Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва

Публикувано от dodo2 
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 13:45:08
avatar
Аз мисля, че който може ще се спаси поединично. Особено тези с кредити от преди 2 години - ако успеят изобщо да продадат сега, даже може да реализират печалба някаква и да си заживеят по старому, преди изхвърлянето с кредит. Обаче за такова решение се иска кураж, колко ли ще го направят. И ако толкова искат жилище, да повторят процедурата, когато банките у нас са станали нормални или когато наистина могат да си го позволят.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 13:46:01
bender Написал:
-------------------------------------------------------
> Muza
>
> И аз имам провали. Един от най-добрите ми авери
> изтегли 55 хил евро и плати 70 хил за гарсониера
> наречена маломерен двустаен в среден софийски
> кварлал....
>
> Айде да се върнем - какво може да се направи?
> Прехвърляне на активи или продажба преди изпадане
> в несъстоятелност може ли да стане? В симисъл
> продаваш колата, продаваш фиктивно селската къща
> на брад'чет си. Ще ги търси ли банката после, как
> мислите?
> Или обществен натиск за непрехвърляне на заем към
> трети лица? Или забрана за изискване на
> допълнително обезпечение? Всмисъл - щом си плащаш
> редовно да не ти искат още и още и още....? Поне
> това ми се вижда реално донякъде......

Нека да се включат юристи.... за прехвърлянето.

Трябва да има обществен натиск. Най-малко в частта за оставащото задължение към банката след изземване на имота. Нищо, че в договорите пише, че ако падне стойността е необходимо допълнително обезпечение или внасяне на разликата.
Презумцията на този текст в едни нормални времена е, ако се унищожи обезпечението, например физически. Затова и се правят застраховки.
Аз не знам за застраховки за намалена пазарна цена.
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 12/15/08
> 01:30PM от bender.


Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 13:53:45
bender Написал:
-------------------------------------------------------
> Muza
>
> И аз имам провали. Един от най-добрите ми авери
> изтегли 55 хил евро и плати 70 хил за гарсониера
> наречена маломерен двустаен в среден софийски
> кварлал....
>
> Айде да се върнем - какво може да се направи?
> Прехвърляне на активи или продажба преди изпадане
> в несъстоятелност може ли да стане? В симисъл
> продаваш колата, продаваш фиктивно селската къща
> на брад'чет си. Ще ги търси ли банката после, как
> мислите?
> Или обществен натиск за непрехвърляне на заем към
> трети лица? Или забрана за изискване на
> допълнително обезпечение? Всмисъл - щом си плащаш
> редовно да не ти искат още и още и още....? Поне
> това ми се вижда реално донякъде......
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 12/15/08
> 01:30PM от bender.

АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Аз лични кредити вече нямам ама имам фирмен. Смятам да го върна до стотинка, ако обаче не успея, прехвърлям всички активи на сестра ми(лични), и каквото успея от фирмените активи, изрично съм и казал от нейната уста думата "кредит" да не чувам, апартамент и дадох, събу си обувките и влезе да живее, ако остане без работа пари ще и давам, САМО да не тегли кредит! Предупредил съм я, че в един момент може да и прехвърля определено количество активи...надявам се този момент да не дойде но дотогава съм на полусъединител, всеки път когато сестра ми излиза в чужбина ме предупреждава поне месец по-рано!
За забрана на цедиране на задължение към трети лица...изключително малко вероятно! Няма законова база, а докато се приеме закона...вода много ще изтече и много цедиране ще има!

П.П. Камелия, дай списъка със секвестируемото имущество, да видим какво да прехвърляме, пък какво да не прехвърляме!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-15 14:00 от hrabar.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 14:35:26
avatar
hrabar Написал:
-------------------------------------------------------

> АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Аз лични кредити вече
> нямам ама имам фирмен. Смятам да го върна до
> стотинка, ако обаче не успея, прехвърлям всички
> активи на сестра ми(лични), и каквото успея от
> фирмените активи, изрично съм и казал от нейната
> уста думата "кредит" да не чувам, апартамент и
> дадох, събу си обувките и влезе да живее, ако
> остане без работа пари ще и давам, САМО да не
> тегли кредит! Предупредил съм я, че в един момент
> може да и прехвърля определено количество
> активи...надявам се този момент да не дойде но
> дотогава съм на полусъединител, всеки път когато
> сестра ми излиза в чужбина ме предупреждава поне
> месец по-рано!
> За забрана на цедиране на задължение към трети
> лица...изключително малко вероятно! Няма законова
> база, а докато се приеме закона...вода много ще
> изтече и много цедиране ще има!
>
> П.П. Камелия, дай списъка със секвестируемото
> имущество, да видим какво да прехвърляме, пък
> какво да не прехвърляме!

Това с прехвърлянето на "активи" на сестра ти вече не е съвсем безопасно. За комисията Кушлев, чувал ли си?
Ето двата списъка, които те интересуват.

Списък на вещите за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, върху които съгласно чл. 339, буква "а" от Гражданския процесуален кодекс не може да бъде насочено принудително изпълнение
(Приет с ПМС № 113 от 26 май 2003 г.)


1. Вещи за лично употребление:
а) по едно горно зимно палто, едно горно есенно палто, една шапка, два костюма (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери - за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли - за жените) и работното облекло;
б) употребяваните обувки и бельо.
2. Всички детски храни и принадлежности.
3. Вещи за домашно употребление:
а) по един креват, една постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството;
б) един двукрилен гардероб, един кухненски бюфет, обикновените маси и столове;
в) обикновените домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене;
г) необходимите уреди за отопление и една печка за готвене;
д) една пералня и един хладилник;
е) един телефонен апарат и един радиоапарат.
4. Изкуствените органи, протезите, очилата и другите помощни приспособления и предмети, които се употребяват от длъжника или от членовете на неговото семейство поради физически недъзи или наранявания, както и лекарствата и другите приспособления, средства и материали за лечение.
5. Учебните пособия, включително книгите и музикалните инструменти, използването на които е необходимо при общото и професионалното обучение на длъжника и членовете на неговото семейство.
6. Домашните животни (домашните любимци), ако не са отглеждани за продажба.
7. Семейните и личните ордени и отличия.


Имущество, подлежащо на принудително изпълнение

Чл. 213. (1) Принудителното изпълнение се насочва върху цялото имущество на длъжника, с изключение на:

1. вещите за всекидневна употреба на длъжника и на неговото семейство, необходимата храна, топливо, работен добитък и предмети за упражняване на занятие или дейност по списък, одобрен от Министерския съвет;
2. единственото жилище на длъжника; ако жилищната площ е повече от 30 кв. м за длъжника и за всеки от членовете на семейството му поотделно, разликата се продава, ако при тези условия жилището е реално поделяемо;
3. сумите по сметки в банки в размер до 250 лв. за всеки член от семейството;
4. земеделските земи - до една четвърт от притежаваните, но не по-малко от 3 дка, обработвани пряко от длъжника или от член на неговото семейство, както и необходимия за обработването им инвентар;
5. трудовото възнаграждение, обезщетението по трудово правоотношение, пенсията или стипендията - в размер до 250 лв. месечно.
(2) Не се допуска принудително изпълнение и върху:
1. обезщетенията по социалното осигуряване, включително за безработица;
2. социалните помощи, предоставяни от държавния или общинския бюджет;
3. сумите по дарение от физически и юридически лица, получени от лица с трайни увреждания с намалена работоспособност над 50 на сто и други категории лица в неравностойно социално положение;
4. вземанията за издръжка, определени от съда.

Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 14:50:21
Е най-сетне! Хубаво е човек да знае, че ще му оставят поне един хладилник и една пералня! Иначе за комисията Кушлев съм чувал. "Разследват" незаконно забогатели...та в каква връзка точно ми я споменаваш, нямам никаква представа!
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 14:53:54
avatar
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
> Понеже гледам, че и другаря Иванов си мисли, че
> като не можеш да плащаш просто връщаш имота на
> банката и пиеш студена вода за платеното да
> момента, да си напиша онова в процентите, но с
> абсолютни числа:


За първата година реално от заема 100,000
> са изплатени само 1118 лева, остават 98,900.


> С други думи на банката не и пука дали някой,
> който се е вързал на въдицата е с имот или му е
> отнет, при тези договори, той така или иначе ще й
> плаща, а тя при всички случаи е на печалба.

Хайде сега, помисли върху следните варианти.
1. Платил си 1118лв. за една година- чиста загуба.
2. Нямаш никакви други собствености, или са в рамките на защитените от закона.
3. На заплата си, от която могат да ти удържат някакъв процент- мисля че беше 1/3, не ми се рови сега да търся.

А, да видим, какво по- точно ще ти вземе банката? Щото, утре може и да минеш в сивия сектор- да работиш без договор.

Сега, става ли ти ясно обяснението на др. Иванов?

Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 14:57:29
Ками,
Не може цял живот човек да се крие като мишка в сивия сектор.

Освен, да бяга от Бг....
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 14:58:03
За разлика от САЩ/доколкото съм чувал/, в България физическо лице не може да обяви фалит. Ако някой е запознат с материята, моля да обясни: ...
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 14:58:50
avatar
hrabar Написал:
-------------------------------------------------------
> Е най-сетне! Хубаво е човек да знае, че ще му
> оставят поне един хладилник и една пералня! Иначе
> за комисията Кушлев съм чувал. "Разследват"
> незаконно забогатели...та в каква връзка точно ми
> я споменаваш, нямам никаква представа!

Както виждаш, не само това. Едно 2 членно семейство, ако има 120кв.м. НИ, може да си го обитава без притеснение. Пък и нивата да си копа, че и по 250лв. влог в банката да държи. За тия под дюшека няма разпореждане. smiling smiley
Наповням ти за Кушлев, защото те работят според закона, а там пише, че подлежат на конфискация прехвърлени "активи" на близки роднини с цел осуетяване на обезпечителни мерки ..........
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 15:00:56
Цитирала си стария ГПК.В новия:

Чл. 444. Изпълнението не може да бъде насочено върху следните вещи на длъжника - физическо лице:

1. вещи за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет;

2. необходимата храна на длъжника и неговото семейство за един месец, а за земеделските стопани - до нова реколта, или равностойността й в други земеделски произведения, ако няма такава;

3. необходимите горива за отопление, готвене и осветление за три месеца;

4. машините, инструментите, пособията и книгите, необходими лично на длъжника, упражняващ свободна професия, или на занаятчия за упражняване на неговото занятие;

5. земите на длъжника - земеделски стопанин: градини и лозя с площ общо до 5 дка или ниви или ливади с площ до 30 дка, и необходимите за воденето на стопанството машини и инвентар, както и торовете, средствата за растителна защита и семето за посев - за една година;

6. необходимите две глави работен добитък, една крава, пет глави дребен добитък, десет пчелни кошера и домашните птици, както и необходимата храна за изхранването им до нова реколта или до пускането на паша;

7. жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността;

8. предвидените в друг закон вещи и вземания като неподлежащи на принудително изпълнение.

Отпадане на несеквестируемостта
Чл. 445. (1) От забраните по чл. 444 не могат да се ползват длъжниците относно вещи, върху които е учреден залог или ипотека, когато взискател е заложният или ипотекарният кредитор.
(2) От забраните по чл. 444, т. 5 и 7 не могат да се ползват:
1. длъжниците по задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и от финансови начети;
2. длъжниците за случаи, предвидени със закон.

Несеквестируем доход
Чл. 446. (1) (Изм., ДВ, бр. 50 от 2008 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:

1. ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно - една четвърт част, ако е без деца, и една пета, ако е с деца, които то издържа;

2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;

3. ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;

4. ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.

(2) (Нова, ДВ, бр. 50 от 2008 г.) Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.

(3) (Предишна ал. 2, ДВ, бр. 50 от 2008 г.) Ограниченията по ал. 1 не се отнасят до задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло, а удръжките по ал. 1 за другите задължения на осъдения и за задължения за издръжка за минало време се правят върху остатъка от всичките му доходи.

(4) (Предишна ал. 3, ДВ, бр. 50 от 2008 г.) Върху вземания за издръжка не се допуска принудително изпълнение. Върху стипендии се допуска принудително изпълнение само за задължения за издръжка.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход