Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

който се вълнува от прогнози за цените

Публикувано от ivan30sf 
na
Re: който се вълнува от прогнози за цените
28-02-2006 - 22:52:32
Сашо, по-горе изтъкваш някои валидни аргументи, обаче аз искам да те запитам също: Какво мислиш за цената на работната ръка в момента и в перспектива? Какво мислиш за цените на строителните материали? Какво очакваш от цените на терените за строеж и има ли ги в изобилие? Какво мислиш за платежоспособността на населението? Мислиш ли че наемите ще паднат? Аз лично мисля, че докато има работа в София и наематели, носещи възвращаемост 6-8% ще има подкрепа на настоящите ценови нива; говоря предимно за имоти 600-800е/кв
Ne moga da se meria s expert ot ranga na gospodin Vladikov, samo iskam skromno da otbelezha, che v Sfia sdelkite(s chuzhdentsi) na obshtia fon mozhe da sa 4-5%, no ako mahnem panel,EPK, kraini kvartali - tam kadeto chuzhdentsite ne kupuvat i niamat interes i kartinkata se promenia. Kato slozhim i selskite imoti i kurortnite (more i ski) kadeto chuzhdentsite sa osnovni kupuvachi i oshte poveche se imeniat neshtata, zashtoto ne malka chast ot parite pridobiti ot prodazhba na selski imot otivat v garsonierka v Sofia i pak se okazva che se vliae na pazara.
No sam dalech, ama mnogo dalech ot tova da tvardia che pazara se krepi na chuzhdentsi ili e absolutno svarzan s tiah. No i da se izkluchvat ot smetkite ne e savsem korektno.
A na e izredil drugi argumenti, koito i az i mnogo drugi sa povtariali mnogokratno. Ako tsenite padnat - tova znachi da se spre da se stroi(pri pokachvashti se trud, materiali i zemia), ako se spre da se stroi skoro pak shte ima glad za zhilishta i tsenite shte se vdignat.
A i az sam malko skeptichna kam izkazvania na eliti ot bransha. Te si imat tehni si interesi i izkazvaniata im chesto obsluzhvat tochno tiah. Ti siguren li si che govoreiki tezi neshta gospodin ti Vladikov ne kupuva iako partseli za stroezh da rechem?
kote
01-03-2006 - 10:16:06
kote, говорим едно и също ! Чужденците купуват по курортните места и разни къщички в балкана на цени до 10 -15 000 лв. Това е ясно и видно за всички .
За София , те не играят никаква роля, като изключим може би единствено абсолютния център на града !
Но и там естествено , тези 4-5 % не могат да определят нищо.
Единствено , може би поддържат някакви мечти у собствениците, които бързо се разбиват от реалния пазар !
Какво значи ако цените паднели щяло да се спре да строй ?!
Нормите на печалбите в стр-вото в момента надхвърлят 300 %, нещо което го няма никъде по света !
Естествено , че ще се свият до нормалните си нива, по простата причина, че намалява търсенето !
Казваш ако се спре да строй ще има глад за жилища ?!
От къде драга ще дойдат желаещите да купуват ?
Много ми е интересен твоя отговор на този въпрос !
Всеки който е искал и имал възможност е теглил кредит, този който при досегашните условия не е успял за в бъдеще няма да успее съвсем ,по простата причина, че банката ще му иска 50 % от цената да осигури сам, а не както в моманта тя да ти даде 100 !
Не забравяй ,че всеки бизнес си има лимит и както в строителния влязоха много

нови фирми , така и ще излязат !
Re: който се вълнува от прогнози за цените
01-03-2006 - 10:23:10
Kote,

Проблемът при дискусиите със Сашо е, че той твърдо ВЯРВА в това, което говори. Не го мисли, не го знае, а ВЯРВА в него. А вярата никога не е отворена към обсъждане и изслушване аргументите на другите. Затова Сашо или подминава с мълчание тези аргументи, или отива на дребно заяждане, а понякога и на откровени грубости и цинизми.

Аз затова и така коментирах - за по-новите във форума е нормално да не го знаят това и да търсят диалог.

Най-искрено се надявам Сашо да ме опровергае с последващите си форумни изяви :}
абе хора, аз имам много земи в Бяла, Варненско и мога да ви дам информация от първа ръка относно цената на земите там. Допреди година разни англичани и руснаци направо купуваха като луди, каквото им падне и даваха, колкото си пожелаеш. Аз лично дори вдигнах цената на едно мое място с 2 евро/кв.м при изповядването на сделката /продадох на 42 евро/кв.м 8 декара/ и англичаните приеха без никакъв проблем. Но уви това си беше и си остана единствената моя правилна постъпка. За какво ли трябваше да пазя останалите земи /да, имаше доста глупаци, които ми разправяха, че цените след 2 години щели да бъдат тройни/, сега се чудя как да се отърва от тях. А вече от половин година продавам чрез всички възможни агенции във Варна, но няма абсолютно никакъв интерес. А така е и в цяла Бяла - няма нито една продажба за последните 6 месеца. А най-странното е, че мястото от което се отървах на страхотна цена го гледам да се предлага в сайта на инвестиционния фонд, на който го продадох, като за последно беше обявено на цена от 40 евро/кв. м - smiling smiley)))))))))))))))))))))) Ами какво да ви кажа. Хубаво, че поне с братчедите си купихме по два тристайни апартамента - аз лично един във Варна и един в София, па и още пари останаха, но на ако се бях отървал от всичко навреме сигурно шях да прибирам най-малко по 1000 евро месечно само от лихви. А в моя случай земите продължават да си пустеят и едва ли ще дочакам някога /поне в близките 5 години купувач/ независимо, че повечето са до морето и в 200 метровата ивица.
Но всичко се дължи на умници брокери, които твърдяха, че след 2 години ще продавам на 200 евро/кв. м - 200, ама в г.ъ.з.а
na
01-03-2006 - 10:45:35
na, за цената на работната сила в момента и за в бъдеще (при евентуално членство в ЕС) няма какво да се мисли , трябва да се информираш !
По всички проучвания в Полша, Чехия, Унгария общо е недоволството от членството , по простата причина, че разходите скачат, а заплатите (на тези които работят, щото доста фалират) са същите .
Добрите терени за строеж , естествено,че ги няма в изобилие и те ще си качват цената, но цената на крайния обект , няма да се качи (строителите ще си свият маржа от 300 % в момента на 100-120 % - както е навсякъде и както беше и тук преди 2-3 години ).
У 95 % от населението платежоспособноста е равна на нула и това го виждам всеки ден при клиентите ми , гледайки какво купуват сега и знаейки примерно преди 1/2 година какво се купуваше .
В момента щом за една ютия се тегли кредит(разходи се до Метро и виж ), който после ти я прави двойна на цена , ти кажи каква е платежоспособността .
Наемите няма да паднат дори очаквам леко да се повишат , по простата причина ,че все по малко хора ще имат достъп до кредитите.
Тука май сте се пообъркали с правилата при кредиирането от Банките. Вие май не сте чували за ликвидност и привлечен капитал? Искам да ви попитам дали знаете каква част от отпусканите заеми се финансира от банките със привлечени средства от чужбина заради по-добрите лихвени нива в БГ по отношение на кредитирането. Пример

Банката Х е отуснала ипотечни заеми за 20 млн. Е. За целта е привлякла ресурс от 15 млн. лв от чужбина (матуритет средносрочен) и 5 млн. лв. собтвен ресурс. Сега идва интересната част - да речем, че икономическата среда се влоши и кредитоискателите се затруднят обслужват заемите (да речем в една умерена инфлационна спирала под влиянието на външни за БГ икономиката фактори). Това е фактор оказващ влияние върху целия кредитен сектор. В един момент банките започват да изземват обезпеченията по заемите - недвижими имоти по някога и не мн. атрактивни). Сега обаче инвеститорите от чужбина, които са предоставили основният ресурс по заемите ще променят оценките си за риска и доходността на българския банков пазар и започват ще да изземват и пренасочват средствата към др. пазари с по-умерен риск. Получава се едно мн. неприятно колело, което ще срине пазара за нула време. Освен в банката Х, проблема с ликвидността ще се появи и в банката У и т.н., които просто ще са изправени пред дилемта - или продавай незабавно, макар и без печалба, или излизай на червено при позциите на външните инвеститори.

Такова животно като запазване на собствеността от банките на недвижими имоти няма. Те не могат да си позволят да "спънат" такъв огромен ресурс за дълг време. Само най-бързите ще оцелеят. Останалите в месомелачката
а тия, дето ми прогнозират 1500 евро/кв.м средна цена да дойдат в Бяла да строят ваканционни имоти - приготвил съм им земи в топлокация за 100 евро/кв.м, мисля че далаверата ще бъде взаимна smiling smiley
Joan
01-03-2006 - 12:08:08
Joan драга , ти не вярваш ли в това ,което говориш ?!
Не го ли мислиш , не го ли знаеш !
Ако е така жалко !
При мен за радост не е така !
Затова и в началото на диалога с kote, изброих няколко железни аргументи
за казаното от мен !

Обори ги !



На всичко досега твоя отговор "е една баба ми каза, щото чула от друга ,а тя от трета ".
Вдигни малко качеството ,щото пак ти повтарям си на ниво женски пазар, знаем ,че логиката не ти е сила ,но поне се старай и не бъди на всяка манджа(тема)
мерудия !
Вземи се стегни ,че отново издишаш !

Единственото смислено от теб изречение във форума може да бъде "Честита баба Марта на всички форумци" !
Действай !
Re: който се вълнува от прогнози за цените
01-03-2006 - 12:14:36
Чакай сега - нали на 40 евро не можеш да ги продадеш дето са до морето? Какви 100 евро те гонят?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход