и вече не са актуални, но в офиса могат да ти покажат нещо друго, дето е на съвсем друга цена и със съвсем други характеристики от обявеното за зарибявка. Често на 10 реални обяви и при бума на продажбите се стигаше до поне 20-30% за шараните. При наемите даже може да се каже, че фалшивите обяви в портали бяха повече от реалните оферти. тук не броим дублирането на чужди обяви, които се пускат, за да ти се обадят на теб, а ти да си поделиш с реалния брокер комисионната, или да прочетеш обява на частно лице и да я пуснеш в агенцията, като си мислиш, че след продажба все ще има за твоята комисионна, защото продавачът ще е щастлив, че е продал.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 10:17:52
100000 изпълнителни листа са завишена цифра, 100000 баби с по 40000 също. Другите числа са от официалната статистика на БНБ. Но и милиард да се източат от депозити ударно сега, пак е проблем. Просто за целите на по-лесното разбиране на ситуацията съм сложил такива цифри като най-тежък вариант. Всяко движение над няколкостотин милиона би било пагубно за банките, защото всичко възможно вече е изнесено. Ясно си личи, че промоциите за краткосрочни депозити не са за привличане на нови/Такива просто няма от месеци./, а за задържане на старите да не си ги поискат хората и да тръгнат да ги внасят в чужбина или да ги харчат.
За Куку и Асен имам интересна новина за дискусия- банките обявяват, че няма да раздават дивиденти, а ще капитализират печалбата си. При схемата на Асен за пренасяне на неизплатени вноски и лихви по дългове като депозити е ясно защо го правят- реално отчитат приходи и печалба от това, което всъщност дължат и би трябвало да им е огромен пасив, а и пари не са дошли, а са отчетени като приходи. Сещате се колко е розово положението. И да не забравим, че рестрикциите на БНБ са за изтегляне на капитал, но нищо не пречи чужда банка Х да си поиска случайно парите седмица преди очакван проблем с опашки пред клоновете. Такова теглене не подлежи на никаква регулация и не се води източване на капитал от фалиращо дъщерно дружество и измама на кредиторите му. Просто случайно се е случил този момент да имаш нужда от парите си.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-05 10:23 от dreamer79.
Re: валутен борд
05-02-2009 - 11:49:05
Дриймър няма смисъл дори да разсъждаваме върху въпроса с бабите и дюшеците. Дори да допуснем, че след цялата инфлация през 90-те, с последващата деномицая 1 лев=1000 стари лева, някакво количество пенсионери са проявили финансов усет и са успели по някакъв начин да съхранят кътаните пари, едва ли може да се разчита на повече от 1-2 милиарда лева. Да предположим, че всички баби се втурнат, разпорят дюшеците извадят парите(недай си Боже да са онези с берачката на розов цвят) и накупят апартаменти(знам че звучи смешно но го допускаме)! Макроикономически ще извадим едни пари от левия джоб и ще ги вкараме в десния джоб. Нищо повече...ефекта ще доведе до класически bull trap на графиката на цените...от там знаеш какво следва!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-05 11:50 от hrabar.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход