Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата
19-03-2009 - 23:35:55
amam Написал:
-------------------------------------------------------

> Нямах в предвид купуване на стоки с цел да ги
> държа, като спестявания, а въобще. Ако смятам да
> ги харча в БГ и съм 50/50 ЕUR/USD то за мен са
> възможни следните варианти:
> -поскъпва доларът - добре, обръщам в евро и
> купувам, че и ми остават
> -поскъпва еврото - зле, получавам по-малко евро
> за доларите си и не ми стигат или половината
> къща(примерно) я купувам тук, половината в САЩ
> Ако всичките са в евро, то тогава
> единственото което ще трябва да следя е дали
> предстои дефлация или инфлация.

Ако си в БГ и имаш 50/50 EUR/USD...

Ами аз само мога да ти кажа аз какво бих правил. Първо зависи в какво са ти доходите? Ако са в левове приемаме, че се в Евро, заради борда (гледаме моментно състояние, не мога да спекулирам какво ще стане с борда). В такъв случай бих харчил левовете/еврата, защото знам, че ще получавам други такива. Ако пък имаш доходи в USD, бих обменял тях и пак бих запазил "неприкосновения запас" 50/50, като съответно бих си поел риска щатския долар да падне още. Ако имам натрупване на спестявания или продам нещо по-сериозно, бих ги обращал като запазвам 50/50. Това бих направил аз. Ти приемаш по подразбиране явно, че USD ще пада спрямо еврото за дълго време. Тогава наистина си държиш в евро всичко и следиш дефлация/инфлация. Не знам дали съм споменавал, че не съм финансист, но то и да бях, в този случай не знам дали би помогнало особено, иначе всички финансисти щяха да бъдат милионери и никой нямаше да обслужва друг освен себе си smiling smiley
Re: Преглед на печата
19-03-2009 - 23:40:49
Преди време бях питал един приятел, сериозен финансист, как вижда долара спрямо еврото. Той се засмя и ми отговори: "Виж какво, има два варианта само - нагоре и надолу"
Re: Преглед на печата
19-03-2009 - 23:43:25
Земя.
Единствената стока с реална и истинска стойност.
Re: Преглед на печата
19-03-2009 - 23:50:17
teoteo Написал:
-------------------------------------------------------
> Земя.
> Единствената стока с реална и истинска стойност.


:] Извинявай колега! Земята няма стойност-има цена!Когато се коментират икономически понятия добре е и да се познава материята! *pardon*
Re: Преглед на печата
19-03-2009 - 23:55:26
teoteo Написал:
-------------------------------------------------------
> Земя.
> Единствената стока с реална и истинска стойност.

А, и тя плава. Имам един парцел, който в разгара на балона в БГ можех да му взема 80-100 Е на м2 (2006 г. имах предложения). Сега не мисля, че мога да го продам и за 30 Е на м2. Единственното сигурно за земята е, че няма да изчезне поне, освен ако не настане комунизъм и да я национализират. Преди няколко дни един от Варна ми предложи парцел на 150 метра от морето като бартер за една яхта, даже беше готов и да си доплаща, а яхтата на мен ми струваше 34 000 Е със всички разходи (закупуване и транспорт от САЩ, мита, пристанищни такси, ДДС-та и пр.). Даже не си направих труда да го питам колко е голям парцела. Я камилата, я камиларя, яхтата поне може да се ползва още през това лято.
Re: Преглед на печата
19-03-2009 - 23:59:04
Хм, земята има цена като стока.
Но, има стойност като разменно средство при силна инфлация, или убежище както е модерно да се изразяваме сега.
Позволи ми да не се съглася с теб, защото в българския език няма ясно разграничаване между "цена " и "стойност" като терминологичен апарат.
Re: Преглед на печата
20-03-2009 - 00:11:57
teoteo Написал:
-------------------------------------------------------
> Хм, земята има цена като стока.
> Но, има стойност като разменно средство при силна
> инфлация, или убежище както е модерно да се
> изразяваме сега.
> Позволи ми да не се съглася с теб, защото в
> българския език няма ясно разграничаване между
> "цена " и "стойност" като терминологичен
> апарат.
>


*stop* Няма нищо вярно в цялото ти твърдение! В икономически смисъл цена и стойност са различни понятия! Земята няма стойност понеже никой не я прави вече,откакто Бог се беше заел с тая работа :] Бая дълъг ще ми излезе поста да ти дефинирам двете икономически понятия!Приеми го на доверие!Земята има качества на разменно средство като стоките,но за разлика от стоките тя няма стойност има цена!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-20 00:18 от фло.
Re: Преглед на печата
20-03-2009 - 00:49:53
Земята винаги е имала цена. Никога не се е произвеждала, а е даденост. Това не я прави по-скъпа или по-евтина. Всичко зависи от предлагането и търсенето. Стойността, както и цената са имагинерни понятия, което важи и за всички останали "ценности". Ако поставим въпроса колко струва земята, е все едно да поставим въпроса колко струва живота, семейството, жената или децата... Безценни са и същевременно имат някакво парично покритие. Колко, е въпрос на колко сте склонен да дадете. Самото парично покритие е също имагинерно. Въпрос на мода или нагласа, но погледнато философски, нищо не е от значение, тъй като всички в даден момент умираме, и това колко сме имали, колко шампанско сме изпили и колко яхти, жени и пържоли сме консумирали - няма значение. Единственото, което има значение е доколко сме познали себе си. И не за друго, а заради това, че сме част от всичко, и не отделна единица, а свързана в една всеобща матрица...
Re: Преглед на печата
20-03-2009 - 02:00:02
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
Въпрос на мода или нагласа, но
> погледнато философски, нищо не е от значение, тъй
> като всички в даден момент умираме, и това колко
> сме имали, колко шампанско сме изпили и колко
> яхти, жени и пържоли сме консумирали - няма
> значение. Единственото, което има значение е
> доколко сме познали себе си.

Погледнато философски, наистина нищо не е от значение, но все пак света има все пак и някъква материална страна, зависи как се възприема тя. Не е казано непременно да се изразява просто в консумация на пържоли, жени, яхти или шампанско, нито в някъква надпревара с останалите. Най-важното нещо, което финансите дават (поне за мен) е определена свобода на действие, ако щеш и повече възможности за познание, не са решаващи, но помагат. Иначе ако възприемем, че е все едно как ни минава живота, защото така или иначе ще умрем един ден, то тогава да не работим за пари. Да, ама ако ги имаме, ако ги нямаме се налага. И в един момент даже и да работим нещо, което страшно много ни харесва, щом е за пари се налага някакъв компромис. Тук вече се стига до баланс, който всеки сам си определя. Който иска става роб на парите, друг отива в манастири, а м-у тях има всякъкви междинни варианти. Имах един приятел в Торонто, който години си беше гласил нещата да се "пенсионира" на 40 г. Почина на 36. Това не означава, че живота му е бил напразен, защото не е изпълнил някъква цел. Важното е да ти е интересно, постоянно нещо да ти човърка мозъка, любопитсвото, въображението. За един е важно да отгледа децата си и да ги осигури (каквото и да означава това), друг не може да си представи живота му да премине в един град или една държава. Един иска да има имоти, друг предпочита да не е особено обвързан и да е мобилен. Вариациите и комбинациите м-у тях са безкрайни. В съвременното общество обаче има някъква разменна единица, която се нарича ПАРИЧНИ ЗНАЦИ. За това е разменна, защото се разменя за най-различни неща. И университетския професор и общия работник работят и се стремят към нея. Кой какво прави с парите вече си е отделен въпрос. Някои ги харчат за курви, други се стремят към 5 звездни хотели, трети ходят на експедиции в Антарктида, четвърти колекционират произведения на изкуството. Задоволството, което един елементарен човек получава на кръчма с поп-фолк музика и един изтънчен ценител на симфоничен концерт е предполагам горе-долу подобно за отеделния индивид. Който и от двамата да попиташ, ще ти каже, че другият е луд. Общото обаче е, че и двете неща струват ПАРИ. Да опознаеш себе си е много общо и лесно казано. По-скоро е важно да си стоиш горе-долу на мястото си и да се чувстваш удобно, според мен де...

Re: Преглед на печата
20-03-2009 - 02:10:51
парите са ценни заради свободата която дават.

но с тях не можеш да си купиш здраве, или акъл. или щастие.
могат определено да допринесат за третото (шастието) което доста трудно се постига при липсата на пари. поне при повечето хора.

комбинацията от всичко по-горе е супер.
до момента в който ти падне тухла на главата или ти се разбие самолета.

така че от всичко по малко и нормално е рецептата.
човек предполага, господ разполага.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.