Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ

Публикувано от AlximikA 
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:40:37
Е, аз по-скоро имах предвид да си му предложи пазарна цена и ако наемателят иска - защо да не го купи той. Тоест, не разбирам това с какво би ощетило собствнеика - какво му пука кой ще го купи, ако си получи парите по пазрна цена?

Еми хубаво - вие там във Франция сте изявени НЕдискриминатори smiling smiley И не е само там, де. Даже и думичката забранили, да му се незнае smiling smiley Сега остава и научно да докажат, че расите не съществуват на земята и че черният е бял и обратното smiling smiley Не разбирам какво обидно има ако кажеш на някой негър, че е негър - идва от негро, което на латинските езици означаво точно "черно" и си е точно цветът на кожата му. С това, че му казвам, че е черен, аз не казвам, че е нещо по-малко или повече от мен, като аз съм бяла. Може да си ми е напълно равен и пак да си е черен - щом природата го е създала с черна кожа. Все едно аз да се обидя, ако някой ми каже на мен "бланка" или бяла. Шашава работа! От едната крайност в другата.......... С

Ти нали знаеш, че в САЩ вече няма черни котки, има афро-американски котки :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 13:46 от Joan.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:44:21
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Обикновено, срочните договори за наем, по желание,
> се заверяват нотариално.
> Когато един имот има наематели, даже без писмен
> договор, при продажба купувачът
> трябва да изиска от продавача освобождаване на
> имота от наематели.
> При влизане във владение, става трудно изваждането
> им, ако те не желаят.
> Освен това имаше някакво законово основание, че
> зимата не можеш да накараш наемателите да
> напуснат.
>


Именно - по желание. Не виждам къде е проблемът да си сключат договор и без сертификат за ЕЕ, ако и двете страни са съгласни на условията. Нот. заверка на никого нищо не гарантира. И даже не зная защо я правят.

А иначе и при продажба няма да има проблем освен ако не задължат нотариусите да изискват този документ при изповядване на седлката. Там вече няма как да се разминеш без нот. заверка. smiling smiley

Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:45:12
Питам, защото от това, което знам от юрист е, че нот. заверка на договор НЕ го прави по-силен - например в случай на спорове в съда.

Във всеки стандартен договор за наем има клауза за предрочно прекратяване от всяка една от страните с някакво предизвестие. Независимо дали е нотариално заверен, това си е договор - юридически задължаващ документ.

Ако собственикът реши да продаде и новият собственик НЕ иска наемателя, не виждам как нот. заверка на договора за наем ще направи така, че наемателят да върви с имота. Просто стария собственик прави предизвестие на наемателя и той е длъжен да се изнесе.


Когато договорът е с достоверна дата, какъвто е нотариално завереният, се счита обвързващ купувача на имота за една година след датата на прехвърляне на имота.
Когато договорът е вписан, той е задължителен за купувача за целият си срок. Ако в договора има клаузи за предсрачно прекратяване, те естествено важат, защото и договорът важи между новият собственик и наемателят, но ако няма новият собственик си чака тези два срока - 1 г. или срокът по договора.


Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:50:35
Благодаря на др. Иванов за отговора.

Е, ако договорът НЕ е вписан и няма тази клауза за предсрочно погасяване , то тогава той не е ли пак обвързващ за купувача? И той няма ли пак да си чака?

В смисъл - струва ми се, че важното при тези взаимоотношения не е нот. заверка, а клаузите по договора.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 13:51 от Joan.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 14:28:43
За да се изисква сертификат при сключване на договор се сещам за следните принудителни моменти:
1. Нотариална заверка, но тя е по желание, т.е. няма да обхване всичките договори.
2. Текст в закона, че нямаш право да отдаваш под наем и при деклариране на доходите в НАП да изискват и този сертификат.

Договорите са срочни (за определен период) и безсрочни - освобождаването става с едномесечно предизвестие.

Интересно, как ли ще бъдат третирани старите договори - заварено положение.
Сега се сетих за няколко законни "врътки" (нали съм с балкански манталитетsmiling smiley )...
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 14:50:41
Muza,

Без да съм видяла новия текст в закона, не мога да коментирам. За мен е очевидно, че за наеми е практически невъзможно да има задължително сертифициране. Ако опитат това с НАП, просто ще накарат повече хора да крият доходите си от наем.

И досега имаше такъв текст в ЗЕЕ, но беше за жилищни сгради в реконструкция - и дали се е спазвал, идея си нямам.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 14:54:24
Joan,smiling smiley
Права си! Сега само гадаем. Аз също не виждам, как ще бъдат обхванати наемите.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 15:14:20
Muza Написал:
> Договорите са срочни (за определен период) и
> безсрочни - освобождаването става с едномесечно
> предизвестие.

И тук Европа ще се намеси. Във Франция договорите са минимум за 3 години (освен за студентите). Може да се прекрати предсрочно при извънредна ситуация (промяна на местоработата, ...).
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 15:26:44
Барбарон,smiling smiley
Има ли извънредна ситуация за собствениците (наемодателите)?
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 15:41:57
Muza Написал:
> Барбарон,
> Има ли извънредна ситуация за собствениците (наемодателите)?

Има и такава - например децата остават без работа и няма къде да живеят ...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход