Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ще се "пукне" ли вече брокерския балон

Публикувано от nikolase 
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
12-08-2008 - 23:13:34
камелия Написал:
-------------------------------------------------------

> Пак ще кажа, че щом си решил да купуваш имот,
> трябва поне малко да се образоваш. Или поне да се
> опиташ да мислиш.
> Разбира се, че цената не включва комисиона. Цената
> я определя продавача. Услугата на АНИ не се плаща
> на продавача, така че, няма как да е включена в
> цената.
> Разбирам, че и ти си от хората, които се дразнят,
> че работим за пари. Само ще ти напомня, че и ти не
> работиш за песен или сини очи, нали?
> Интересно, дали ще посмееш да кажеш какво работиш
> ти, пък ние да си дадем мнението за теб и
> професионализма ти?

не си права и аз не съм съгласен с теб.
все едно в съдията по наказателно дело да защитава интереса на прокурора и на обвиняем в кражба.

ако ролята на брокерът е да е телефонен секретар или да разведе потенциален купувач из имота - ОК. нямате роля.
снимки, видео, виртуален тур из имота и това е като за начало.

защо трябва да ме водите в апартаменти или парцели, които и вие виждате за първи път. и да се опитвате да ми продадете земеделска земя, извън регулация с:
"ще я вкараме в регулация. но ето виж каква панорама има само! аз мисля, че хората трябва да си купуват имота заради панорамата и гледката"

в момента в цяла българия е пълно с некадърници и мушмороци, но може би просто най-много се набиват на очи хората от бизнеса с имоти. защото започнаха да остават без достатъчно свободни пари и си плащат да се шуми около тях и около големите инвестииииииииииции в НИ...

толкова са прости и алчни, че не могат да проумеят една проста истина - не се купува, защото цените са високи и хората не са съгласни да дадат толкова пари за смотано жилище.
точка!
и никакви статии за вечното покачване на цените няма да накара никой да продължи да купува с бесни темпове
smoking smiley
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
12-08-2008 - 23:15:45
avatar
status Написал:
-------------------------------------------------------

> драга ками ,по една случайност едната ми диплома
> за висше образование е от юрид.факултет на СУ .
> Май вече ми се събират бруто над тридесет години
> юридическа практика а от тях половината е
> адвокатска.
> От мои предни постове вероятно е станало ясно ,че
> съм "ситуиран" в Бургас.


> Принципа ЕЖК не го използвам защото имам лични
> наблюдения ,контакти ,минали конфликти и
> спечелени войнички / включително и в съда / с
> предостатъчно "играчи" в имотния бранш. Любимата
> ми роля е "консултант на купувача " и досега
> недоволни клиенти -наши и чужди ,нямам./това не е
> хвалба а фактическа констатация/ Това последното
> обаче не се отнася никак за насрещната страна и
> особено за строителните предприемачи и брокерите.
> И категорично отстоявам позиция и съветвам всички
> потенциални купувачи НИКОГА ДА НЕ ИЗПОЛЗВАТ
> ФИРМЕНИТЕ ЮРИСТИ/АДВОКАТИ И НОТАРИУСИ НА
> ПРОДАВАЧИТЕ.
> Впрочем ти пак послъгваш като твърдиш, че купувача
> избира нотариуса. В болшинството случаи на
> продажба на ново строителство ,цялата документация
> на обекта се дава на избран от предприемача
> нотариус и всички сделки "под строй" се изповядват
> от него .В редица случаи с мълчаливото съгласие на
> такъв нотариус , нотариалните актове се пишат от
> брокери офериращи тези имоти. Даже знам за
> нотариуси ,които дават комисионни на брокери ако
> ползват тях за сделките си.

Драги ми Статус! Аз съм ситуирана в София и както може да потвърди всеки, работещ тук, нотариусите сами си пишат актовете. Както вече нееднократно съм отбелязала, не продавам ново строителство, по обяснени от мен причини. Но, както пак нееднократно съм писала, клиентът трябва да се образова. Затова и нахвърлях въпросите, на които всеки трябва да си отговори. За разлика от адвокатите, които никога и нищо няма да обяснят, за да не загубят ореола си на "богоизбрани", аз се опитвам да споделя това, което знам.
И винаги давам правото на купувача да избере нотариуса.

> Престави си например,че мога да напиша "наръчник
> за злоупотреби при сделки с недвижими имоти" и в
> него един от главните герои ще е "Брокерът".
> А браншът на посредниците на НИ и АНИ за
> съжаление се разви доста стихийно -воден
> единствено от стремежа за лесни и бързи пари и АМА
> НАИСТИНА в голямата си част е населен от
> некомпетентни ,арогантни и безхаберни малоумници.

Можеш ли да си представиш, че след като вече толкова години участвам в този пазар, мога да напиша също наръчник, като до твоето главно действащо лице прибавя друго- "Адвокат"? Нали няма да твърдиш, че тъпите и малоумни брокери могат да спретнат измама, която да мине през нотариуса като по вода, ако не са добре консултирани от адвокат?

> Горното не го отнасям към никой в този форум и да
> не се приема като персонална или колективна обида.
> Както се казва "във всяко стадо има мърша " обаче
> в някои стада мършата е в повече.

Тук се присъединявам към теб в частта, че всяко стадо си има мърша. Лошото е, че оплювайки АНИ и всички брокери "по принцип", всъщност слагаш и присъстващите тук под общия знаменател.

Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
12-08-2008 - 23:25:20
Днес прочетох във в-к Марица,че се продава къща във с.Войводиново,обаждам се и ми казват че са от агенция,питам какво прредставлява,къщата и отговора беше незнам не съм я виждала още,като се съберете няколко мераклии ще извикам хората да я покажат,г-жата каза: имам я само на оферта,но незнам подробности clap: също каза собствениците ще дойдат от София да я покажат,но като се съберете 2-3 тогаваsmiling smiley
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
12-08-2008 - 23:27:27
незнаят какво предлагат,а после комисион искат,просто е било стечение на обстоятелствата да прочете обявата преди мен и какво прави г-жа брокерата само ме свързва с продавача и затова да иска сумати проценти не е редноsmiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-12 23:28 от kikito83.
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
13-08-2008 - 10:33:41
До KIKITO-Цената на един имот се определя от нейният собственик!!Не от брокера!!
Това е причината цените да са високи!!
0.5 ПРОЦЕНТА КОМИСИОННА.?!Добре аз съм "съгласен",но това е смешно и невъзможно в предвид раазходите които имам..ПРИ ТОЗИ КОМИСИОН СДЕЛКИТЕ НЯМА ДА СЕ УВЕЛИЧАТ ,ЗАЩОТО НЕ Е ПРОБЛЕМА В КОМИСИОНА ,А В ЦЕНАТА!!!
РАЗБЕРИ ,ЧЕ ВСЯКА ЕДНА ФИРМА ТЪРСИ КЛИЕНТИ И ПАЗАРИ,А ЩЯХ ДА ЗАБРАВЯ И РАЗВИТИЕ!!!А ЗА ДА ИМА РАЗВИТИЕ ТРЯБВАТ ПРИХОДИ!!!АКО МОЖЕШЕ ДА СЕ РАБОТИ НА 0.02 процента щях да съм съгласен и да го правя!!Но пазара отхвърля тази възможност!!ИНАЧЕ ОК-ПРИЕМАМ ХИПОТЕТИЧНО 0.5 ПРОЦЕНТА .само че няма как ,затов 3ПРОЦЕНТА.. smoking smiley
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
13-08-2008 - 12:05:01
Първо интересът на купувача е по-ниска цена , а на продавача по- висока.
Второ Къде са гаранциите, че цената не е повишена по желание на брокера преди да се начисляват въпросните 6%.
Ако идеш на пазара за домати и решиш да си купиш 1 кг. на обявената цена и когато даваш парите ти кажат, че това всъщност е цена на едро и е без печалба за човека на сергията и цената съответно е + 20 %. Ето това правите вие.Досега не съм видял обява напр. ап. за 80000 евро + комис 3% 82 400 евро. А това "комисионната Е 6%" откъде е , може би от Моисей.
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
13-08-2008 - 12:30:36
Готов съм на сделка, ако ми свалите 6% от обявената цена.
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
13-08-2008 - 12:47:40
Всъщност, в някои от постовете има известна истина и трябва да се съобразим с нея. А тя е, че брокери ще има докато има търсене на услугите им. Търсенето трябва да намалее значително, за да се регулира професията им. Като цяло това може да стане по два начина:
1. Естественият отбор или в случая това е кризата на пазара. "Брокерчетата" не им пука ниски или високи са цените на имотите. На тях им пука има ли сделки или не. Но повечето са доста ограничени и не могат да направят връзката между двете. При тази криза предвиждам фалита на 50% от АНИ-тата. Проблема за обикновените хорица ще дойде от това, че ще настане райското време на мошениците.
2. Повишаването на културата на средния участник на пазара е втория начин. Тук доста се изписа за това какво реално правят агенциите и всеобщото мнение е, че те не вършат НИЩО. Ами много е лесно повечето от хората да си свършат сами това нищо. Ако могат - толкова по-добре. Ще изчезнат доста паразити. Ако не могат - да работят с брокери, но поне да търсят качествени. В крайна сметка пазара се формира главно от търсене и предлагане.
В сегашното положение купувачът е цар. Той може да налага както цени на имотите, така и цена на услугата на посредника. Възползвайте се от това. При този глад за сделки съм сигурен, че ако предложите комисионна 1% поне половината "брокерчета" ще клъвнат. Другия добър начин е да предложите крайна цена, която да платите и да оставите продавача и "брокера" да се оправят помежду си. Това е по-несигурен вариант, защото 100% посредника ще се опита да измами продавача в своя полза и сделката лесно може да се провали. Хубаво би било да се отвори една тема за онлайн консултации и споделяне на опит.
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
13-08-2008 - 13:15:41
била съм и отдвете страни при сделки. Защитават се ПОВЕчЕ интересите на продавача/наемодателят.

Не би трябвало да е така но е така. Затова смятам, че е резонно, купувачът или продавачът да си имат собствен брокер/представител.

Не може брокер да защитава интересът и на двамата!!!

Защото така напрактика той ще се пробва да сближи позициите като разправя на купувача, че такъв хубав апартамент да речем не може да струва по-малко, като видими само за него недостатъци ще се стреми да пропусне. На продавача ще обясни, че сега положението е еди-какво си, че човекът изглежда сериозен и т.н. Това съм го виждала в действие и сигурно не съм единствена.

Обикновено какво правят: гледат при кой от двамата може да мине номера /кой изглежда по-голям шматарок/ и него го обработват по-силно. Въпросът е да има сделка и да си вземат комисионната.

И сега ще пиша конкретно, за да не излезе, че само приказвам: Продадохме апартамент с гараж. Брокерът по принцип беше на купувачите - те си бяха отишли на място в агенцията да им се търси определен тип жилище. Купи го младо семейство, не особено запознати с имоти, но на зор / например не знаеха какво е шпакловка/замазка/. Апартаментът им беше представен и продаден за такъв, а в дествителност нямаше ш/з. Нямаше и врати вътрешни. Каза им се че явно не са ги сложили още, а те никога няма да ги сложат, щото не са поръчани. Гаражът се каза че е просторен , обаче все не можеше да се намерят ключовете за там- ами гараж с малко складче, няма особености. Да , ама има. Някой блестящ архитект така е направил, че от коридора от обща врата се влиза в складчето, а от складчето в гаража и ако не си закупиш допълнително яки врати, съседът ти по гараж може да ти влиза в твоя през топлата връзка и реално може да си внуши че това складче е общо.

И слушах, слушах, пък накрая им казах и за вратите и че преди да слагат настилките ще трябва за шпакловат /това са 100м2 чисто/, казах и за гаража. Това се отрази на цената естествено и брокерката ме гледаше като втрещена, явно и се случваше за пръв път...Да ама тези хора ще живеят през улица и не искам като се засичаме да се караме по улиците.

Ако бях аз шматката, а семейството бяха наперените - щеше да сваля мойта цена, като изтъква всички тези слабости на имота, които не каза пред тях, та даже и да сваля още, понеже хората ще загубят време...

Е как може един човек да защитава интересът и на двете страни.

Всъщност той защитава своите собствени - да убеди продавачът че имотът е малко по-лош отколкото той е, а купувачът, че е малко по-хубав отколкото е. И да вземе комисионна.
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
13-08-2008 - 13:44:59
Чета тука и немея...
За балоните...да те са хубаво нещо...само, че незнам за какви балони става дума. Балони има там където има правила. Балоните могат да освежават даден бранш или да го свиват. За да има балони, най - малкото всички участници в неговото надуване, трябва да имат обоснована причина да издуват бузите. Вземете например "Институцията" - Кадастър, и неговия векилин - Техническата служба. Та тази "институция" преначерта границите на България, аз лично очаквам някое вещо лице в скоро време, без да иска да върне Македония в реални граници и да се замисли за Беломорска Тракия. Те не са виновни, да, закона е виновен и онези мекерета в НС. Трябвало правоъгълничета да се чертаят по скиците, но как, защо...с какъв ресурс, регламент - ба, кви са тия идиотизми. Оправдание - Ама ние имаме тежко соцаграрно наследство и не става за 1 ден. Еми не става, как да става нали първите закони по териториално устройство са писани преди 2000 г, те откъде да се просветят - липса на информация, някъде е изтекла през тези 2000 г. Абе всъщност, те храсталаците и сокаците са виновни, не могат да се видят добре границите на поземлений участък. Агенциите са виновни за устройствените каламбури, юриста ти казва намери си адвокат, а МРРБ - има воля за нови поправки на ЗУТ и ЗКИР и за Наредбата за отнемане от Руската федерация на принадлежащите ни земи на Волжка България. И В тази ситуация ми говорите за балони.

Онзи ден гледам един floor plan и се натъквам на спалня със следната квадратура: 6.6 кв.м....Това уникално строително - проектантско решение е достойно за лауреат на Нобел. Човешкото въображение построи триъгълни сгради с върха надолу, но измисли и как се пребивава в "кибритена кутийка". Повярвайте ми не искам да гледам floor planove, защото примера не е само един. А между другото тази спалня беше с две врати и като ги отвориш ("естествено" те навътре се отварят), започваш да се чудиш, можеш ли надмина Худини или само си въобразяваш...Дерзайте Балони...това са стоките на вашите балони дето ги сънувате...Агенциите са виновни, строителя ти казва с изумителен еквилибристичен похват: "опитахме се да вземем оптимума от сградата и да решим функционалното разпределение по най-ефективния начин"....от МРРБ - има воля ще пратим ХЕИ, Еон, ВиК КАТ, ДНСКА, БДЖ, КГБ да затворят обекта...като изтече експлоатационния срок на сградата...

Ганьо, пък с новите си "европейски" цървули, тръгнал да продава плевнята си за 20000 Е, щото има мат'риал по нея - туй кирпич, туй вар, туй дялън камък. Абе я да направим алъша, па и вериша, та да спретна нова дограма на къшлата на овцете. Има и панорама към...кметството и паметника на центъра (на Мишел партизанина)...вземяйте ш'ото поради тия фактове качвам цената с 5000 евра. Ганьо дай да видя акта за собственост. Кое, а НАТУРАЛНИЯ АКТ...чакай, де беше той, а у булини тъдява, то нашта, збравихме ги бащиниите....Ам скица дядо Ганьо...Кое, скица ли...а кмето треа да питаш, той е с по-широко умствено възвишение... И пак агенциите виновни, че Ганьо няма мобилен телефон или пък си взел нова карта на Глобул, която излиза с 0.00002 лв по евтино от емтелската. За какви балони става дума тука...

А учените граматици и прочие курифеи в академичните среди си свършиха работата: ние подготвихме 60000 безработни икономисти, да по какво, ги подготвихте: по лутане из овехтялата библиотека и по класически Икономикс, дето не стига, че не съществува в момента, ами и никога не е съществувал. "Ние измизлихме нова паралелка: Недвижима собственост"...ура другари, за целите на общото благо. Аз предлагам да наемем кораб и да открием...Америка, то рай било там...Там нямало агенцийки с надценки по 25000 Е, а имало имотна борса, на която всички се подчинявали и всички били доволни, да ама това било от сто и незнам колко си години...и тук таме за да раздвижи малко капитала се появавява и по някое балонче...кротко и мирно всичко върви по мед и масло...Така е Агенциите са ни виновни, че имотния ни пазар, е имотен б(а)итак...

Мили братя, всяка стока се харчи само там където има потреба от нея...и с имотите е така. И затова ще има и агенции и Кадастри и НАТУРАЛНИ АКТОВЕ и Строителни компании. Само, че в нашите условия те не създават пазарна среда, а биташка среда. Така си е : хомобългарикус, си е устойчив бацил, и на ядрен взрив се пъне. Докато има бръмбари в главите ни, магарета в парламента и заспали гарги по гишетата...няма що да търсим вина от агенцийки и от ценови балони, че не ни се продава имота.



За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.