Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит

Публикувано от laki 131 
Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:07:44
Здравейте на всички строители.Според вас изгодно ли е да се строи по време на криза с кредит от банка.
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:16:24
много е изгодно - обаче за банката ... smiling smiley
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:36:40
Щом задаваш този въпрос, предполага се, че имаш осигурено финансиране!
Ако е така, мога да споделя, че според мен сега е момента, дори и лихвите на банката да а по-високи. Единственото изискване е да се строи качествено и на много добра локация. Според мен скъпият кредит може да се компенсира с поевтинелия качествен труд и все по-изгодните цени на качествените материали, за което се говори в следната статия:

Кризата спря строежи за 3 млрд. лв.
23 март 2009 / СЕГА
Строителни обекти за 3 млрд. лв. в столицата вече са замразени заради кризата, а тя тепърва ще се развихря през лятото, алармира вчера пред “Сега“ Иван Бойков, шеф на Камарата на строителите в България.
“В София временно бе спряно строителството на офис сгради, молове и дори на жилищни сгради. Има и много обекти с разрешително за строеж и с осигурено финансиране, но инвеститорите им не смеят да ги стартират“, добави той.
Ситуацията по морето е драматична по думите на Бойков. Там била замразена работата по редица хотели и вилни селища и като цяло спадът в строителството бил 30%. “Най-лошото от кризата тепърва предстои и тя ще се усети у нас ярко през лятото. Дотогава тотално ще секнат поръчките ни за работа. Ситуацията обаче нямаше да е такава, ако правителството бе разблокирало ИСПА“, заяви той.
Само преди седмица консултантската компания MBL съобщи, че в страната 15 от общо 60 проекта за търговски паркове и молове вече са стопирани. Те са главно в София, Пловдив, Варна и Русе. Предприемачите не могли да осигурят финансиране, след като банките чувствително затегнаха кредитирането.
До края на годината 80 000 строители може да останат без работа заради кризата, прогнозира Бойков. И сега фирмите масово съкращават строители, без да го обявяват. Други от предприемачите пък пускат работниците в неплатен отпуск, докато намерят пари за обектите.
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:47:21
Изгодно е като да купиш фабрика на 08.09.1944 :}
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:54:25
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> Изгодно е като да купиш фабрика на 08.09.1944


Да, защото ще дойде 10.11.1989 г. smoking smiley
Анонимен потребител
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:55:32
е ако можеш да чакаш 45 години ...
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 09:58:00
-Щом задаваш този въпрос, предполага се, че имаш осигурено финансиране!-

Мислех си ,че няма да има желаещи да пишат по тази тема но се оказа,че не съм прав.Имам парцел в Пловдив на коматевско шосе.Прекарани са всички комуникации включително и кабелна,интернет и др.Парцела е подходящ за 4 еднофамилни къщи.По принцип вече трябваше да са на груб строеж-но тази криза обърка нещата.Мислихме да продаваме на зелено,но не стана.Та си мисля,че май сега е момента,но "страх лозе пази" Има вероатност сред отшумяване на кризата да има и инфлация.Аз мисля ,че тези цени за материали и труд в момента, повече никога няма да ги има.Но друго ме спира.Обявил съм къщите на поне 10 места за продан но никай не се обажда.Ето това е тревожното.Даже не питат какви са-що са.
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 10:01:21
Ако ти отпуснат кредит в лева , мисля че може да рискуваш и да довършиш
tao
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 10:01:52
Естественно че е изгодно, при едно условие:
1. Кредита да е в лева и да няма клауза за превалутирането му във валута по желание на Банката.

Ако можеш да вземеш левов кредит без право на банката да го превалутира, отивай и почвай веднага. Иначе не.
Иначе ще си един от поредните дето ще напълни статистиката.
Аз лично смятам да строя само с мои средства и да ги изхарча докрак. Това съм си избрал за убежище по време на криза.
Не вярвам в евро, нито в долари, нито в акции.
По добре да изразходвам всичко което имам в недвижим актив, с дългосрочен хоризонт, отколкото за втори път да ме удари мотиката по главата.

*black eye*
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
23-03-2009 - 10:05:05
Този, който ще купи от твоите къщички, със сигурност ще иска да ги види и пипне, така, че не му мисли! Направи ги така, че всеки да ахне като влезе вътре, а те сами ще се продадат!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход