Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 00:13:11
E да де Ками!
Желанието за покупка на имот е различна от желанието за ползване на посредническа услуга!
Имаме 2 обекта на покупка:
Имот
Услуга от АНИ
за втория дори искате да се подписва договор
Не е ли така?
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 00:29:58
avatar
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> E да де Ками!
> Желанието за покупка на имот е различна от
> желанието за ползване на посредническа услуга!
> Имаме 2 обекта на покупка:
> Имот
> Услуга от АНИ
> за втория дори искате да се подписва договор
> Не е ли така?

Желанието за покупка на имот си съществува. Решението за начина, по който ще го осъществиш, е лично твое.
И в закона за защита на потребителите е взето предвид. Затова е и членът, който постнах. И той не е пожелателен, а императивен. На търговеца се забранява да предоставя услуга срещу заплащане, ако клиентът не е поискал. Достатъчно е да видиш какво включва понятието "търговец". То и наименованието показва........
пп Прочети закона и виж, някъде в него да се задължава търговеца да не продава услугата/ стоката си, а да я подарява?

Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 01:09:38
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Huba-Buba Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > E да де Ками!
> > Желанието за покупка на имот е различна от
> > желанието за ползване на посредническа
> услуга!
> > Имаме 2 обекта на покупка:
> > Имот
> > Услуга от АНИ
> > за втория дори искате да се подписва договор
> > Не е ли така?
>
> Желанието за покупка на имот си съществува.
> Решението за начина, по който ще го осъществиш, е
> лично твое.
> И в закона за защита на потребителите е взето
> предвид. Затова е и членът, който постнах. И той
> не е пожелателен, а императивен. На търговеца се
> забранява да предоставя услуга срещу заплащане,
> ако клиентът не е поискал. Достатъчно е да видиш
> какво включва понятието "търговец". То и
> наименованието показва........
> пп Прочети закона и виж, някъде в него да се
> задължава търговеца да не продава услугата/
> стоката си, а да я подарява?
>
>
Да де, нали точно това казвам. Ако купувача не желае да ползва точно вашата услуга по осъществяване но иска да закупи имота какво правим?


Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 06:25:05
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
>защото услугата по търсене е изпълнена от нея а услугата по проверка и изваждане на необходимите документи, ще бъде изпълнена от довереното и лице!
.........

> Да де, нали точно това казвам. Ако купувача не
> желае да ползва точно вашата услуга по
> осъществяване но иска да закупи имота какво
> правим?
>

Ами, отива жената, след като вече е намерила имота и собственика му (услугата по търсене е изпълнена от нея) и си свършва работата сама - какво общо има тука посредника и с какво и по какъв начи и е задължен?

Пример - обява на АНИ
"ПРОДАВА си апартамент, с характеристиките които г-жа НИКОЛАСКА търси, на улица Дряновица! Тел........"
Пристига г-жа НИКОЛАСКА в офиса на АНИ и заявява:
- Искам да го купя този апартамент.
- Ами купете го госпожо, ако искате ние можем да ви посредничим!
- Не не искам да ми посредничите и не искам да ви плащам, искам само да ми го покажете и да ме запознаета със собственика!
- Не госпожо, ние не сме агенция за запознанства, нито туристическа агенция!
- Да, но сте пуснали обява!
- Да госпожо, и обявата е вярна - там, на улица Дряновица, действително се ПРОДАВА един апартамент с тези характеристики.
- Ма аз държа да ми го покажете, защото сте поели задълженито пред продавача да го продадете, да си свършите работата и да не ви плащам!
- Госпожо, ние сме поели задължението пред собственика да му посредничим при продажбата на имота на наш клиент - иначе той може да си го продаде и сам на когото си иска...
- Вие сте мошеници!
- Но госпожо, нали сте си намерили имота, защо въобще се обръщате към нас...
- Мошеници! Мошеници... Мошеници
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 06:57:22
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Huba-Buba Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> >защото услугата по търсене е изпълнена от нея
> а услугата по проверка и изваждане на необходимите
> документи, ще бъде изпълнена от довереното и лице!
>
> .........
>
> > Да де, нали точно това казвам. Ако купувача
> не
> > желае да ползва точно вашата услуга по
> > осъществяване но иска да закупи имота какво
> > правим?
> >
>
> Ами, отива жената, след като вече е намерила имота
> и собственика му (услугата по търсене е изпълнена
> от нея) и си свършва работата сама - какво общо
> има тука посредника и с какво и по какъв начи и е
> задължен?
>
> Пример - обява на АНИ
> "ПРОДАВА си апартамент, с характеристиките които
> г-жа НИКОЛАСКА търси, на улица Дряновица!
> Тел........"
> Пристига г-жа НИКОЛАСКА в офиса на АНИ и
> заявява:
> - Искам да го купя този апартамент.
> - Ами купете го госпожо, ако искате ние можем да
> ви посредничим!
> - Не не искам да ми посредничите и не искам да ви
> плащам, искам само да ми го покажете и да ме
> запознаета със собственика!
> - Не госпожо, ние не сме агенция за запознанства,
> нито туристическа агенция!
> - Да, но сте пуснали обява!
> - Да госпожо, и обявата е вярна - там, на улица
> Дряновица, действително се ПРОДАВА един апартамент
> с тези характеристики.
> - Ма аз държа да ми го покажете, защото сте поели
> задълженито пред продавача да го продадете, да си
> свършите работата и да не ви плащам!
> - Госпожо, ние сме поели задължението пред
> собственика да му посредничим при продажбата на
> имота на наш клиент - иначе той може да си го
> продаде и сам на когото си иска...
> - Вие сте мошеници!
> - Но госпожо, нали сте си намерили имота, защо
> въобще се обръщате към нас...

не, госпожата вади едно книжле и в него ти показва:

Чл. 68ж. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Нелоялни търговски практики са и следните заблуждаващи търговски практики:

6. покана за покупка на стоки или услуги на посочената цена и впоследствие с цел насърчаване продажбата на друга стока или услуга търговецът:

а) откаже да предостави на потребителя стоката или услугата, която е била обект на рекламата;


Чл. 210а. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) За нарушение на чл. 68г, ал. 1 и 2, чл. 68ж, т. 1 - 11, 13, 15, 18 - 23 и чл. 68к, т. 3 - 6 на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 500 до 10 000 лв.


Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 09:41:17
Huba-Buba,

Не само че не съм те поканил да го купиш, ами даже и съм ти свършил услуга, като съм ти съобщил, че там - на улица Дряновска се продава апартамент - та ако не си мързелив отиди ня място и питай - ще научиш. И забележи - това е т.н. кратка обява, не реклама - Ако е рекламата мога да сложа и една полугола жена с моливче и договор, но се притеснявам, че ще поискаш и нея заедно с имота и разбира се безплатно.
Има и друга практика - комисионната дължима от купувача да е калкулирана в цената на стоката (последно от български строители ми беше предложена комисионна от 12% - калкулирана в цената на имота - отказах по ред причини, но най вече защото тя ми връзва ръцете и ме превръща в "отдел продажби" на самоиздръжка) В този случай, госпожа НИКОЛАСКА надава отново вой - брокерите надуват цената!
На такива по принцип не можеш да угодиш - те никога няма да признаят, че една сделка е свързана с работа и разходи. Ако могат да се сдобият и със стоката без да плащат не биха се замислили нито за минута
Има наложени от живота практики, но, ако просто искаш да си чешем езиците, можеш да цитираш и конституцията.
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 10:16:30
не, госпожата вади едно книжле и в него ти показва:
Чл. 68ж. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Нелоялни търговски практики са и следните заблуждаващи търговски практики:
6. покана за покупка на стоки или услуги на посочената цена и впоследствие с цел насърчаване продажбата на друга стока или услуга търговецът:
а) откаже да предостави на потребителя стоката или услугата, която е била обект на рекламата;
Чл. 210а. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) За нарушение на чл. 68г, ал. 1 и 2, чл. 68ж, т. 1 - 11, 13, 15, 18 - 23 и чл. 68к, т. 3 - 6 на виновните лица се налага глоба, а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция, в размер от 500 до 10 000 лв.


Ейййй Хуба добре че си ти, че какво ще прави без теб нашето законодателство????
Нали вече ги изяснихме тези въпроси ама ти въртиш в кръг отново и отново точно като развалена плоча. Ти разглеждаш идеалния вариант, когато агенцията има подписан догогвор за продажба с продавача и съответно защитена комисионна от него, което прави излишни(но не невъзможно) взимането на комисионна от купувача. НО има едно голямо НО. Ако продавача желае да използва услугите на агенцията, но не желае да подпише догогвор и съответно агенцията предлага имота му, прави непокрити до момента разходи за него и се появява тази леля и иска да го купи без услугите на агенцията. Какво да прави агенцията според теб? Да и посредничи и да я свърже с продавача без дори да си покрие разходите ли?
Знаеш ли колко от предлаганите имоти дори и в най-добрата българска агенция са подкрепени с договори за продажба? Сигурен съм че не знае! Е аз ще ти кажа, не повече от 5%. Ти говориш за добре развит, контролиран и канализиран пазар за недвижимости, когато както и аз искам всяка оферта да бъде подкрепена с предварителен договор, но трябва да разбереш че настоящич имотен пазар в България все още не е такъв? Ако агенциите се съобразяват с твоя идеализъм(който не е лош и аз го подкрепям), то не биха изкласили на конкуренцията. Ако подписването на договор за продажба с продавача се въведе като задължително условие на всички агенции(всеки знае че на този етап е неосъществимо), то тогава няма да има подобен казус с лелята и на драго сърце ще я заведем на място без да се притесняваме за вече защитената ни комисионна.
Не забравяй и момента за цената на информацията. Нека да перефразирам горния пример с лелята на Жоро с друг по-елементарен пример;
Ти Хуба отиваш в магазина и си харесваш страхотен часовник и на най-добрата цена, която някога си виждал в България. Виждаш цената и на нея не пише с колко % печалба е повишена доставната цена от прадавача нали, но ти, както и всички ние сме убедени че тази цена не е същата, като доставната и искаш да си спестиш разликата. Типично по Балкански стил. И какво мислиш ще ти отвърне продавача, като го питаш:
Извинете виждам един от вашите часовници, който много ми харесва, ама не искам да ви използвам услугите, за това моля кажете от къде сте го купили за да отида сам да си го купя, нали може? moody smiley
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 11:43:34
avatar
Дидодидо,

1. В законовите държави, всички трябва да спазваме законите, независимо дали ни харесват или не.
2. Защо АНИ предлагат имот без да имат договор с продавача за своята услуга? И който иска услуга, трябва да си плаща.
3. Това не е идеалният вариант, това е нормалният вариант според мене.

дидо казал "Ти говориш за добре развит, контролиран и канализиран пазар за недвижимости, когато както и аз искам всяка оферта да бъде подкрепена с предварителен договор, но трябва да разбереш че настоящич имотен пазар в България все още не е такъв? "

4. Защо почти 20 години АНИ работят така, защо не искат промяна към "добре развит, контролиран и канализиран пазар? Не могат или не искат, защото така е по-изгодно? И големият и малкият път започва с първата крачка. Защо не я направите. Корекция, защо не я направим?

5. Относно примера, който даваш - ами не отговаря на ситуацията с г-жа Николска.
За да е същия би било така:

"Ти" Дидо "отиваш в магазина и си харесваш страхотен часовник и на най-добрата цена, която някога си виждал в България. "
Добавям, че си сам и нямаш специалист часовникар, който да те съветва.
Та решаваш да купиш този невероятен часовник. Но продавачът ти казва.
-Ама, това е цена на производител. Те часовниците са на консигнация и не са наши. А пък и Вие сте дошли без колега. Значи, ако искаш часовника, трябва да заплатиш и цената за комплексна посредническа услуга, която е още N %. Как да лъжа, това е цената само на часовника и на етикета така пише, а услугата по доставка, реклама и всички обяснения, дето сега ти ги правя, ами това струва пари. Да обявя цената с всички разходи. Ти луд ли си. Никой от колегите не прави така, аз ако напиша с моята надценка, никой няма да иска да купува. Ако не Ви изнася, можете да се ометете.

6. Аз да дам един подобен пример от Вашия бранш. Защо като посредничите на кредитоискателя и банката за кредит, взимате комисионна само от продавача (банката)? Ами той кредитополучателят също ползва Вашите услуги. Я го натоварете с %!


Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 12:20:50
evgenia , основната разлика е, че ПРОДАВАЧА в магазина си получава заплатата на базата на разликата между доставната и продажната цена, ПОСРЕДНИКА , който забележи, нито е ПРОДАВАЧ, нито ПРЕДСТАВИТЕЛ, получава пари , за да съдейства за сключване на сделка. Толкова ли е трудно да се разбере, че не продаваме ние, не реализираме ние печалбата на продавача, че се рекламира ИМОТ, рекламира се от ПОСРЕДНИК, рекламира се всичко , свързано с имота, а условията на посредника не касаят рекламирането и цената на имота. Има ли някой, който не е наясно, че при покупко - продажба на имот, освен цената на имота има и други задължителни разходи ? Има ли още някой, който не е наясно, че НЯМА КАК в рекламата да пише и всички останали разходи по вече обяснявани многократно причини ?
Re: Брокерите да отговорят моля
26-09-2008 - 12:25:00
avatar
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Huba-Buba Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> >защото услугата по търсене е изпълнена от нея
> а услугата по проверка и изваждане на необходимите
> документи, ще бъде изпълнена от довереното и лице!
>
> .........
>
> > Да де, нали точно това казвам. Ако купувача
> не
> > желае да ползва точно вашата услуга по
> > осъществяване но иска да закупи имота какво
> > правим?
> >
>
> Ами, отива жената, след като вече е намерила имота
> и собственика му (услугата по търсене е изпълнена
> от нея) и си свършва работата сама - какво общо
> има тука посредника и с какво и по какъв начи и е
> задължен?
>
> Пример - обява на АНИ
> "ПРОДАВА си апартамент, с характеристиките които
> г-жа НИКОЛАСКА търси, на улица Дряновица!
> Тел........"
> Пристига г-жа НИКОЛАСКА в офиса на АНИ и
> заявява:
> - Искам да го купя този апартамент.
> - Ами купете го госпожо, ако искате ние можем да
> ви посредничим!
> - Не не искам да ми посредничите и не искам да ви
> плащам, искам само да ми го покажете и да ме
> запознаета със собственика!
> - Не госпожо, ние не сме агенция за запознанства,
> нито туристическа агенция!
> - Да, но сте пуснали обява!
> - Да госпожо, и обявата е вярна - там, на улица
> Дряновица, действително се ПРОДАВА един апартамент
> с тези характеристики.
> - Ма аз държа да ми го покажете, защото сте поели
> задълженито пред продавача да го продадете, да си
> свършите работата и да не ви плащам!
> - Госпожо, ние сме поели задължението пред
> собственика да му посредничим при продажбата на
> имота на наш клиент - иначе той може да си го
> продаде и сам на когото си иска...
> - Вие сте мошеници!
> - Но госпожо, нали сте си намерили имота, защо
> въобще се обръщате към нас...
> - Мошеници! Мошеници... Мошеници
>


clap: clap: clap: clap: clap: clap: clap: clap: clap: clap: clap: clap:

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.