Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ще се "пукне" ли вече брокерския балон

Публикувано от nikolase 
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
09-08-2008 - 19:21:32
avatar
Pacholv Написал:
-------------------------------------------------------
> Може ли някой да ми обясни, защо при даване под
> наем АНИ ми взе 300 лева(половин наем) и още 300
> от наемодателя???Тази брокерка и АНИ изкараха 600
> лева за няма и 2 часа работа?Обявата беше пусната
> в 8 сутринта...аз след денонощно стоене пред компа
> и даване постоянно рефреш я хванах на
> време...веднага беше огледа...бяхме
> първи...обявата не беше пускана до сега...и
> веднага го взехме.И 600 лева комисионна?!?!?При
> положение, че нищо не са свършили?!Ама те наистина
> са агенции за запозназства!!!!!!!Специално за
> наемите говоря!


А вие защо ги дадохте moody smiley: И защо се обърнахте към агенция?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
09-08-2008 - 20:06:34
Продавач,
видях обявата във този сайт...обадих се и беше брокерката...как да не ги дам?Друга ми беше мисълта, а именно - като не е извършила никакъв труд спрямо мен, защо брокерката ми взима 300 лева комисионна.Аз съм си намерил обявата и аз съм се обадил първи, аз съм отишъл на оглед и съм взел апартамента.Обявата престоя няма и два часа.Тя други огледи не е правила.Общо взето спрямо мен никакъв труд не е извършила.Та защо взима комисионна и от мен и от наемодателя?Нека някой брокер да ми каже справедливо ли е да ми взима комисионна?Разбирам да ми е търсила апартамент, но тя с нищо не се е потрудила за мен!!!Според мен трябва да има някаква такса-50-60 лева- за наемателя...защо ще взима за никакъв труд-половин наем?!?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-09 20:07 от Pacholv.
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
09-08-2008 - 21:06:19
avatar
Pacholv Написал:
-------------------------------------------------------
> Може ли някой да ми обясни, защо при даване под
> наем АНИ ми взе 300 лева(половин наем) и още 300
> от наемодателя???Тази брокерка и АНИ изкараха 600
> лева за няма и 2 часа работа?Обявата беше пусната
> в 8 сутринта...аз след денонощно стоене пред компа
> и даване постоянно рефреш я хванах на
> време...веднага беше огледа...бяхме
> първи...обявата не беше пускана до сега...и
> веднага го взехме.И 600 лева комисионна?!?!?При
> положение, че нищо не са свършили?!Ама те наистина
> са агенции за запозназства!!!!!!!Специално за
> наемите говоря!

Хайде да караме по ред. Всяка работа си има спецификата. Всеки работи за пари. Само ако си на конвейр с точно определено време за изработка на даден детайл, можеш да си преброиш движенията и на база на покритата норма, да си изчислиш заплащането. АНИ е публикувала обявата. За да стане това, първо се е конституирала като такава, платила е всичко, за което се сетиш и продължава да плаща за офис, телефони, реклама, консумативи и заплати. Така, популяризирайки дейността си, е получила доверието на клиента, даващ под наем. Ако не беше рекламирала И на това място, където ти търсиш, нямаше да намериш съобщението. После са те завели на оглед, съдействали са ти за подписването на договора, изготвен от техния юрист, в който са защитени твоите права. Защо реши, че трябва да ти направят безплатна услуга? И качеството на нещо винаги ли зависи от количеството?
Трябваше ли да те разходят първо на няколко места, които няма да харесаш, за да решиш,че са свършили достатъчно работа за парите, които искат?
Или, за теб, ако някой не изкОпа 5 кубика пръст, не се смята за работа? confused smiley

Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
09-08-2008 - 22:09:59
avatar
Агенцията провери ли финансовото положение на наемателя,възможността да не мове да си плаща наема или сметките и да завлече хазяина,провери ли му препоръките от бивши хазяи,говори ли с работодателя му,определи ли при неговото финансово положени какъв депозит е необходим(Искали са ми до 4 наема депозит + един наем предварително и при напускане след оглед на имота и проверка на платените сметки се възстановяват)?
това е свършена работа.
Ако само ги е срещнала и взела комисионната-говорим за агенция за запознанства,както казва николасе.
Просто както с банките,така и с агенциите за имоти хората в България не занят какви нормални услуги трябва да получават за парите си.Изобщо колко сделки за имоти в БГ минават с участие на оценител?В нормалната страна си харесваш имот,плащаш на оценител,които е регистриран и лицензиран и специално обучен за целата да ти каже каква в нормална цена за такъв имот,някои ползват и по 2 независими оценителя и тогава почват преговори за покупко продажба.Как се формират цените на имотите в БГ-на принципа баба Пена каза,че си е продала нейния за 50 000 евро,аз ще искам повече?
Комисионната за покупко-продажба не зависи от цената на имота между другото.

какво повече да се коментира?
"балона" до колкото има такъв е на продавачите, а не на посредниците...
09-08-2008 - 22:44:23
avatar
Pacholv Написал:
-------------------------------------------------------
> Продавач,
> видях обявата във този сайт...обадих се и беше
> брокерката...как да не ги дам?

Нека да започнем от тук (между другото това е вечен спор във форума) казваш - "Видях обявата в този сайт" - ок ами за да я видиш как смяташ тя сама ли се е появила в негоsmiling smiley? Веднага ще си помислиш - еми то за едно пускане на обява...
За да се пусне обявата тук значи нещо се е случило преди този имот да се предлага от въпросната агенция. Ти си хазяин да речем и казваш на твой познат брокер или на произволно избрана агенция - давайте ми апартамента под наем става ли и какви са условията? Условията са тези и тези, а именно обикновенно са следните - дава се под наем апартамент за 500 евро - еднократна такса от 50% от месечния наем се взима от двете страни - наемодател и наемател - така е прието, а дали е правилно не ме питай менsmiling smiley Ако бяхме в щатите може би хазяина щеше като получи първия наем (примерно 500 евро) + един депозит можеше да поеме цялата комисионна на агенцията и така наемателя да не плаща нищо, но за сега така се работи на нашия пазар...


Друга ми беше
> мисълта, а именно - като не е извършила никакъв
> труд спрямо мен, защо брокерката ми взима 300 лева
> комисионна.Аз съм си намерил обявата и аз съм се
> обадил първи, аз съм отишъл на оглед и съм взел
> апартамента.


Комисионна се поема от двете страни по равно. Ако ти беше търсил с брокер този наем, който да работи за теб щеше да платиш 50% на него, а не на един и същи брокер, но и в двата случая парите ги даваш ти...sad smiley


Обявата престоя няма и два часа.Тя
> други огледи не е правила.Общо взето спрямо мен
> никакъв труд не е извършила.


Тя се е потрудила за да улесни бъдещия наемател да открие лесно имота, който се предлага, което е главно задължение към наемодателя, но улеснява и тебsmiling smiley
По-лесно биха се приели нещата ако целия комисион се поема от продавача респективно от наемодателя. Лошото е обаче, че има една мръсна сган назоваващи себе си брокери, които учат хората, които предлагат имоти за да ги спечелят като клиенти с думите: "Аз ще ти го продам/отдам под наем без да ми даваш комисион аз ще си го взема от купувача/наемателя..." И става пълна каша - продавача казва аз комисион няма да ви платя - как може някой да работят така, а вие искате комисион от мен? А купувача пък казва това, което казваш ти... Трябва според мен всичко да се поема от продавача/наемателя, но какво мисля аз и какво мисли джунглата е друго...


Та защо взима
> комисионна и от мен и от наемодателя? Нека някой
> брокер да ми каже справедливо ли е да ми взима
> комисионна?


По-справедливо е да се взима всичко от хазяина, но само опитай да му го обясниш...


Разбирам да ми е търсила апартамент, но
> тя с нищо не се е потрудила за мен!!!Според мен
> трябва да има някаква такса-50-60 лева- за
> наемателя...защо ще взима за никакъв труд-половин
> наем?!?
>


...moody smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
09-08-2008 - 23:11:22
avatar
Договора ми за наем за квартирата ми е 10 страници,описано е абсолютно всичко и всички възможни ситуации и действия при тях.Обикновенно парите за наема минават през агенцията всеки месец.Една хазяика се беше опитала да ни изгони преди да изтече срока на наема и да продаде къщата-едно обаждане до агенцията и и разкатаха фамилията-не бяха извинения,бонбони и т.н. от страбна на хазяиката.
Досега комисионна за квартира не съм плащал-хазяйна поема всичко,не знам колко е.Плащам само проверка за надеждността ми като наемател-около 1/2 седмична заплата.Еднократно,преди подписване на договора.
Пак казвам-хората в БГ не знаят кое и как е нормално да се прави,не само с АНИ,но и с другите неща.Има много балони за пукане.Нормално ли е страната да е резделена на райони за различни електроразпределителни дружества и да няма реална конкуренция между тях?Тук мога да избирам измежду повече от 1000 компании,които да ми отчитат доставената газ и ток,и то на различни цени-избирам си откъде ми е най-изгодно.
предполагам затова повечето,живели в нормална страна ако се приберат в БГ за 3-4 месеца им писва много и изчезват пак. sad smiley
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
10-08-2008 - 00:03:26
А относно професионализма на брокерите, знам 2 случая /съседки и познати , отскоро брокерки/.

1.Мед. сестра, преквалифицирала се в продажба на Цептер /продаде ни 2-3 неща/, търсих я за тенджера наскоро - вече станала брокерка.

2. Майка ми е фармацевт - скоро срещнахме, човекът, който е разнасял стока по аптеките - упссс - вече брокер..

Знам за 2 още бивши медсестри, станали брокерки - едната,която беше "нашата" брокерка и беше толкова зле да облече един прост изказ в правна фразеология, че директно я попитах какво е работила доскоро, другата е бивша медсестра - майка на моя съученичка.

Забележете, че нито един от брокерите, с които съм си имала взимане-даване или просто познавам няма представа от икономикс или право. За мен консултацията изисква поне познания по икономикс. Това е много сериозна покупка,пише се напосоки "перфектно за инвестиция". Е как знаят. Една кокошка я питах /говореше за перфектни инвестиции/, знае ли колко еврото - БНБ. Ами не знаеше. А той от мноооого време е 1.95583...
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
10-08-2008 - 03:26:58
avatar
Продавач,имам един въпрос.написал си,че цените на на тухлените апартаменти няма начин да паднат,понеже е по-изгодно за момента ако няма купувачи да пуснеш имота под наем.
Предполагам имаш предвид нова тухла,завършена сега или наскоро.И на мен ми е минавала същата мисъл.После си спомних,че основно тези апартаменти са по БДС-т.е. недовършени.За да се пуснат под наем трябва да се довършат-следва допълнителен разход и доста време-да намериш работници,материали и т.н.Кой разполага с такива апартаменти-не са ли това бившите собственици на парцела,даден за застрояване срещу компенсация-чувах нещо за 30-40 % от апартаментите,и то най-добрите-избират първи.Плюс заделените от строителите-като жилища за собственици на други парцели при бъдещи проекти до завършване на проектите.
Та се питам дали тези бивши собственици на парцели с недовършени апартаменти имат възможност да заделят пари да довършат имота до ключ.После тази добавена стоиност влиза в цената на апартамента и не го ли прави още по-трудно продаваем.До тук те реално не са видели пари от цялата работа.Колко от тях ще имат възможност и нерви да чакат и да не почне обратен ефект-един да почне да намалява цените и да се стигне до ново равновесно ниво на цена на м2.
При строителите е ясно-ще има преразпределение и изпадане на част от играчите,та и на тях може би ще им трябват средства за нови идеи и проекти за бизнес в други ниши.

П.С.Не съм сигурен,че е тук мястото на този въпрос,не ме разбираите погрешно.Не може да се казва че брокерите или пък строителите са виновни за високите цени.Щом банките го позволяват и хората купуват-значи е ок.Ако се промени ситуацията-идва и корекцията.Те банките знаят какво да направят. winking smiley
Re: Ще се "пукне" ли вече брокерския балон
10-08-2008 - 04:35:58
gamper Написал:
-------------------------------------------------------
> Щом банките го позволяват и
> хората купуват-значи е ок.Ако се промени
> ситуацията-идва и корекцията.Те банките знаят
> какво да направят.


Само дето хората не купуват.
Re: ЩЕ СЕ "ПУКНЕ" ЛИ ВЕЧЕ БРОКЕРСКИЯ БАЛОН
10-08-2008 - 07:09:19
келепирски Написал:
> RE : Васил Гергов-писателя , nikolase-мечтателя !
> ----------
> всички пазари се движат от заспали писатели и
> мечтатели
> колкото повече спят и мечтаят за "нЕкоя далаверка"
> - толкова по-скъпо купуват!
> Уважаеми писателю Гергов,
> ако си бяхте купили къща преди 3 год,когато НИКОЙ
> не пишеше в пресата за къщи-щяхте да я купите за
> 10000 евро!Когато "изчаквате да не се
> набутате"-дочаквате единствено високите цени !!!
> Уважаеми мечтателю nikolase,
> виждам ,че стигаш единствено до следствието
> ->причините остават тайна за такива като теб ,
> и ти си от "движещите сили" на пазара !
> ----------------
> няма брокерски балон -> има оптимисти/мечтатели
> ,заредени със свръх очаквания , има
> "обикновени"хора,които искат да са разумни , ама
> ако може без пари да поумнеят,да поспечелят
> безплатно а то няма такъв филм,последния епизод
> свърши на 10.11.1989 год.
> пиша ти ИСТИНАТА , дано поумнееш и да разбереш,че
> пазар не се управлява от продавачи и купувачи,че ,
> както пише един от форумаджийте-""докато има оФце
> , ще има и вълци"
> -------
> и накрая,за да не се чудиш-нямам нищо общо с
> брокерската професия на имоти , просто ти помагам
> да позатоплиш реотана , щото такива като теб ми
> определят бъдещето , имайки незаслуженото право да
> гласуват на избори , много сте,силни сте
> ----------поумнявай,нЕмаш време
>
>
>
> Редактирано 2 пъти, последният път 08/09/08
> 07:46AM от келепирски.



Не виждам нападката ти към николасе да е уместна. Не, поста ти даже е обиден, и на всичко отгоре не се придържа към темата ...... заслужава да бъде изтрит.
Нищо положително не допринася за форума. Сякаш някой е дошъл на форума да си изхвърли боклука.

Научи се да уважаваш хората.




.[www.beinsadouno.org]
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.