Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната

Публикувано от Dundy 
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 01:07:37
avatar
gamper Написал:
-------------------------------------------------------
> Урбазонче!!!
> Или Кларитидин,ако не е те сърби много.
> Да дам един непотърсен съвет.


Приемам съвети всякакви, ма мисля дето една ракийка с трушийка ще ми дойде по- добре!
Малей, прописах в рими- дали не съм прифанала на дъвката дефекта?
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 01:20:37
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 02:05:42
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Аз пък се питам, дали от 2002г. досега има
> изтеглени 500 000 кредита за жилища?
>
> Тцъ!
>
>
>
> Общо ипотечни кредити около 7.5 млрд. лева...
> среден размер на кредита 50 000 евро = 75 000!
>
> Другото са мокри сънища!
>
>
> п.с.
> Ако добавим още 2.5 млрд. лева потребителски /но
> не за обзавеждане, а за покупка на жилище/ към
> тези 7.5 млрд. лева... ей тъй от сърце:
>
> И получаваме 10 млрд. лева - това прави около 100
> 000 жилища купени на кредит!
>
> ЗА ЦЯЛАТА СТРАНА! Е, как е - много ли е, а?
>
>
> п.п.с.
> В случая дори игнорирам рекорди от сорта на оня
> дето беше теглил 500 000 евро за жилище в Лозенец!
============================================================

йоооуууууууу!!!!!!!!!
нещо ви бягат малко подробности....
ами чужденците и българите в чужбина кво ще ги правиме?
мислиш,че като енглийзите могат да си плащат вноските за бг имоти в англия,означава,че ще го правят и няма да си дъмпват имотите,както в момента ги дъмпват в испанско?

ами най важната подробност,дето ти убягва джулиъс,знаеш ли коя е?
я кажи кво ше ги правиме зелените?тия,дето са капарирани и ще излизат тепърва.......кой ще финансира останалата част от сделката?
я си представи колко народ са капарирали на зелено цялата 2007 и 2008 година и единствения им шанс за покупка при построяването е банков кредит?
а джулиъс,кво ке ги праиме тези имотчета????????
малеее,такъв дисбаланс се задава,такова цунами ще има,че бгетовицата в учебниците ще я пишат,ша знаиш........
я разпитай ,ей така,от любопитство,дали случайно нямаш някой приятел,дето е кушпил на зеленичко и до няколко месеца ще се надява банката да му отпусне кредитче............и ако имаш някой такъв,кажи му да пие една студена вода и да забрави както имотчето си,така мечтано,така и капарото за него.........

и......средната цена на имот в бг не е 50 000 евро,нито пък това е цената на заеманите пари.
много са купували по други градове,където е по евтино,много са със заеми от предишни години,когато имотите са били доста по евтини и накрая не всички са взимали със 100% финансиране.
така че,ако отбиеме по горните "подробности",средния заем за имот в бг пада под 25000 евро,което ще рече,че има раздадени заеми за над 200 000 имота.......
да им е честито на старите хитър петъровци,настоящи хитър ганьовци и бъдещи БАЙ ГАНЬОВЦИ.......вие на тях им викате банкери...... clap: clap: clap:

случайно в последно време да си забелязал много случайности на едно место?
щот аз кат видя няколко случайности наведнъж,на мърша ми мирише......
знаеш ли кои са случайностите?
1.банките не кредитират
2.банките дават най-големите лихви в целия свят....намери ми банка,която дава лихви от 8% на евро някъде,освен в бг?
3.без да искат дадоха достъп до 50% от задължителните валутни резерви????????
4.банковата система била консервативна :} :} ...и намалиха тази седмица същите резерви eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley

кажи са,не ти ли се струват много случайности и то наведнъж и всичко само в последния месец???????????

приготви се за цирк-иде,все още го крият от вас,ама тия неща с криене ако ставаха.........енрон щяха да са най богатата фирма в света и северна корея на развитата държава......
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 08:41:47
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами ние?
>
> Валутният борд в България е заплашен, предупреди
> Шулева


Добър вечер, как спахте!

Ето ги нещата за които говорихме преди година. Тогава те ви изглеждаха толкова абсурдни както и "300 евро топ локейшън", но ето минава време и нещата идват по местата си.
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 09:13:20
Понеже писа, че си фен на смилянския боб, нека да ти дам конкретен пример за това, че вноса е неластичен относно износа.
Бях чел, че производството на истинския смилянски боб е многократно по-малък от продажбата и консумацията на същия. :] И в това няма нищо чудно. Просто се продава вносен боб наподобяващ смилянския.
Допреди няколко години имах преки наблюдения върху вноса на боб, леща, ориз и прочие. Но нещата едва ли са се променили много. Голяма част, бих казал доста над 50 %, е внос. И ако за ориза това е разбираемо, то за традиционните български продукти боб и леща, това на пръв поглед е меко казано странно. Да, ама не, ако си запознат с цената на продуктите. И ако имаш предвид, че при криза ще се обърнем към традиционните български продукти, мисля че всъщност се заблуждаваш. Още повече след като навлата на контейнерите от Китай вече паднаха два пъти.
Ако бяха само плазмите, предполагам правителството много лесно с административен акт би могло да ограничи потреблението им. Но уви! Всъщност най-лесно можеш да добиеш представа от положението като влезеш в някой магазин за плодове и зеленчуци.
Цената на много български стоки е неконкурентноспособна на вносните, поради ниската ни производителност на труда и респективно скъпия ни лев. Съответно вносът ще реагира доста по-бавно в сравнение с износа.
А колкото до 96-97, тогава все още консумирахме преобладаващо български стоки. 2008 обаче вече не е така.
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 09:49:01
Обаче "без да искаш" си пропуснал едно изречение:
Лошото е, че няма достатъчно качествени данни за вноса, за да можем окончателно да потвърдим тази догадка.

Не че променя тезата на Р. Райков, но все пак като се цитира...
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 10:14:26
При рязка дестабилизация на платежния баланс. Част от валутния резерв на борда се съхранява под формата на ценни книжа с дълъг матуритет. Рязка дестабилизация на платежния баланс, съпроводена със значителен отлив на валута, изисква определена ликвидност на този резерв, която е трудно да се осигури в кратко време, ако по-голямата му част се състои от книжа с дълъг матуритет. Но този сценарий е по-скоро хипотетичен.

Не хипотетично, а ипотечно както се казваше в една реклама от времето на имотния балон.

Точно това предвиждам да се случи. Нане, Вуте и Пена да рипнат като попарени, че ще се повтори сценария 0т 1997 и БНБ да се декапитализира.
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 12:44:01
Айде днес и Хърсев излезна с изявление за едностранно приемане на еврото.
Джулис съгласен съм с теб ,че ще стане политически,но напоследък доста високопоставени хора се изказаха в тон с Хърсев.

Ясно е ,че тази пасмина готвят нещо преди да си заминат но не се знае какво е. *xxx*
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 15:30:19
Re: Запазваме валутния борд до влизането ни в еврозоната
01-12-2008 - 16:27:14
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------

> случайно в последно време да си забелязал много
> случайности на едно место?
> щот аз кат видя няколко случайности
> наведнъж,на мърша ми мирише......
> знаеш ли кои са случайностите?
> 1.банките не кредитират
> 2.банките дават най-големите лихви в целия
> свят....намери ми банка,която дава лихви от 8% на
> евро някъде,освен в бг?
> 3.без да искат дадоха достъп до 50% от
> задължителните валутни резерви????????
> 4.банковата система била консервативна ...и
> намалиха тази седмица същите резерви
>
> кажи са,не ти ли се струват много случайности
> и то наведнъж и всичко само в последния
> месец???????????

и други случайности има :
- лихвата за левов депозит е най-голяма
-отпада наказателна такса при предсрочно погасяване

Преди месец два в Русия се разиграваше една сценка - търговските банки непрекъснато се оплакваха от липса на ресурс и заемаха такъв от централната банка с който обаче закупуваха валута пак оттам от валутния резерв. Правителството се усети и прекрати "игричката" щото имаше реална опастност от източване на резерва респ. рязка девалвация на местната валута.

У нас - многото посочени случайности правят възможен един сценарий:
- Банките не кредитират но привличат левов ресурс срещу висока лихва .Логично -няма логика ако не кредитират ! Обаче ако с левовият ресурс изкупуват валута /евра/ от центр.банка -резерва ще са на голяма далавера ако борда се срине и изплатят на вложителите девалвираните левове с които са купили еврата.
По закон в момента никой не може да откаже на търговска банка да замени наличните си левове с евра от валутния резерв - и да репатрира валутата .

Всъщност това вече се случвало 1996/7 год. И тогава имаше спестители дето си извъртяха валутата в левове /висока лихва и "депозитен туризъм"/ и я сложиха в банките след което "гризнаха дървото".

И откъде е тази увереност ,че подобен сценарий ,предполагащ сриване на валутния борд е невъзможен ???

Някой вярва ли ,че ще има виновници и осъдени за поредното ограбване ?
Не е ли "световната криза" идеалното оправдание за пореден грабеж и замитане на следите ???
Кой си мечтае и вярва ,че сегашните управляващи отново ще бъдат такива след изборите догодина ? Или че са загрижени за благото на сънародниците си ?
За какво служи властта в БГ - основно за лично обогатяване ! И защо да се пропуска удобен момент ,какъвто е сегашния ???
Кой се управлява по-лесно - имащи и можещи хора или "остригано стадо "? - освен принудата и беззаконието на "честния нискочел частник" защо да не прибавим и принудата на безжалостния наемодател !!!
Банките по дефиниция се нуждаят от длъжници за да функционират и печелят - защо да не се използва удобния момент да произведем много нови и дългосрочни длъжници ?
Дали на някой в ЕС или по света му пука кой ,как , и защо за пореден път ще ограби българите ?
И ако на някой му пука това дали е заради българите или заради територията ,което обитават ? Щото след поредната криза ще последва поредното "правителство на спасението" което ще трябва да вземе пари отвън срещу отстъпване на суверенитет и територии за военни бази !

и още и още ...

Мразя да съм прав по такива въпроси но често се случва...


smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход