Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)

Публикувано от Uraa 
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 21:40:41
avatar
DeBeers Написал:
-------------------------------------------------------
> Кешът е хубаво нещо Аз съм на кеш от 15.10.2007 (
> рожденият ми ден и денят в който се изтеглих от
> БФБ), но въпросът е към какво да се насочим по
> време на кризата. Ти лично какво би си купил в
> България? Ще си купя апартаменти по 200 евро, но
> утре може цената им да падне и на 100. Може да се
> окаже, че София не е перспективен град и е
> по-добре да съм купил във Варна или пък най-добре
> да инвестирам в лиценза за огнестрелно оръжие,
> знам ли вече ...
> Лично аз си чакам да спечеля от "зелените карти".
> Мисля, че САЩ първи влязоха в криза и първи ще
> излязат.


И тук идва следващия въпрос-в каква валута.По нагоре Асен беше писал в долари,ако съм запомнил правилно.Не е ли долара надценен в момента обаче.от години не е бил толкова скъп.Пък и с тази печатница,дето работи на пълни обороти.Това за сейфти хевъна не го вярвам-предполагам поскъпна заради повишеното търсене-има за купуване ефтини акции на NYSE,пък те са в долари.
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 21:46:04
Quote

Изпратено от: DeBeers (IP съхранено)
Дата: December 7, 2008 08:20PM


Понеже темата е "къде да се инвестира", искам да попитам какво ви е мнението за диамантите? Това е единствената стока, на която цената не е падала през последните 100 години. Дори има такова търсене, че DeBeers си избират на кои клиенти да продават и всички огледи до 2011 са запазени.


Съмнява ме в състояние на световна криза цената на диамантите да се задържи и да расте. (Няма как средностат. Иван да мисли първо за диаманти и след това за неотложните си нужди.)
А по принцип ти търсиш къде да инвестираш за да имаш възможно най-сигурна и висока възвращаемост.
Е, трябва да си избереш в какво искаш да инвестираш и да не инвестираш по "слухове".

Представи си, че всичко в света що е за продан е в един супер голям магазин, и всеки продава някакъв вид стока.
Коли, телевизори, къщи, нефтохими, заводи, ниви, овощни градини, диаманти, злато, сребро и т.н. Всяка стока задоволява определени нужди.
Ако аз разбирам от ниви, аз ще зная колко доход изкарва на декар една нива, дали е хубава почвата, местоположението и т.н. И като й видя исканата цена ще зная дали си струва да се инвестира в нея или не.
И т.н. и т.н.
В Америка бедните са бедни по три причини.
1. Мързел.
2. От глупост, изхарчват всичко за най-различни неща. Или инвестират без да разбират достатъчно предмета в който инвестират. (Познавам хора, които работят по две работи и са в крайно тежко финансово състояние.)
3. Болест - Болен човек няма как да прави пари.

Знанието и трудолюбието пък ти гарантира сносен живот.




.[www.beinsadouno.org]
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 21:47:33
Аз съм в долари и евро, по равно. Мисля, че е добра диверсификация, не искам да гоня оптималната валута, както каза Асен, не искам да си усложнявам излишно живота. Не разполагам с милиони, че това да ми е проблем, а и да гоня някакви печалби от валутните курсове.
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 21:50:10
Абе човекът нали ви е казал, че темата е за инвеститори. Защо пишете?
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 21:53:48
Uraa Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:Изпратено от: DeBeers (IP съхранено)
> Дата: December 7, 2008 08:20PM
>
>
> Понеже темата е "къде да се инвестира", искам да
> попитам какво ви е мнението за диамантите? Това е
> единствената стока, на която цената не е падала
> през последните 100 години. Дори има такова
> търсене, че DeBeers си избират на кои клиенти да
> продават и всички огледи до 2011 са запазени.
>
>
> Съмнява ме в състояние на световна криза цената на
> диамантите да се задържи и да расте. (Няма как
> средностат. Иван да мисли първо за диаманти и след
> това за неотложните си нужди.)
> А по принцип ти търсиш къде да инвестираш за да
> имаш възможно най-сигурна и висока възвращаемост.
>
> Е, трябва да си избереш в какво искаш да
> инвестираш и да не инвестираш по "слухове".
>
> Представи си, че всичко в света що е за продан е в
> един супер голям магазин, и всеки продава някакъв
> вид стока.
> Коли, телевизори, къщи, нефтохими, заводи, ниви,
> овощни градини, диаманти, злато, сребро и т.н.
> Всяка стока задоволява определени нужди.
> Ако аз разбирам от ниви, аз ще зная колко доход
> изкарва на декар една нива, дали е хубава почвата,
> местоположението и т.н. И като й видя исканата
> цена ще зная дали си струва да се инвестира в нея
> или не.
> И т.н. и т.н.
> В Америка бедните са бедни по три причини.
> 1. Мързел.
> 2. От глупост, изхарчват всичко за най-различни
> неща. Или инвестират без да разбират достатъчно
> предмета в който инвестират. (Познавам хора, които
> работят по две работи и са в крайно тежко
> финансово състояние.)
> 3. Болест - Болен човек няма как да прави пари.
>
> Знанието и трудолюбието пък ти гарантира сносен
> живот.
>
>
>
>
> .
>
>
>
>
>
>
>
> (обновява се от време на време)


Ами факта, че от 100 години не им е падала цената говори за доста неща. Надживели са доста кризи, а хората, които купуват диаманти не мислят дали да си купят маргарин или масло ( че е по-скъпо ). Този избор за тях не съществува.
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 21:56:57
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Абе човекът нали ви е казал, че темата е за
> инвеститори. Защо пишете?


Другарю, кой е инвеститор според теб? Аз дето от 1 година съм на кеш, ти с панелката в Обеля или Асен с пиците? smiling smiley
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 22:06:14
DeBeers Написал:
-------------------------------------------------------
> Кешът е хубаво нещо Аз съм на кеш от 15.10.2007 (
> рожденият ми ден и денят в който се изтеглих от
> БФБ), но въпросът е към какво да се насочим по
> време на кризата. Ти лично какво би си купил в
> България? Ще си купя апартаменти по 200 евро, но
> утре може цената им да падне и на 100. Може да се
> окаже, че София не е перспективен град и е
> по-добре да съм купил във Варна или пък най-добре
> да инвестирам в лиценза за огнестрелно оръжие,
> знам ли вече ...
> Лично аз си чакам да спечеля от "зелените карти".
> Мисля, че САЩ първи влязоха в криза и първи ще
> излязат.
=========================================================
ами много правилно разсъждаваш-дори и 200 евро да станат,което днес реално изглежда невъзможно,нищо не им пречи,когато станат,народа да гони 100 евро....
пазарните норми ще са обезмислени и наистина ще бъде интересно.

много инвеститори,сред които и професионални,правят една голяма грешка-те търсят дъно спрямо цена.
за мен това е грешка-дъно се търси спрямо време,а не цена.
пример-в сащ имам познати,които си бяха поставили таргет от 9000 доу джоунс,за да влизат.
вече доу е под тези нива,преди месец дори проби до 7500.
аз чакам времева рамка за влизане,а не дадено ниво.
същото е и с имотите в бг-не трябва да се гледа определена цена,а време.
в близката петилетка цените само ще падат-еластиситито е нарушено в следствие на колосалния балон.
нищо не бих купил в бг в близката петилетка,защото знам,че ако купя,колкото и евтино да ми изглежда,след година ще бъде по евтино.

в сащ идва времето до половин-една година ще е добре да се купи нещо.
вече цените са паднали под цената,която ги прави инвестиционно адекватни-ако купиш днес нещо и намериш квартиранти-избиваш си всичките разходи и дори си на печаллба-перфектната дългосрочна безрискова инвестиция,че и банково финансирана.
но още е рано-дори и привидно да изглежда,че си на далавера,поради балона има презастрояване и трябва време и цените след такйъв ефект падат и под адекватните си нива за инвестиране.
в сащ очаквам още 1/2% сваляне на лихвата на фед до година,както и да мине малко време,че затегнатото кредитиране да намали спредовете в лихвите и някъде лятото до година виждам лихви на 15 годишни фиксирани ипотеки от порядъка на 4-4,5%,и като прибавим и това,че имотите до тогава ще са паднали още-края на другата година ще е перфектното време за инвестиране в имоти в сащ.
не очаквам да се качват-няма да стане,но за това пък ще се прави печалба от рента.
според изчисленията ми на имот с две спални,след всички разходи и 10% даунпеймънт,на месец ще остават 200$ печалба,а ако се брои и изплащането-трупането на главницата,отива към 300$.
аз не съм фен на инвестиции в имоти,но току виж и такъв сам станал......

много правилно си направил,като си разпределил 50/50 долари/евро-тва е перфектното деверсифициране-поздравления!
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 23:01:12
Асен а и всички останали които се възхищавате от глупостите му,

Стана ми интересна тази дискусия може би защото е пълна с глупости или спекулации които нямат много много връзка с реалноста.

Нямам идея бил ли си в САЩ, Англия, Австралия (или някоя от тези които имат унифицирани кредитни пазари), нито какво работиш, но механизмите които описваш са толкова тесногръдни и безпочвени, че свят може да му се завие на човек.

Ще ти дам пример.

Говориш за купуване на имот на 4.5% лихва за 15 год който да дадеш под наем и да изкарваш по 200-300 с натрупване.

Ще ти дам 3-4 щата за пример с техните респективни цени за median single family homes:

ЛА Метро - Калифорния -> около 400 бона
Маями Метро - Флорида -> около 290 бона
Чикаго Метро - Илинойс -> около 250 бона
Ню Йорк - Ню Йорк -> около 550 бона

По твоите изчисления за

ЛА Метро - Калифорния -> около 400 бона с 10% даун, 15год и 4.5% рейт, твоя месечен пеймънт ще е $3278,98 с около 1% на себестойноста за данъци и 0.5% за боклук и други. Да не забравяме че ако е апартамент имаш и комюнити плащания по 200-300-400 на месец. Никой няма ти го рентне тва дори да падне на 200 бона, а нека да ти кажа че за 400 бона нема си земеш нищо по голямо от 2-стаен апартамент в СА/Ню Уорк smiling smiley На всичко отгоре ако да кажем че изльжеш някого да му дадеш под наем, на печалбата имаш федерални и щатски данъци, евентуално и регулационни такси от ситито. Отделно вече ако искаш да нямаш никакво лаябилити, тоест ако някои се подхлъзне от наемателите ти, да не те осъди да ти земе апартамента че не си сложил лампа де той иска (затова и повечето инвеститори инкорпорират което струва пари плюс такса на година плюс счетоводотел плюс двойно данъчно облагане.)

Подобни са сметките ти и за останалите щати.

Така че не знам какъв съвет даваш на хорицата тук но е адски безпочвен и поведението ти не отговаря на познанията.... Опростяваш много механизми за долари/евро, опростяваш много от нещата които не знаеш и както казах нема никва подкрепа, само лафове... безпочвени....




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-07 23:22 от Shmidt.
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 23:33:25
оффф,най после малко конфронтация!
първо,цените които даваш са за сингъл фе,или хаус-нещо,което в софето го нямате.....
тва са средни цени за къща със 1/2 декър място,гараж за 2 коли,три спални,голям хол,голям трапезария,пълно мазе и т.н.

аз говоря за апартаменти.
ще ти дам и подробности-имам такъв апт,даден под наем.

апт-една спалня-в хубав район-в момента в съседната сграда се продавоха 2 конфискувани по 80 000.
квадратура-62 кв реална площ+голяма тераса,мазе,паркомясто,басейн,2 тенис корта.

30 годишен фикс заем на 5% в/у 72 000$(10 000 твои пари -7000 даунпеймънт+3 разходи по прехвърлянето)-вноска-387$,от колито 87$-главница.

асесмънт-месечен разход по топла и студена вода,боклук,подръжка за чистене на сградата,тревата,басейна и тенис кортовете-140$ месечно/
годишен данък,разделен на месечна вноска-70$ на месец.

или имаме-387+140+70=597$ нужни месечни разходи,от които 87$ реинвестирани в изплащането на главницата-краен разход-510$ на месец.

в момента взимам 800$ рента за този апартамент!
правя доста повече пари,защото съм го купил за 62 000$ преди 8 години и вече е почти изплатен,но в случая ти смятам какъв ще ти е баланса,,ако го купиш днес!!!!!

реално,ако намериш рентиери-правиш чисто 300$ на месец,като първоначалната инвестиция ти е 10 000$,които не се губят,тъй като са екуити към имота-само 3000 от тях са загубени,тъй като са разходи по прехвърлянето.

така че,като поредния българин в българия,които знае всичко за сащ и за целия свят,ти предлагам,да не рипаш в материя,от която си нямаш представа.......
ако на мен не ми вярваш,можеш да питаш някой друг,койтпо е в сащ да те светне......българи в чикаго-бол.........
Re: Къде да се инвестира? (Това е за инвеститорите.)
07-12-2008 - 23:46:45
Асене,

Ти май си българина в БГ който си мисли че знае всичко. Аз не сам в БГ от 10 години и не сам от ония българи които сте в чикаго, тоест всеки 2-ри селянин преместил се в гетото наречено български квартал в Чикаго, стискащт зъби и 5-те си долара защото е хюман уейст и не може да си върже обувките сам, но иначе е в Чикаго и е меродия на всяка манджа. Също сумите които даваш са за ШАК в Монтана или такъв подобен в Бай Ганю ленд, Илинойс, който ще плащаш на местния горяк да оди да гледа да не са ти го окрали, защото никой няма да ти го вземе под наем.

Виж си пак новите цифри и те не отговарят на реалноста.

А да и забравих да допълня, да взимам финансов съвет от българи в Чикаго е равносилно да си затворя отсега сметките, да си събера багажа и да си намеря место на паркинга в местния мол като поредния бездомник. До ден днешен го казвам и ще продължавам да го казвам, вие българите в Чикаго сте едни високомерни лешпери без покритие и е жалко че тия овце в БГ нямат свободния достъп да дойдат да ви видят как събирате боклуците от боклука че нямате 10 лева за нов диван... но иначе сте от голямото добро утро. Както казах съветите ти им липсва кво да е покритие а и да не говорим за материя защотото материя има и в кенефа и качеството и не надхвърля твоята



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-07 23:53 от Shmidt.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход