Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...

Публикувано от AlximikA 
Don
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
16-11-2008 - 21:20:44
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 12:48:56
В инвестор.бг са по-наблюдателни от нас - ето какво намерих там:

[www.segabg.com]
Поствам един от коментарите на темата.

'' koolio83
Като редовен читател на в-к "Сега" от самото му съществуване искам да изразя разочарованието си от подвеждащия и манипулативен материал, поставен на първа страница на броя от 15 ноември 2008. Написаното в заглавието, че нормите на Закона за енергийната ефективност, вероятно имайки предвид разпоредбата на чл.21 от този закон, може да окаже влияние върху прехвърлянето на собственост на недвижим имот, е абсолютна неистина. В цитирания текст се създава задължение за продавача, съответно наемодателя, да представи на купувача, съответно наемателя, удостоверителни документи по този закон. Така написано, правилото категорично не създава задължение за нотариуса или съдията по вписванията да изискват тези документи при прехвърлителни сделки.
Искам да отправя препоръка към редакцията на вестника при публикуване на материали, касаещи коментар или тълкуване на правни норми, задължително да се допитват до юристи. В противен случай у мен, а мисля и у по-интелигентната част от читателите, ще се затвърди впечатление, че вестник "Сега" е проводник на или непрофесионална, или поръчкова журналистика, което ще отблъсне образованата част от читателите и ще причисли вестника към т.нар. "жълта преса".
Все още с уважение
Н. Макавеев"
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 13:42:11
avatar
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Можеш ли да цитираш закона, че не ми се търси?


Постнах няколко неща в другата тема, но май там много- много не се отбиват, а на мен ми е интересен коментара , ще си позволя да цитирам и тук.........

Чл. 15. (1) Всеки инвестиционен проект за изграждане на нова сграда, реконструкция, основно обновяване, основен ремонт или преустройство на съществуваща сграда трябва да съответства на изискванията за енергийна ефективност, предвидени в този закон.

Чл. 19. (1) На задължително сертифициране по реда на този закон подлежат всички сгради в експлоатация с разгъната застроена площ над 1000 кв. м.

Чл. 36. (1) Собствениците на сгради по чл. 19 и на промишлени системи по чл. 33, ал. 2 са длъжни да извършват управление на енергийната ефективност.
(2) Управлението на енергийната ефективност се извършва чрез:
1. ежегодно изготвяне на планове и програми за повишаване на енергийната ефективност в съответствие с докладите по чл. 35;
2. осъществяване на мерките, предвидени в плановете и програмите по т. 1;
3. представяне в агенцията на информация за ефекта от изпълнените мерки и за очаквания ефект от изпълнението на предвидените в плановете и програмите по т. 1 мерки;
4. определяне най-малко на един служител, в чиято длъжностна характеристика се включва изпълнение на задълженията по т. 1 - 3.
(3) Собствениците на сгради по чл. 19 водят дневник за месечното потребление по видове енергии, включително дати, цени и количества на доставките, както и идентификационни номера на документите, удостоверяващи качеството на доставените горива.

Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 13:53:51
4. определяне най-малко на един служител, в чиято длъжностна характеристика се включва изпълнение на задълженията по т. 1 - 3.

Най-малко ....за един блок....

Ако съвсем я окъсам, няма да остана без работа....

Дали?smiling smiley

П.с. Този закон ме връща назад във времето в часовете по литература.
Какво е искал да каже авторът?
Все се оказваше, че не е това, което си мисля, а това, което казваха критиците....smiling smiley
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:06:29
за да получиш лиценз трябва да си - архитект, строителен инж , или ел. инж
вече питах -така ми обясниха от агенцията за енергиина ефективност
това е за сега наредбата - чакат изменение , но кога и с какви критерии -не е ясно
clap:
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:13:44
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------

> П.с. Този закон ме връща назад във времето в
> часовете по литература.
> Какво е искал да каже авторът?
> Все се оказваше, че не е това, което си мисля, а
> това, което казваха критиците....


Затова пуснах тези 3 члена. Според мен, ако ситуацията не покрива чл. 15, то останалите също нямат приложение.
Да, ако решим да си санираме блока, според разбирането за това понятие в Германия, ще попаднем под "ударите" на закона. В противен случай, поне в обозримо бъдеще не би трябвало да се отнася за нас.
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:14:35
камелия, виждам че не си го разбрала, въпреки, че в "другата тема" някой го написа. Едното - със синьото, е изискване към проекта, но то още не е сертификат. Много често при строителството се заменят едни материали с други, които не са толкова добри. Помисли например, какво значение може да окаже качеството на дограмата и стъклопакета в нея, за общия разход на потребление на енергия. В проекта се залага пластмасова дограма със стъклопакет и толкова, или алуминиева с прекъснат термотост и пак стъклопакет. Но има много фирми и много различни дограми и стъклопакети. Сертификата, както стана ясно се издава минимум 2 години след въвеждане на сградата в експлоятация. Като се види какво е потреблението на енергия - еленергия и такава от ТЕЦ, може да се види има ли проблеми и да се търси къде са. В енергийната ефективност не става дума само за изолация на стени и тавани, което е част на проекта, а и до използване на енергоспестяващи уреди например, макар да не знам, как биха накарали някой да си смени климатика с по-ефективен. А в новопроектираните сгради, с цел максимална печалба, се залагат най-ефтината дограма, най-ефтиния стъклопакет, същото важи и изолациите, някъде даже намаляват дебелината, а на хартия го водят за проектната дебелина на материала. Така че като си купи човек ново жилище, то не е гаранция, че отговаря на новите изисквания, който пък от своя страна се менят непрекъснато. Последно май преди година и нещо имаше нови топлотехнически норми, такаче сгради отговарящи на тях, май още няма - не са построени. Та работата е ясна - изтупване на брашнения чувал за пореден път. Натягане пред "Европата" като за световно - да му мислят нещастните българи, а после питаш защо си вземат шапката и отиват някъде, където да си гражданин и данъкоплатец все още значи нещо.
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:22:10
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> за да получиш лиценз трябва да си - архитект,
> строителен инж , или ел. инж
> вече питах -така ми обясниха от агенцията за
> енергиина ефективност
> това е за сега наредбата - чакат изменение , но
> кога и с какви критерии -не е ясно
>
Аз съм, но не там е въпросът....smiling smiley


Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:23:35
avatar
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> камелия, виждам че не си го разбрала, въпреки, че
> в "другата тема" някой го написа. Едното - със
> синьото, е изискване към проекта, но то още не е
> сертификат. Много често при строителството се
> заменят едни материали с други, които не са
> толкова добри. Помисли например, какво значение
> може да окаже качеството на дограмата и
> стъклопакета в нея, за общия разход на потребление
> на енергия. В проекта се залага пластмасова
> дограма със стъклопакет и толкова, или алуминиева
> с прекъснат термотост и пак стъклопакет. Но има
> много фирми и много различни дограми и
> стъклопакети. Сертификата, както стана ясно се
> издава минимум 2 години след въвеждане на сградата
> в експлоятация. Като се види какво е потреблението
> на енергия - еленергия и такава от ТЕЦ, може да се
> види има ли проблеми и да се търси къде са. В
> енергийната ефективност не става дума само за
> изолация на стени и тавани, което е част на
> проекта, а и до използване на енергоспестяващи
> уреди например, макар да не знам, как биха
> накарали някой да си смени климатика с
> по-ефективен. А в новопроектираните сгради, с цел
> максимална печалба, се залагат най-ефтината
> дограма, най-ефтиния стъклопакет, същото важи и
> изолациите, някъде даже намаляват дебелината, а на
> хартия го водят за проектната дебелина на
> материала. Така че като си купи човек ново жилище,
> то не е гаранция, че отговаря на новите
> изисквания, който пък от своя страна се менят
> непрекъснато. Последно май преди година и нещо
> имаше нови топлотехнически норми, такаче сгради
> отговарящи на тях, май още няма - не са построени.
> Та работата е ясна - изтупване на брашнения чувал
> за пореден път. Натягане пред "Европата" като за
> световно - да му мислят нещастните българи, а
> после питаш защо си вземат шапката и отиват
> някъде, където да си гражданин и данъкоплатец все
> още значи нещо.

Май ти си чел по диагонал! Размислите ми са за това, дали законът задължава собствениците в стари сгради да си " отупат чувала".
Проследи трите члена, виж пак това, в синьото. По мое мнение, трябва да си в някоя от групите, за да си задължен да действаш.
Което пък, съпоставено с императивността на чл. 19, буди недоумение.

пп Не питам защо някой си грабва шапката- негово право е да реши какво да прави. Просто не обичам да бягам, затова съм останала тук. smiling smiley
Re: Сертификат за Енергийна Ефективност... или как се спасява строителния бизнес...
17-11-2008 - 14:27:31
"Просто не обичам да бягам, затова съм останала тук."

Ками,
И аз така като теб, само че напоследък взех да си мисля, дали не съм сбъркала.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход