Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 19:26:30

Toвa, което Красимир Петров е писал преди 3 години ползувайки професионалното си ниво, Бай ви Спиро го пише от 2 години, но без да ползува професионално ниво , защото го няма. За сметка на това има добра памет и помни сърцераздирателните вопли на кандидат милионерите от пирамидалната епоха и от строителната експанзия през 90-те, когато предприемачите прибираха парите на зелено за един блок срещу обещанието че ще го построят за 2 години, влагаха 1/3 от парите в обекта , а с останалите 2/3 купуваха терени за нови строежи, където пак продаваха на зелено всичко, влагаха 1/3 , а состаналите .........същото като по-горе. В един момент 1998 година се оказа че започнатите с 1/3 пари от необходимите за даден обект са погълнали всичките свободни пари и дойде стагнацията в строителството-или "спека" , или "Видовден"-както искате го наричайте. За да разбере този механизъм, човек не трябва да е потрошил 100 000 долара за образование в Йейл.
Сега ства същото, но при други условия. Има много започнати строежи, има много довършени строежи, но неизплатени, т.е чакат си парите, а парите са на свършване като през 1998 г. Този факт не е фатален ако има откъде да дойдат-производство, селско стопанство, разумни инвестиции, но дори и тогава се налага изпружване на нокти. Справка : последните две седмици-Унгария. Една от отличничките на новоприетите с мноооооого работещи предприятия и сериозни инвестиции, със що-годе работещо селско стопанство девалвира форинта за 2 седмици с 20%. Т.е всеки унгарец е обеднял с 20% за 2 седмици. И забележете, няма и помен от строителни,
пирамидални, сапунени и каквито щете балони. Т.е на унгарците въпреки всичко няма да им се рзмине изпружването на нокти, което при съпоставка с нашата украсена с ъс розови дантели действителност ме кара да мисля че при нас изпружването ще бъде комбинирано държане за палците.......
Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 19:48:55
В подкрепа на Спиридон и като пример ще изтъкна една сграда на Ситняково и Оборище (предполагам повечето я знаят) ,която ГОДИНИ наред стои на почти груб строеж. За съжаление изглежда тези случаи ще зачестят. Просто сме с упадъчна към момента икономика, банките се опитват да ни убедят че парите ни са сигурни там (сякаш някой ще излезе да обяви че банката му фалира) и какво ли още не. Дано само се разминем възможно най-леко.
Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 20:14:53
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> прав е човека ! иди обаче обясняваи на баи Пешо ,
> че гарсониерата която е купил за сина си миналата
> година за 30к евро догодина ще струва 10 к....
> аиде сега де ....?????

Дивале, ако ти си купил жилище на сина си, за да не се свира под наем, а да си живее рахат,ще ти пука ли догодина колко ще струва?
Ако догодина струва три пъти по- евтино, дали пък всичко друго ще поевтинее, а заплатата ти ще скочи? А дали няма някой на две ракии да те помете на пешеходната пътека,или саксия да ти падне на главата?
Преживяхме безработица над 24%, преживяхме заплати по 4 долара, но животът не спря. И тогава хората влагаха в имот. И се оказаха прави.
Ти съжаляваш ли, че купи апартамента?

Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 20:41:31
@ dival - прав си. И все пак никой не може да предвиди бъдещето с точност. Има разни индикатори, които само в лека степен да насочат и то пак изхождайки от миналото. Но ситуацията в страната е от зле нагоре. В конкретния случай ще е добре ако струва и 10К.
@ камелия (този път без да се обиждаме) - Во време оно хората имаха спестени парици, цените бяха други. Сега народът осиромаша тотално. Винаги има пределна капка и сега и тя ще капне в чашата.И сега не се знае кой ще преживее и кой - не. Това не е негативизъм, а реализъм...за съжаление. А колкото до саксията и смъртта като цяло - някои хора се молят за това.
Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 20:57:23
avatar
Easy Livin' Написал:
-------------------------------------------------------

> @ камелия (този път без да се обиждаме) - Во време
> оно хората имаха спестени парици, цените бяха
> други. Сега народът осиромаша тотално. Винаги има
> пределна капка и сега и тя ще капне в чашата.И
> сега не се знае кой ще преживее и кой - не. Това
> не е негативизъм, а реализъм...за съжаление. А
> колкото до саксията и смъртта като цяло - някои
> хора се молят за това.

Бях брокер и тогава.
Редовите българи тръгнахме с равен старт през 1990г. И почнаха да ни изхвърлят от работа поголовно. Доларът тръгна нагоре. И цените на имотите бяха в долари- за София, още от 1993г. Каквото спестено имаха, хората го загубиха при фалита на банките. А го бяха натрупали от супер високите лихви.
Спечелиха тези, които вложиха в имоти.
Не мисля, че сега хората са осиромашали тотално. В последните години заплатите се повишиха чувствително- поне в София е така. Вярно, че има инфлация, вярно че в провинцията са по- ниски доходите, но нали виждам- навсякъде започнаха да си оправят фасадите на жилищата. За хората от моята професия, това е показателя за съживяване.
Хубаво ще бъде някой да каже- затягайте колана по този и този начин. Но, да се всява паника и безнадеждност, не виждам полза.
Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 22:41:12
avatar
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> dival Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > прав е човека ! иди обаче обясняваи на баи
> Пешо ,
> > че гарсониерата която е купил за сина си
> миналата
> > година за 30к евро догодина ще струва 10
> к....
> > аиде сега де ....?????
>
> Дивале, ако ти си купил жилище на сина си, за да
> не се свира под наем, а да си живее рахат,ще ти
> пука ли догодина колко ще струва?
> Ако догодина струва три пъти по- евтино, дали пък
> всичко друго ще поевтинее, а заплатата ти ще
> скочи? А дали няма някой на две ракии да те помете
> на пешеходната пътека,или саксия да ти падне на
> главата?
> Преживяхме безработица над 24%, преживяхме заплати
> по 4 долара, но животът не спря. И тогава хората
> влагаха в имот. И се оказаха прави.
> Ти съжаляваш ли, че купи апартамента?
>
> Ако е купено каш жилището на бай Пешо-ок,ако е с ипотека,тогава е малко по-различно.


sad smiley sad smiley sad smiley
Re: Преглед на печата
19-10-2008 - 22:51:22
@камелия - разбирам, знам че беше тежко. Но не всички си загубиха парите в банките. В тези години имаше и влогове, човек заделяше оттук-оттам. А банките (специално 1-ва частна) си бяха очевадна пирамида за хората с някаква финансова култура. Нещата сега просто се повтарят.
За заплатите в София смятам да не говоря.Високи заплати, осигуровки в голямата част от фирмите на минимална или на праг,много по-нисък от реално получаваното възнаграждение, големи разходи за транспорт,отопление и останалите консумативи (включвам бензин и нафта или алтернативни горива за колата). Не си мисли че поправките на фасадите са парите от касичката на хората - пак са заеми. Което значи - надолу, а не подобрение. Ти си брокер, аз съм икономист и изглежда виждаме от различни ъгли нещата. За мен е обедняване, за теб е напредък и изясняване на хоризонта.

Горко на тези с кредитите. Дано се справят някак и да изплуват един ден.
Re: Преглед на печата
20-10-2008 - 00:47:00
Re: Преглед на печата
20-10-2008 - 05:44:28
"Петър Андронов: Ще трябва да свикнем да живеем с коренно различен финансов ред" [pazari.dnevnik.bg]
Re: Преглед на печата
20-10-2008 - 15:43:43
Реших да се направя на поет и след малко чудене реших да си постна стиха тук:

ВЯРА
На един ипотекар.....
По Вапцаров....

Ето
Аз дишам
Работя
Живея
Имот си купувам
С ипотека умея
С банкерите под вежди се гледаме строго
И боря се с тях доколкото мога

С банкерите сме в разпра
Но ти не разбирай
Че мразя имота
Напротив, Напротив!
Дори да умирам
Бетона със грубите
Свръзки челичени
Аз пак ще обичам, аз пак ще обичам.

Да кажем сега ми качат
Ипотеката просрочена
И питат
Как искаш ли нов заем да вземеш
Веднага ще кресна
О дайте
О дайте
По скоро дайте ми
Лихвичка по-ниска, банкери...

Но пак ще почуствам
Приятният гъдел
Да гледам как
Горе
Нова кооперация грее
Все пак да ще чувствам
Приятният гъдел
Че още живея
И заем ще връщам

Но ето, да кажем
Вий вдигнете колко
С пшеничено зърно
Моята лихва
Бих ревнал тогава
Бих ревнал от болка
Като ранена
В сърцето пантера


Какво ще остане
от имота тогава?
Миг след грабежа
Ще бъда разнищен
И още по-ясно
И още по право
Миг след грабежа
Ще имам аз нищо

Може би искате
Да я сразите
Моята вяра
В имота поскъпващ
Моята вяра
Че утре ще бъде
Имота по-хубав
Имота по-лъскав

А как ще щурмувате, моля
Със факти и цифри?
Не! Неуместно!
Ресто! Не струва!
Тя е бронирана
Здраво в гърдите
И логически доводи
Срещу нея
Няма открити!
Няма открити!



За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.