Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ

Публикувано от AlximikA 
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 09:51:48
Julius,

Не съм чела последните поправки на закона, но ако това наистина е вътре, се отнася за ВСИЧКИ стари сгради над 1000 кв РЗП - тоест всички ЕПК, всички тухлени, всички панелни.

В последния публикуван вариант това задължение беше само за сгради държавна и общинска собственост.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 11:20:39
Със сигурност строени преди 1990, мисля, че и до 2000 също - някъде от тогава влязоха в сила по-строги топлоизолационни норми, а също и от тогава този енергиен паспорт е част (или би трябвало да бъде) от документацията на новопостроените сгради. Тоест, те си го имат с построяването още и няма нужда от обследване, за да се даде сертификат за ЕЕ.

Тези положения си ги имаше и в стария вариант за частните жилищни сгради, но бяха задължителни само при реконструкция на сградата (за общ. и държавни беше различно). Не съм чела най-новия вариант на закона и не мога да коментирам, докато не го видя.

За отдаването под наем не е нужна нотариална заверка на договора, така че не виждам какво пречи наемодател и наемател да си сключат договор и без този сертификат.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 11:22 от Joan.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 11:55:36
avatar
Joan Написал:
-------------------------------------------------------

> За отдаването под наем не е нужна нотариална
> заверка на договора, така че не виждам какво пречи
> наемодател и наемател да си сключат договор и без
> този сертификат.

Не е нужен, но е препоръчителен, ако вложиш средства в ремонт на обекта. Има случаи- собственикът реши да продава преди изтичане на договора и ако е нотариално заверен, наемателят върви с имота.

Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 12:38:28
Julius Написал:
> 05 ноември 2008 : Плащаме за енергиен сертификат на сградите
> За всеки обследван квадратен метър таксата е между 60 ст. и 2 лв.
> Скандален текст в току що приетия от депутатите Закон за енергийната ефективност ...
> От енергийното министерството обясняват, че енергийния сертификат е вменен с директива на ЕС,
> Сертификатът е задължителен за всички жилищни сгради с разгъната застроена площ над хиляда квадратни метра.
> Ако със съседите си пазите всички чертежи на сградата таксата за обследване е 60-80 стотинки за всеки квадратен метър площ. Ако нямате нужните документи, и не ви се занимава да обикаляте общини - таксата скача на два лева за квадрат.

Знам че от това няма да ви стане по-леко, но ето как е във Франция:

При продажба или наемане на каквото и да е жилище са задължителни 4 сертификата:
1) за точната чиста жилищна площ;
2) за присъствие на азбест;
3) за естествени и технологични рискове;
4) за енергийна ефективност.

За тези 4 сертификата при продажба на студио от 27 м2 платих 265 евро = 530 лева или 19,63 лева на метър sad smiley

За някои жилища се изискват и сертификати:
5) за термити (дървояди);
6) за присъствие на олово;
7) за съответствие със стандартите за площ и обитаемост.

Хубавата новина е, че това няма нищо общо със съседите.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 12:43 от barbaron.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 12:50:43
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Joan Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > За отдаването под наем не е нужна нотариална
> > заверка на договора, така че не виждам какво
> пречи
> > наемодател и наемател да си сключат договор и
> без
> > този сертификат.
>
> Не е нужен, но е препоръчителен, ако вложиш
> средства в ремонт на обекта. Има случаи-
> собственикът реши да продава преди изтичане на
> договора и ако е нотариално заверен, наемателят
> върви с имота.
>

A ако не е нотариално заверен, не върви ли с имота?

Питам, защото от това, което знам от юрист е, че нот. заверка на договор НЕ го прави по-силен - например в случай на спорове в съда.

Във всеки стандартен договор за наем има клауза за предрочно прекратяване от всяка една от страните с някакво предизвестие. Независимо дали е нотариално заверен, това си е договор - юридически задължаващ документ.

Ако собственикът реши да продаде и новият собственик НЕ иска наемателя, не виждам как нот. заверка на договора за наем ще направи така, че наемателят да върви с имота. Просто стария собственик прави предизвестие на наемателя и той е длъжен да се изнесе.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 12:51 от Joan.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 12:56:25
Joan Написал:
> камелия Написал:
> > Не е нужен, но е препоръчителен, ако вложиш
> > средства в ремонт на обекта. Има случаи-
> > собственикът реши да продава преди изтичане
> на договора и ако е нотариално заверен,
> наемателят върви с имота.

Знам, че хич не ви пука, но ето как е във Франция:

Ако решите да продавате жилище в което има наемател, сте задължени да предложите първо на наемателя да го купи.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:04:56
barbaron,

Законодателството в различните страни в различна степен защитава наемателя и наемодателя - в смисъл, в някои страни е почти изцяло в позла на наемодателя, в други - обратното. В старите социални демокрации от ЕС (вкл. Франция) е в полза на наемателя - всъщност това вероятно е и една от причините да има толкова много хора под наем. Или пък е обратното smiling smiley - понеже има много хора под наем.....

Така или иначе, у нас не е точно така. Поне засега.

Бих искала Камелия да уточни какво повече дава нот. заверка на договора за наем в сравнение с договор за наем без нот. заверка.

Каквито и да било спорове, доколкото знам, се решават в съда, и там договора за наем си е юридически задължаващ документ и без нот. заверка.

Колкото до това наемателя да си върви с имота при продажба, не съм чула да е така освен ако продавач и купувач не се договорят (тоест, купувачът да е съгласен да го дава на същия наемател при същите условия). И нот. заверка не го променя това положение. Поне такава информация имам аз.
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:15:22
barbaron,

А като си задължен да го предложиш първо на наемателя във Франция, има ли някакво задължение за цената, на която да го предложиш? smiling smiley Щото ако няма, много лесно може собственикът да откаже наемателя да го купи smiling smiley Или пък може да си му предложи пазарна цена и ако се съгласи - какво лошо има да го купи той?
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:31:28
Joan Написал:
> А като си задължен да го предложиш първо на
> наемателя във Франция, има ли някакво задължение
> за цената, на която да го предложиш? ...

Не може собственикът да поиска една цена от наемателя а след 2 - 3 месеца да го продаде на много по-ниска цена. В такъв случай (бившия) наемател може да го съди за дискриминация.

В този дух, не можеш да обявиш жилище под наем, и отказвайки на някой представител на "етническа група" (тук думата "раса" е забранена), да го дадеш на друг smiling smiley
Re: ВЕЧЕ НЕ СЕ КРЕДИТИРАТ ПАНЕЛИ
06-11-2008 - 13:38:17
Обикновено, срочните договори за наем, по желание, се заверяват нотариално.
Когато един имот има наематели, даже без писмен договор, при продажба купувачът
трябва да изиска от продавача освобождаване на имота от наематели.
При влизане във владение, става трудно изваждането им, ако те не желаят.
Освен това имаше някакво законово основание, че зимата не можеш да накараш наемателите да напуснат.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход