Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...

Публикувано от AlximikA 
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:31:35
Ами да - всички сгради по чл. 19 ( в експлоатация ) подлежат на сартифициране. Пределно ясно е
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:38:03
Чл. 19 няма препратка към чл.15. Това е голямата глупост. Ако задължаваха сгради подлежащи на основен ремонт или преустройство или реконструкция да се сертифицират, бих го приел, но сега яко са оплели конците, а на всичко отгоре са го и гласували в Народно събрание
Don
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:38:59
Quote

Чл. 19. (1) На задължително сертифициране по реда на този закон подлежат всички сгради в експлоатация с разгъната застроена площ над 1000 кв. м.

Чл. 20. (1) Възложителите по смисъла на чл. 161, ал. 1 от Закона за устройство на територията са длъжни да придобият по реда на този закон сертификат за енергийни характеристики на сградата в срок не по-рано от три и не по-късно от 6 години от датата на въвеждането й в експлоатация.

Don
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:40:32
За съществуващите сгради обаче няма поставени срокове.
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:48:00
avatar
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> Чл. 19 няма препратка към чл.15. Това е голямата
> глупост. Ако задължаваха сгради подлежащи на
> основен ремонт или преустройство или реконструкция
> да се сертифицират, бих го приел, но сега яко са
> оплели конците, а на всичко отгоре са го и
> гласували в Народно събрание


Там е цялото безумие. Ако се запази така, ще остави достатъчно широка врата за тълкуване и оспорване, което всъщност, ще го обезсмисли.
Май ще излезе, че е трябвало да спазят някакъв срок, обещан на ЕС, та си умиха ръцете.
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:51:58
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------

> Ками,
> И аз така като теб, само че напоследък взех да си
> мисля, дали не съм сбъркала.


Хич и не си го мисля, за мен камъкът си тежи на мястото. Живяла съм и навън- винаги имаш нещо, за сметка на друго. Оказа се, че парите не можаха да ми компенсират другите липси........
Don
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 15:08:07
Quote

Чл. 79. Лице по чл. 23, ал. 1, което при извършване на обследване за енергийна ефективност на сгради допусне отклонение с повече от 10 на сто от показателите на контролно обследване, се наказва с глоба от 25 000 до 50 000 лв. или с имуществена санкция от 50 000 до 100 000 лв.

И кой ще се наеме да прави тези обследвания при подобни глоби.
10% толеранс е нищо за подобен род изчисления.
Don
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 15:13:39
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> r_stoma Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Чл. 19 няма препратка към чл.15. Това е
> голямата
> > глупост. Ако задължаваха сгради подлежащи на
> > основен ремонт или преустройство или
> реконструкция
> > да се сертифицират, бих го приел, но сега яко
> са
> > оплели конците, а на всичко отгоре са го и
> > гласували в Народно събрание
>
>
> Там е цялото безумие. Ако се запази така, ще
> остави достатъчно широка врата за тълкуване и
> оспорване, което всъщност, ще го обезсмисли.
> Май ще излезе, че е трябвало да спазят някакъв
> срок, обещан на ЕС, та си умиха ръцете.


Законът е бил подготвен по смисъла на чл.15, но между 1-вото и 2-рото четене в НС чл.19 се променя и от там идват проблемите.



Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 15:22:14
avatar
Don Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:Чл. 79. Лице по чл. 23, ал. 1, което при
> извършване на обследване за енергийна ефективност
> на сгради допусне отклонение с повече от 10 на сто
> от показателите на контролно обследване, се
> наказва с глоба от 25 000 до 50 000 лв. или с
> имуществена санкция от 50 000 до 100 000 лв.
>
> И кой ще се наеме да прави тези обследвания при
> подобни глоби.
> 10% толеранс е нищо за подобен род изчисления.

А, така! Още една причина прилагането на закона да се отдалечи в необозримото бъдеще.........или да се осигури поле на действие за "наши хора".....
Пълен цирк!:]
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 15:24:39
И аз чух това, но вече е факт - чл. 19 задължава всички сгради в експлоатация над 1000м2. Затова казах, че са оплели конците. Как ще се оправят сега незнам - това което са гласували, просто няма как да стане. И с наредбите немогат да го оправят - те са подзаконов нормативен акт и немогат да променят закона, могат само да разясняват механизми и т.н. Единственото спасение е промяна на чл.19
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход