Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата
17-12-2008 - 22:50:36
асене а при тови рязък срив на усд,защо петрола не се вдигна
според мен са използвали падането на долара за да го продават още повече
и по тоя начин цялата врътка става малко незабелязано,а съм сигруен 4е е имало
яко шорт петрол
а от друга страна и потреблението е намаляло
Re: Преглед на печата
17-12-2008 - 23:43:14
avatar
Цените на жилищата поемат надолу

вестник Дневник 17.12.2008

Инвеститори: Първи ще са квартали без инфраструктура, за новите проекти намалението ще е 15 - 20%

Цените на жилищата, които се строят тепърва, ще стават все по-ниски, поевтиняване ще има и при готовите апартаменти, особено в кварталите без инфраструктура, прогнозираха пред "Дневник" инвеститори в сектора. След години на движение само нагоре сега въпросът вече е не дали цените ще падат, а с колко, смятат представители на агенции за имоти. Според обявите в сайта topimoti в софийските квартали "Манастирски ливади" и "Малинова долина" например вече се предлагат готови жилища по 800 евро за кв.м, допреди месеци цената на зелено там беше 1200 евро.

По-ниските цени на новите проекти са заради спада на материалите, горивата, труда и почти двойното поевтиняване на земята, единодушни са предприемачите. Според Николай Пехливанов, директор на "Грийн лайф" и инвеститор на годината, през 2009 г. разликата в цените ще е поне 15 - 20%, а най-засегнати ще бъдат кварталите без инфраструктура. Заради икономическата криза и затегнатото кредитиране ни очаква процес на повсеместно поевтиняване на апартаментите, включително и вече готови, прогнозира Иван Мекушин, управител на "Уинслоу груп".

Качествените жилища на добро място и с добра инфраструктура няма да поевтинеят, смята Аркадий Чорбаджийски, собственик на "Софбилд". Кризата връща на мода малките кооперации, които са по-малко рискови, мегакомплексите остават за бъдещето, добави Пехливанов. Много трудно сега някой ще се реши да вложи 100 млн. евро вместо 2 млн. евро, смятат и от "Уинслоу груп", които строят мегакомплекс в София.

Най-големите трудности за предприемачите обаче са свързани със спряното финансиране от страна на банките. Времето, когато кредити се отпускаха срещу бъдещия проект и само 20% самоучастие, отдавна е минало. Днес банките искат от инвеститорите да осигурят поне половината средства за бъдещия обект, каза Пехливанов. Високите лихви по ипотечните заеми пък отказаха хората да си купуват жилища, каза Николай Миланов, управител на "Строймакс билдинг".

За последното тримесечие сключваните от агенциите за имоти сделки са намалели наполовина в сравнение със същия период на миналата година, каза Тихомир Цаков, собственик на "Аристо". Според други представители от бранша още по-сериозно е положението с отпусканите ипотечни кредити, които са намалели четири пъти.


Линк към статията на вестник Дневник


Обратно в реалността

вестник Дневник 17.12.2008

Цените на жилищните комплекси без инфраструктура падат

След като години наред цените на жилищата в България се движеха само в една посока - нагоре, преизпълнявайки петилетните планове за три години, сега бавно и славно замръзват, а част от тях поемат и надолу според признанието не на кой да е, а на инвеститорите.

Балонът започна да издиша и това е логично, та нали финансовата криза тръгна именно от рисковите ипотеки, а строителният сектор и пазарът на имоти са сред най-засегнатите в цял свят, ще кажат оптимистите. Същите, които в началото на всяка година прогнозираха двуцифрени ръстове на цените и близо до двуцифрена възвращаемост на инвестициите в имоти.

Балонът отдавна е пред спукване, а кризата просто ускори процеса и предпази поне част от потребителите от неразумни инвестиции, ще кажат реалистите. Тези, които от две - три години предупреждават, че ново жилище без асфалтиран път до него не може да струва 1000 евро и отгоре за квадратен метър.

Първият пробив в балона тръгна от строените на юруш ваканционни комплекси, които формираха имиджа на България на евтина туристическа дестинация. Първо за тях банковото финансиране спря, възвращаемостта на инвестициите рязко намаля, а новите проекти останаха на фаза "зелено". Сега на ход са жилищните комплекси с неизградена, а на места буквално липсваща инфраструктура, придобили слава като новите гета.

Всъщност за пазара на имоти в България кризата има шанс да се окаже не проблем, а да се превърне в спасение. Ако помогне да се отсеят качествените инвеститори и строители и върне разликата в оценката за това кое е качествено, по-малко качествено и некачествено. За да можем на финала да се поздравим: Добре дошли обратно в реалността.

Линк към статията на вестник Дневник



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-17 23:49 от gekko.
Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 03:23:20
gamper Написал:
-------------------------------------------------------
> acen1975 Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Злокобния-с радост бих ти казал кво ще прави
> > долара,проблема е,че не знам.
> > ако гледаме фундамента,където по принцип
> съм
> > цар,долара трябва да се качва.
> > имаш нарастване на валутен поток към сащ,сащ
> са
> > шпо добре ,в сравнение с европа,отделно
> според
> > изчисленията ми петрола има голяма възможност
> да
> > падне до 30$ още до 1-2 седмици,което по
> принцип
> > би трябвало да вдиге долара до небесата.
> > обаче-имаш ли правителствени намеси на
> > централните банки и трежъри
> дипартментите-маркет
> > не съществува-те си правят квото си искат.
> > съответно за да познаеш,трябва да знаеш те
> кво
> > ще правят.
> > а те не казват-за да могат да оберат повече
> > народ.тва е.
> > груби и брутални намеси,където всякакви
> хедж
> > фондове,банки и дори правителства биват
> > ограбени,че "господарите" да си спасяват
> кожите.
> > такива брутални движения са по принцип
> > невъзможни-народа няма толкоз пари,нито ги
> > използва всичките за спекулации на форекс
> > маркета-тва са само фед и трише.......те
> правят
> > това движение.
> > долара го виждам едно към едно с еврото
> 2009
> > година.
> > просто европейците ще прябва да раздават
> повече
> > пари,отколкото американците.
> > ще залеят пазара с евро повече,отколкото
> > американците с долари.
> >
> > ако продължава така,златото спокойно може да
> > пробие 1000$.
> > всичко зависи от това,какви пари ще се
> печатят
> > и кой колко ще напечати.
> > може дефлацията да се убие чрез
> печатене,но
> > тогава в бъдеще може да се стигне до
> стагфлация.
> > има и балон в ус трежарис според
> мен.ако
> > бумне този балон изведнъж,и тези пари отидат
> > вместо в американски акции,то във
> злато,тогава
> > долара може да рухне тотално.
> > тва е минимален вариянт за развитие,но не
> и
> > невъзможен.
> >
> >
> Май пишеш и под други никове,а?
===========================================================

тия от файненшъл сенс-имат много неща,с които не съм съгласен с тях.
тук във форума някой беше дал техен анализ за златото,където бяха наговорили куп глупости.
анализатора беше решил,че златото е свършило,защото имало 0,36% разлика между последните два фючър контракта......човека даже не знае,че винаги е така ,когато има волатилност и няма нищо общо с лайв деливърито.......

проблема на златото е,че централни банки има повечко,отколкото им трябва....и когато решат,дъмпват яко на пазара.
за това и златото не се качи до сега,при тази криза.
изпоплашат народа,народа тръгне да си вкарва спестяванията в злато,вдигне се златото до 900 $ и някоя централна банка го срине......
няма да забравя как преди 2 месеца гледах по телевизията,как англичаните се редяха на опашки,че да купуват злато над 900 $......и после точно английската централна банка срина цената,като продаде огромно количество на пейпър маркета.......
обаче,централните банки вече почват да си играят с огъня-ако продължават да печатят безразборно,има риск да настане недоверие в цялата парична система.
а доверието падне ли там,такъв хаос може да настане,че направо ми настръхва косата.
такива валутни движения от рода на 10 фигури за няколко дни са невиждани в историята,поради простата причина,че никой освен те не може да направи такива намеси.
до преди няколко месеца, години трябваше да минат за такова движение,в последните 4 месеца,такива движения стават постоянно в рейдж от няколко дни......
представям си само какви загуби търпят банки,хеджфондове и индивидуални спекуланти.......тук пари може да се направят само с опшъни,но малко хора ги използват,още по малко ги разбират.
при волатилност,като тази,само опшъни-друго всичко е обречено.
сега кво става-долара се качваше главоломно-всички тръгнаха да обръщат в долари.......са става обратното долара пада главоломно,народа обръща в евро.
после пак ще натиснат долара нагоре........
и проблема на обикновенните хора е страха-купуват винаги когато нещо е високо и го продават,когато е ниско-централните банки използват страха на хората,за да ги грабят.

що се отнася до куонтатив лендинг,дето се споменава в линка,който си дал-те го наричат куонтатив мейжърс,прави са хората,че е много опасно и тук съм съгласен с тях,че това може да доведе до покачване на златото и дори до световно недоверие в паричните системи.
куонтатив лендинг не е само намеса в трежъритата,както казват,ами е намеса навсякъде-в трежърис,в банки,на борсата......
кво ще рече-тва е раздаване на пари навсякъде-изкупуване на акции по борсите от държавата,че да не падат,раздаване на пари на банките,които да ги раздават на всички,с други думи-балониране на паричната маса,за борба с дефлацията.
и на първо време-всичко изглежда добре....обаче след време?
ако има дълга рецесия,съпроводена с безразборно печатене на пари,може да се превърне в стагфлация.
и тогава да ги видиме световните гурута как ще се спасяват от ситуацията.....

много изненадан бях от фед вчера-до сега ги харесвах кви ги вършат,но вчерашното изказване на бернанки за куонтатив лендинг хвърли много народ в паника, и съм доста разочарован.
тва си е временен изход от ситуацията за сметка на дългосрочно сговнясване на положението.
аз се надявах,че америка ще се стегне ,претърпи рецесията за 1-2години и после ще влезне в бум.
а това,което те правят,е борба с рецесията,но за сметка на дългогодишна стагнация.
целия свят ще заприлича на япония-страната,със силната държавна намеса, е вече 15 години в стагнация .
буш и грийнспан се опитаха да хитреят 2001-2002 година,и за да излезнат от тогавашната рецесия,намалиха лихвите до 1%.........какво стана 6 години по късно?
показа се,че това е погрешен ход и америка влезна в още по голяма рецесия.
и сега как се опитват да се спасят и от нея? с още по ниска лихва и с още по голямо печатене на пари?????????
до къде ще доведе това,след 5-6 години???????

Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 04:09:25
всъщност никой няма да раздава на никого пари.

аз работата я виждам така:
централната банка започва да поема все повече лайбилити (при фиксирани ассетс)
и да се стреми да облекчи/покрие загубите на банките, компаните и прочее.
с краткосрочни заеми и с покупка на акции.

проблемът е че няма сила която да накара банките да раздават отново кредити. С парите в крайна сметка се покриват вече претърпяни загуби. а банките печелят именно от кредити, ако не раздават кредити няма и печалба. никой не може да накара и съкратения работник на Джи Ем да отиде да си купи мерцедес. нито пъ банка да миу отпусне потребителски кредит за това.

ако се увеличи паричната маса инвеститорите ще се оттеглят от УС долара и УС ще потъне защото не може да си покрива дефицита. инфлацията ако я има ще отнесе бейби бумърите и спестяванията им доколкото са останали.

започнат ли да печатат пари, веднага логичната инвестиция е борсата и златото.

за да си минат нещата по реда трябва да се изживее срива на хаузинг маркета и после да се започне на чисто.

моите наблюдения от инвеститори които знаят какво правят е че последните 2 години си продадоха риъл естейта минаха на кеш позиции (някой минаха през спекулации с комодита).

между другото ако започнат да печатат пари и инвеститорите се оттеглят единственият начин да ги привлекат наново е високия лихвен процент който ще убие всякакво кредитиране. възможен е и междинен вариант - печатат пари докато покрият загубите на банките и компаните, после лихвеният процент скача на 15 процента и доубива теглилите кредит. а бейби бумърите ги застрелват в световен мащаб.

за да се оправим от кризата трябва да се насърчи сейвинга/спестяването и да се ограничи кредитирането (това второто вече е факт).

Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 04:11:08
не може да се оправи дисбаланс с нов още по-голям и с прехвърлянето на сметката на бъдещите поколения. може да опитат но няма да се получи.

възможно е УС да потъне ако продължи да играе на ръба на бръснача и да завлече целият свят в безпрецедентна криза.

като знам кой държи парите в света някак си не мога да повярвам че ще се случи масово печатане на пари, възможно е да е трик за успокоение на масите и пазарите.
въпреки това ми е много интересно кой купува сега злато при тези масови разпродажби на централните банки.

ако някой ми предостави данни че чейз манхатън банк например или Вартбург купува злато бих купил и аз.

временна стагнация и дефлация /стагфлация ми изглеждат по-реален вариант.
въпреки че аз лично предпочитам инфлацията.

абсолютно съгласен с Асен че колкото по-отлагат кризата толкова по-гадно ще стане в един момент.

стане ли както с Япония в световен мащаб риъл естейта няма радост в следващите 15-20 години. не че в друг вариант има.
в крайна сметка е ясно че именно риъл естейта срути световната икономика, инвестици там в следващите години са малко вероятни.







Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2008-12-18 04:35 от kuku987.
Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 05:26:03
Блуумбърг радио на живо
*sos*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-18 11:56 от милко вълков.
Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 07:17:13
Куку,ето ти кво значи тва:

[www.reuters.com]

тотално заливане с пари-кеш в банките за зариване с ликвидност
изкупуване на всякакви секюритис,дори и акции и т.н.

малко подробности-до сега само японската банка е правила такава политика-от 2001 година.....последствия-кери трейд и балониране на къмодитис.....нищо добро за япония като цяло.
отделно,сега сащ и швейцария влизат в такава стратегия.........
ето ти нещо доста интересно-сбито е всичко.доста интересен поглед над нещата,напълно съвпадащ с мойте виждания:

[news.goldseek.com]
Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 10:12:17
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> gamper Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > acen1975 Написал:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > Злокобния-с радост бих ти казал кво ще
> прави
> > > долара,проблема е,че не знам.
> > > ако гледаме фундамента,където по
> принцип
> > съм
> > > цар,долара трябва да се качва.
> > > имаш нарастване на валутен поток към
> сащ,сащ
> > са
> > > шпо добре ,в сравнение с европа,отделно
> > според
> > > изчисленията ми петрола има голяма
> възможност
> > да
> > > падне до 30$ още до 1-2 седмици,което
> по
> > принцип
> > > би трябвало да вдиге долара до
> небесата.
> > > обаче-имаш ли правителствени намеси
> на
> > > централните банки и трежъри
> > дипартментите-маркет

> > > не съществува-те си правят квото си
> искат.
> > > съответно за да познаеш,трябва да
> знаеш те
> > кво
> > > ще правят.
> > > а те не казват-
за да могат да оберат
> повече
> > > народ.тва е.

> > > груби и брутални намеси,където
> всякакви
> > хедж
> > > фондове,банки и дори правителства биват
> > > ограбени,че "господарите" да си
> спасяват
> > кожите.
> > > такива брутални движения са по
> принцип
> > > невъзможни-народа няма толкоз пари,нито
> ги
> > > използва всичките за спекулации на
> форекс
> > > маркета-тва са само фед и
> трише.......те
> > правят
> > > това движение.
> > > долара го виждам едно към едно с
> еврото
> > 2009
> > > година.
--------------------------------------------------------------------------------------------


Май почваш да се сещаш , че "знаенето" не е като знанието !
Когато такива като теб и сходните ти почват да пророкуват в говорилни като тази тук - какво ,как и накъде ща са променя.............май нещо не е наред !
хубавото е, че почваш да "позатопляш" - лошото е,че го правиш БАВНОооо
много пъти съм ти казвал , но де глава да чуе?!?!
на Пазара не се продават числа (фундамент) - продават се ОЧАКВАНИЯ а се купува ГЛУПОСТ !

И ако на "онези" пазари са продава глупост - какво да кажем за имотите - а те не са
като "онези" - твоите пазари,те са глупав пазар

Е това ако го Фденеш в главата-цена нема да имаш (и за подобните ти се отнася същото)
Пазарът е най-доброто място за преброявене на тъпаците !

много книги сте прочели и малко бой сте отнесли - затова ви е червен гребена (все още)

к'во ш'каеш за подписа ми ?
Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 12:04:18
Една моя близка брокерка днес ми сподели , че в момента единствените при нея огледи и сделки се правят за много скъпи имоти !? eye popping smiley Хората си теглят парите от банките и си купували някакви скъпи имоти - лукс строителство и земя !
Скъпи като абсолютна стойност . За цена на м2 не ми каза .
Re: Преглед на печата
18-12-2008 - 12:22:52
avatar
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------

> ако се увеличи паричната маса инвеститорите ще се
> оттеглят от УС долара и УС ще потъне защото не
> може да си покрива дефицита. инфлацията ако я има
> ще отнесе бейби бумърите и спестяванията им
> доколкото са останали.
>
> започнат ли да печатат пари, веднага логичната
> инвестиция е борсата и златото.
>
> за да си минат нещата по реда трябва да се изживее
> срива на хаузинг маркета и после да се започне на
> чисто.

> между другото ако започнат да печатат пари и
> инвеститорите се оттеглят единственият начин да ги
> привлекат наново е високия лихвен процент който ще
> убие всякакво кредитиране. възможен е и междинен
> вариант - печатат пари докато покрият загубите на
> банките и компаните, после лихвеният процент скача
> на 15 процента и доубива теглилите кредит. а бейби
> бумърите ги застрелват в световен мащаб.
>
> за да се оправим от кризата трябва да се насърчи
> сейвинга/спестяването и да се ограничи
> кредитирането (това второто вече е факт).
>
>

Ако бъркам, ме поправи.
Не препоръчваш ли същото, което става в момента у нас?

За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.