Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
16-10-2008 - 22:43:59
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
range">>
> Според закона ПОСРЕДНИКА не е задължен да
> запознава бъдещите си клиенти.


Чудесно е че си го разбрал! По горните въпроси са достатъчно обяснени

range">> Но тогава защо рекламира имотите, на своите
> клиенти при положение, че това трябва да го правят
> клиентите му??


Известява евентуални свои клиенти-купувачи за имоти постъпили при него от други негови клиенти-продавачи!

range">> Все пак посредника посредничи а НЕ ПРОДАВА! Нали
> така?


Точно така!
Затова и обявленията на посредниците са "ПРОДАВА СЕ ..." , а не "ПРОДАВАМ ..." . В този смисъл всеки посредник може да публикува списъци от имоти които се продават и за които му е възложено да посредничи. Но доколкото ти не искаш да ползваш услугата на посредника въоще да не си длъжен дори да ги четеш!
Re: Брокерите да отговорят моля
16-10-2008 - 22:51:53
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Huba-Buba Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> >
> > Според закона ПОСРЕДНИКА не е задължен да
> > запознава бъдещите си клиенти.
>
> Чудесно е че си го разбрал! По горните въпроси са
> достатъчно обяснени
>
> > Но тогава защо рекламира имотите, на своите
> > клиенти при положение, че това трябва да го
> правят
> > клиентите му??
>
> Известява евентуални свои клиенти-купувачи за
> имоти постъпили при него от други негови
> клиенти-продавачи!
>
> > Все пак посредника посредничи а НЕ ПРОДАВА!
> Нали
> > така?
>
> Точно така! Затова и обявленията на посредниците
> са "ПРОДАВА СЕ ..." , а не "ПРОДАВАМ ..." . В този
> смисъл всеки посредник може да публикува списъци
> от имоти които се продават и за които му е
> възложено да посредничи. Но доколкото ти не искаш
> да ползваш услугата на посредника въоще да не си
> длъжен дори да ги четеш!


Повечето от агенциите като публикуват обявите си пишат продавам.........
купувам двустаен,тристаен....,което не е редно.

Трябва да пишат агенция продава или купува за свои клиенти.
Аз знам защо го правят по този начин подвеждат хората,пък току виж някой се хванал на въдицата и им станал клиент.
:}
Re: Брокерите да отговорят моля
16-10-2008 - 23:18:07
Сега да ти разкажа за най-печелевшата си сделка - случая е краен, нетипичен - в повечето случаи посредниците в свой интерес - интерес да стане сделката - се опитват да доведат двете противоположни в интереса си страни (всяка се стреми да получи максимално) до споразумение и обикновено това споразумение се постига около оптималната пазарна цена - не казвам точната - според мен рядко може да се определи такава, особено днес. В моя случай се получи цена с окол 30% над пазарната при което комисионната ни порасна с 30% и отделно паричните благодарности на продавача.
Случаят:
Получава се в офиса ни заявка за продажба. Добър квартал, отлично местоположение, недобър по принцип етаж. След коментар с продавача се съгласява, че имота му е между 120 000(ние) и 140 000(той). Решаваме да го пуснем на 130 000.
Вечерта закачихме обичайното пано на терасата на апартамента и разлепихме малко "продавачници" - обявления за продажба, така им казват тук - в района. Обявите в печатните издания ги пускаме обикновено веднъж в седмицата за цялата следваща, така че тяхния ред въобще не дойде.
На другата сутрин телефона звънеше от влизането ни в офиса.
Първо се обади единият съсед - този отдясно - искаше да го купи за дъщеря си!
После - този отляво - искаше да разшири собственият си апартамент!
После пак първия ....

Оказа се, че тримата комшии не си говорят!
Апартамента се продаде на единия за 175 000 за по-малко от седмица! Без да си проговорят продавач и купувач - съседи!
Продавачът - старче със засукани тънки мустачки и много живо, беше много доволен - 2000 евро бонус! В кръчмата, пак за негова сметка след всяка фраза все това ни викаше "Е, аз нали ви казвах, че струва повече!" и се заливаше от смях :}
Re: Брокерите да отговорят моля
16-10-2008 - 23:29:52
kikito83 Написал:
-------------------------------------------------------
> Повечето от агенциите като публикуват обявите си
> пишат продавам.........
> купувам двустаен,тристаен....,което не е редно.
>
> Трябва да пишат агенция продава или купува за свои
> клиенти.
> Аз знам защо го правят по този начин подвеждат
> хората,пък току виж някой се хванал на въдицата и
> им станал клиент.
>

Да - съгласен с това, че трябва да се пише ПРОДАВА СЕ... а не ПРОДАВАМ... Тук агенциите винаги го спазват (или поне не съм забелязал обратното - в Бг не знам как е). Но в печатните издания срявнително рядко отдолу се пише изрично че е АНИ или името и.
Причината е, че цената на обявите расте правопропорционално на броя на печатните знаци! Но 99% от обявите са на АНИ. Обявите за частни лица са безплатни и в тях често пише "частно лице"! Такава е практиката тук!
Затова и питах Кого би облагодетелствало промяната на една общоизвестна практика?
Отговора ми е:
- единствено частните печатни издание и би била във вреда на всички други, както и на обществото като цяло!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-16 23:50 от goro.
Re: Брокерите да отговорят моля
17-10-2008 - 00:18:18
avatar
Goro,

ние за такива неща се борим - за точен (никого неподвеждащ изказ) и ясни правила - написани и лесно достъпни за всеки, който иска да чете.

Не е все едно дали пише продавам/купувам или продава се. Колко пъти в живота си човек продава/купува имот. За повечето хора отговортът е малко. Как тогава всички да знаят неписаните правила и практики. А и когато са неписани всеки може да ги цитира и използва както му е изгодно, дори да изопачава цитата, т.е практиката (говоря за неизвестно никому каква част непрофесионални брокери, а това вреди на целия бранш).

Дреболии, но често са важни. Например, ти беше казал, че в договорите ти с продавачите пише "да предлагам имота на свои клиенти" (цитирам по памет). Така продавачът знае и е запознат с обхвата на твоите усилия. Ако реши, че това е недостъчно работи и с друг или само с друг посредник. Но изборът е информиран.
В БГ не съм чувала такава формулировка. Продавачът остава с впечатление, че посредник ще го предлага и на свои клиенти и на неклиенти. Неклиент на 1 АНИ е например клиент на друга АНИ. Т.е продавачът не е информиран, че потенциални купувачи, нежелаещи посредничество с никаква АНИ нямат достъп до имота му.
Не давам съвет да се смени практиката задължително (смятам това за разумно, дори и в интерес на АНИ и съм писала назад в темата), но смятам че всички страни трябва да са информирани предварително. Недостатъчната информация също е подвеждаща (поне в определени случаи).

Защо е необходимо - така да се каже смяна на манталитета. Законите се спазват. Ако един закон е остарял, не отговаря вече на средата, недомислен или дори грешен - има начини за иницииране на промяната. Но и ти не може да даваш пример с 1 абсурден закон в Англия и да правиш внушение (различно от извод), че законите не трябва да се спазват. Все едно ако съм недоволна от 1 АНИ да кажа - те са излишни, да се закрият (не го казвам, да не вземе някой да скача и да даде воля на раздвоения си език).

А за спасяването на тропическите гори от 1-2 думи (увеличена реклама във вестниците) имам по-добра идея. Ако в БГ изчезнат "набирателните" и неактуални обяви ще спасим повече дървета.

Относно аргумента на камелия - щом 20 години АНИ не е наказана за заблуждаваща реклама, значи няма такава, ще кажа че такъв извод не може да се направи.
Ами знае ли някой да е правена дори и 1 проверка (ние и като потребители трябва да си променим манталитета). Или ако е направена проверка на 1 реклама, от това не следва, че няма нито 1 заблуждаваща такава.

Има и много други фрапиращи случаи, с които се сблъскваме всеки ден, но никой не е наказан (а и за проверки не съм чула). Ще дам пример с магазините и Чл 22 (1) и (2) от същия този ЗЗП. На опакована стока трябва да се изписва нето цена и на опаковка и на количество. Това значи ако саламът е в опаковка от 123.233333 гр. - цена и на опаковка и на кг. И то нето тегло (масово мерят с опаковката).

А сега познай магазини го спазват. Такова чудо в квартален магазин няма. Но дори и вериги магазини с обороти надвишаващи този на родната борса не го правят. Защо ли - или не го знаят, или не им пука нито от закона, нито от символичните глоби.

Случката със съседите ми хареса.

Лека нощ и успешен утрешен ден на всички.



Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
17-10-2008 - 01:27:39
spinning smiley sticking its tongue out Копувам земделска земя и промишлени пърцели на ГП4 и Магистрала Хемус :}

Горния текст е от:

1 обява на посредник

2 реклама на търговски представител

3 неграмотна брокерка ,като повечето от АНИ

4 и трите предположения в едно/ три в едно/


Позналите имат възможност да спестят 6 и повече % при покупко-продажба на недвижим имот! На позналите честито!! :} :} :} :} :}
Re: Брокерите да отговорят моля
17-10-2008 - 10:04:53
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------
> Goro,
>

Много е трудно да се изправиш пред един такъв аватар и да говориш логично, а не емоционално :loveu:

> ние за такива неща се борим - за точен (никого
> неподвеждащ изказ) и ясни правила - написани и
> лесно достъпни за всеки, който иска да чете.

Хвърлям един поглед на няколко обяви в този сайт. Посредника не само не се е опитал да се скрие, ами си е написал името, адреса и телефона. В някои случаи дори и снимка си е сложил.
В какво се е опитал да ви заблуди - че работи без комисионна?
Не мисля. По скоро някои са толкова нагли, че предявяват претенции и за разходите си по телефонното обаждане. Пуснете един мейл господа!

> Не е все едно дали пише продавам/купувам или
> продава се. Колко пъти в живота си човек
> продава/купува имот. За повечето хора отговортът е
> малко. Как тогава всички да знаят неписаните
> правила и практики.

Искаш да кажеш, че в Бг е неизвестно, че посредниците работят срещу комисионна изисквана и от двете страни?

> Но и ти не може да даваш пример с 1
> абсурден закон в Англия и да правиш внушение
> (различно от извод), че законите не трябва да се
> спазват.

Не правя такова внушение, въпреки че примера е краен. Обяснил съм го, не ми се ще да се повтарям.

> Все едно ако съм недоволна от 1 АНИ да
> кажа - те са излишни, да се закрият (не го казвам,
> да не вземе някой да скача и да даде воля на
> раздвоения си език).

Тук повечето критици именно това казват!

> Такова чудо в
> квартален магазин няма. Но дори и вериги магазини
> с обороти надвишаващи този на родната борса не го
> правят. Защо ли - или не го знаят, или не им пука
> нито от закона, нито от символичните глоби.

Дичо по въпроса каза: Каквото ни е обществото - такива са ни и посредниците!


Сега да припомня една библейска история, доколкото и аз си я спомням.
Преди да унищожи Содом и Гомор, Господ имал следнея разговор с един от жителите на градовете Лот. (Не съм сигурен в изписването на имената броя по надолу)
Лот:
- Господи, ако в града има 100 праведника ще го унищожиш ли?
- Не, няма да го унищожа.
- А ако има само 10 праведника ще го унищожиш ли?(града и праведницете с него)
- Не, няма да го унищожа.
- А ако има само 1 праведник ще го унищожиш ли?
- Не, няма да го унищожа.
Преди да унищожи градовете, Господ извел единствения праведник от тях.


А тук някои екземпляри са по велики и от Господ!

Никой не отрича, че сред АНИ има говеда! Но тези говеда вредят много повече на АНИ отколкото на хората, които "в живота си" купуват-продават един имот.
Други - също такива говеда са толкова знаещи, че даже съветват "нямате нужда от помощ при покупко-продажба на имот... най-много един адвокат ви е достатъчен... проста работа е... вкяка сервитьорка ще я свърши..."

Проста работа е, както е (може би още по-)проста работа и измазването на една стена, но не за всеки - само за мазача. Проста работа е, но за много пари!


Махни-немахай този аватар, че ще стана вечен списувател във форума! Колко е несправедливо християнството спрямо исляма по отношение на мъжете!
:loveu:
Re: Брокерите да отговорят моля
17-10-2008 - 10:24:52
Отново цитирам ЗЗП.
Чл.5/1/Търговецът е длъжен да предоставя информацията за стоката или услугата в писменна форма или по ДРУГ ПОДХОДЯЩ НАЧИН,КОЙТО ПОЗВОЛЯВА ВЪЗПРИЕМАНЕТО И ОТ ПОТРЕБИТЕЛЯ.
КОГАТО се представя в писмена форма ,информацията задължително трябва да е на български езики да е изразена в единиците на величините от Международната система единици SI


/2/Информацията трябва да бъде вярна ,пълна и разбираема.

С какво АНИ нарушават закона?Аргументирано ,моля не с лични мнения ,а с факти..
Въпросът е конкретен и търся само конкретен отговор...

:!: :!:
Re: Брокерите да отговорят моля
17-10-2008 - 11:40:34
avatar
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> Отново цитирам ЗЗП.
> Чл.5/1/Търговецът е длъжен да предоставя
> информацията за стоката или услугата в писменна
> форма или по ДРУГ ПОДХОДЯЩ НАЧИН,КОЙТО ПОЗВОЛЯВА
> ВЪЗПРИЕМАНЕТО И ОТ ПОТРЕБИТЕЛЯ.
> КОГАТО се представя в писмена форма ,информацията
> задължително трябва да е на български езики да е
> изразена в единиците на величините от
> Международната система единици SI
>
>
> /2/Информацията трябва да бъде вярна ,пълна и
> разбираема.
>
> С какво АНИ нарушават закона?Аргументирано ,моля
> не с лични мнения ,а с факти..
> Въпросът е конкретен и търся само конкретен
> отговор...
>
>

Не виждаш ли, че се въртим в кръг? Всички тези неща сме ги разисквали и обяснявали. Когато не им изнася , заобикалят отговора и отново питат, и обвиняват.
Re: Брокерите да отговорят моля
17-10-2008 - 12:13:48
Нещо си траят "улигУфрените.." eye popping smiley
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.