Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 12:30:57
avatar
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Дял в българската икономика
> Кремиковци формира значителен дял от икономиката
> на страната.
> - Близо 2 % от Брутния Вътрешен Продукт
> - Над 10 % от Експорта на страната за ЕС
> - Над 13% от Осигурителния пенсионен фонд;
> - Над 30% от товарните превози на БДЖ са за и от
> Кремиковци АД;
> - Над 70% от товаропотоците на пристанище Бургас
> са за и от Кремиковци АД;
> - Над 90% от товаропотока на пристанище Лом е от и
> за Кремиковци АД;
> - Над 1000 български производители са доставчици и
> клиенти на Кремиковци АД;
> - Над 18 % от приходите на Национална електрическа
> компания;
> - Над 17 % от митническите сборове.

Вчера дори казаха, че било 5% от БВП!?
Въпросът е, кога за последно Кремиковци е внесъл нещо в хазната? Кога и на кого от всичките изброени е платил? И трябва ли да се наливат още пари в системата на един труп, като така му се позволява да продължи да завлича към дъното всички, свързани с него?
За отровите, сред които живеем, няма смисъл да говорим........
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 12:38:34
Ниската лихва дава възможност на тези които са теглили кредит да могат
да си го връщат.Кредити се теглят за автомобили, къщи или pc все американски продукти.Ниската лихва не значи че продължава същия темп на кредитиране.Предполагам че има по затегнати изисквания иначе нямаше да са толкова зле американските произодители на автомобили.
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 12:40:21
камелия Написал:
> Много ми се иска да съпоставим решенията на тези,
> за които е статията с това, което става тук. За да
> разберем малко от малко къде сме.
> Оня ден съобщиха, че в САЩ са свалили лихвата на
> 1%. А тук е обратното. Всъщност, ние свиваме
> потреблението в рамките на наличните доходи. Те
> подтикват към още по-голям бум на живот на кредит.
> "Правителственото харчене на пари" при тях
> видяхме- наляха милиарди в банките, одържавиха
> ги............все едно прескачат в соца. Тук,
> отделиха за пенсионерите, но всяка година трупат
> нов и нов "излишък". Вече е 13 милиарда.......
> Имаме голяма дупка в баланса. Те също...........

Камелия, хубаво е че си любознателна smiling smiley
Вместо да си губиш времето по форума, по-добре е да намериш някой учебник по макроикономика. След като си се преборила с органичната химия - икономиката ще е елементарна за теб.
И аз съм инжинер, математик, дилетант икономист, но мисля че разбрах че се разчита на следните процеси:

=> сваляне на междубанковата лихва, финансови стимули
=> раздвижване на междубанковите операции
=> отпускане на нови заеми (нерискови) на предприятия и физически лица
=> стимулиране на консумацията (стоки, жилища)
=> стимулиране на производството
=> нов растеж
=> все по-пълно задоволяване на потребностите (основна идея на КАПИТАЛИЗМА smiling smiley)
=> за да не прегрее мотора - повишаване на лихвата, данъци и т.н.

Разбира се, сега ще се вземат мерки да се избегнат предишните икономически грешки (до откриване на други).
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 13:05:37
Ot Balgarskiy pechat dnes:
Тези икономики, сами по себе си, не са големи. За девет дни САЩ произвеждат стоки и услуги, които се равняват на общото годишно производство на Унгария, България и Румъния.

Само че опасността е в това, че ако тези държави просрочат дълговете си, то водещите европейски банки биха могли да изпаднат в затруднения, а то пък ще въздейства допълнително върху вече нестабилните кредитни канали.

От дълга на Източна Европа към чуждестранните банки, който възлиза на 1,6 трилиона д., 1,5 трилиона са взети от европейски банки, сочи изследване на американската банка"Морган Стенли" (Morgan Stanley).

Като цяло европейските и британските банки са отпуснали пет пъти повече кредити на нововъзникващите пазарни икономики, отколкото на американските банки.

Кредитите към тези бързо развиващите се държави се равняват на 21 процента брутният вътрешен продукт (БВП) на Европа спрямо 4 процента от БВП на САЩ.

Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 16:28:28
"И аз съм инженер, математик, дилетант икономист,"
Барбарон, smiling smiley
Може би, това че си дилетант икономист, да е предимство. Не "ходиш" по известните
теории и течения, а го преосмисляш, през призмата на инженерната ти мисъл.

Не си само ти, гледам Goro и той така. Колкото до мен, бръмна ми главата от макроикономически теории, термини и с тези баланси, сметки, едно и също нещо по пет пъти го вкарват и изкарват.....smiling smiley Да кажа и аз, като Goro, не съм и предполагала преди няколко години, че ще ми се наложи и това.

Ето сега един материал за икономисти и дилетант икономисти:


ЕВРОТО И БЪЛГАРИЯ

"Валутен курс - според доклада за сближаването на Европейската комисия от май 2008 г., тъй като България не участва във Валутно-курсовия механизъм 2, критерият за стабилност на валутния курс не е изпълнен. От друга страна обаче наличието на валутен борд в страната означава фиксиране на лева към еврото при неизменен курс от създаването на еврото като валута през 1999 г. досега. Българските власти са поели твърд ангажимент да поддържат този курс до влизането на страната в Еврозоната.

За тази цел е необходимо при влизането във ВКМ 2 да се определи паритетен курс спрямо еврото, който съвпада с настоящия, като БНБ и Министерството на финансите трябва да докажат, че този курс води до устойчивост на местната икономика по отношение на външния сектор. Евентуална промяна на валутния курс ще намали доверието в режима и ще повиши несигурността."

Това, при положение, че изпълним критериите за ЕРМ2.

Ако, обаче искаме да заобиколим, начинът е едностранна евроизация.
И..... стигаме до щекотливия момент за курса.

Та,
1евро=?
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 17:05:59
Muza Написал:
> И..... стигаме до щекотливия момент за курса.
> Та, 1 евро = moody smiley: лева

Дай ми опорната точка, ще повдигна moody smiley:
Дай ми опорната система от уравнения, ще ти го сметна твойто moody smiley:
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 19:35:22
avatar
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> barbaron Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Дял в българската икономика
> > Кремиковци формира значителен дял от
> икономиката
> > на страната.
> > - Близо 2 % от Брутния Вътрешен Продукт
> > - Над 10 % от Експорта на страната за ЕС
> > - Над 13% от Осигурителния пенсионен фонд;
> > - Над 30% от товарните превози на БДЖ са за и
> от
> > Кремиковци АД;
> > - Над 70% от товаропотоците на пристанище
> Бургас
> > са за и от Кремиковци АД;
> > - Над 90% от товаропотока на пристанище Лом е
> от и
> > за Кремиковци АД;
> > - Над 1000 български производители са
> доставчици и
> > клиенти на Кремиковци АД;
> > - Над 18 % от приходите на Национална
> електрическа
> > компания;
> > - Над 17 % от митническите сборове.
>
> Вчера дори казаха, че било 5% от БВП!?
> Въпросът е, кога за последно Кремиковци е внесъл
> нещо в хазната? Кога и на кого от всичките
> изброени е платил? И трябва ли да се наливат още
> пари в системата на един труп, като така му се
> позволява да продължи да завлича към дъното
> всички, свързани с него?
> За отровите, сред които живеем, няма смисъл да
> говорим........
>


Много правилно мислене.Сериозен съм.

А сега замести Кремиковци с " строителен сектор,имоти и банкови услуги,свързани с тях " и можеш да изкрещиш "Еврикаааааа!".
Току що откри причината за това,което ще се случи на България скоро и начина да започне да се измъква от ситуацията.
Лека нощ от мен,че утре пак на строежа,банката си чака болницата.
winking smiley
Re: Преглед на печата
31-10-2008 - 22:12:27
Интересни неща стават и в Холандия.

Шефа на Рабобанк призовава министъра на финансите да вземе мерки за да се успокои пазара на недвижими имоти (последното 3-месечие той падна с 0.3% до 0.6% според различни източници).

Под мерки той разбира да се въведе задължителна застраховка с/у понижаване на цената, за да не се повтори американския сценарий. Да не се безпокоят хората. Оборота по ипотеките бил паднал с 30%. Банките досега кредитираха и над 100% от цената.

Да се неначуди човек как съобщават негативни новини с положителен знак.



Re: Преглед на печата
01-11-2008 - 06:01:10
"1 евро ще стане 1 долар"
[paper.standartnews.com] eye popping smiley confused smiley eye popping smiley :ami:
Re: Преглед на печата
01-11-2008 - 09:52:07
avatar
Предричат спукване на балона на пазара на имоти в Москва

„Балонът“ на пазара на жилищни имоти в Москва ще се спука всеки момент и космическите цени в центъра на града вероятно ще се сгромолясат, смята руският милиардер и банкер Пьотр Авен, цитиран от Ройтерс.

Цените на жилищните имоти в Русия отчитат големи повишения всяка година от 2000 г. насам, след като рекордните цени на петрола и ръстът на вътрешното търсене доведоха до най-дългия икономически бум в страната от десетилетия насам. Цените в центъра на Москва са сравними с тези на Wall Street и в лондонското Сити.

Въпреки това глобалната финансова криза сложи край на международното финансиране за руските предприемачи и подкопа доверието към руските активи. Това даде повод на много инвеститори да прогнозират, че 10-годишният икономически бум в страната е към своя край.

„Общо 40 до 50% от жилищните имоти в Москва са купени с цел препродажба на по-късна дата, а не за живеене“, казва Авен, който през май бе класиран като 29-ия най-богат руснак от Forbes със състояние на стойност 5,5 млрд. долара.
....
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.