Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

хахаха скъсах се от смях

Публикувано от kuku987 
хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 15:49:09
[www.imoti.net]

Цените на имотите в София към 15. 09. миналата година бяха стигнали своя апогей, след този момент започнаха да падат надолу по няколко причини:

- Слуха за имотната криза в САЩ и страните от Европейския съюз.
- Другата е , че банките затегнаха режима по отпускане на ипотечни кредити .
Според Изследванята направени от www.imoti.net на базата данни от сектора за продажба на имоти и статаистика на средни цени , картината в някои райони е следната :

Цените за тези четири месеца са спаднали с около 3% , но за дадени райони се наблюдава и обратната ситуация - в жк.Лагера и в жк.Зона Б - 18 цените на едностайните са се увеличили , съответно в жк. Лагера - 7% , в зона Б18 с 5 % , в др, райони цените са се запазили като величина - жк.Зона Б19.
Дали това е така, защото в двете зони строителството е мнонолотно - ЕПК ? Има ли разлика в панелното строителство ? Друг интересен факт е, че в жк.Дружба цените на двустайните апартаменти са се увеличили по-малко от 1 % , макар че в района преобладава палнелното строителство, оказва се че панелките си държат цената.

Каква е тенденцията за бъдеще ?

Голяма част от строителните фирми строят непрекъснато. Проектантите на жилищно стротелство са натоварени с работа и поръчки , така че ако купувачите не могат да вземат кредит от банките , те ще го потърсят другаде. Логично е строителни фирми , които работят със собствени средства да започнат продажба на имоти на изплащане по една или друга лизингова схема.

В заключение - в този четири месечен период сериозен спад на имотите в София не се забелязва. При първите сигнали за криза в бранша аутсайдерите в бранша първи напуснаха бизнеса, но сериозните играчи остават и са готови да играят в бизнеса с подобрени правила.

Цените на имотите в България са по-ниски от цените на имотите в други европейски страни . В географско положение България е в по-добри позиции от някои от тях - Унгария , Чехия и др., тъй като ние се намираме на кръстопът на Балканския полуостров , имаме и морски комуникации.

В геополитическата сфера България излиза от своя преход и увеличава своя потенциал, така че цените на имотите имат тенденция да се увеличават във времето ,независимо от кризите в този или онзи сектор, до изравняване на европейските цени .

Кризата в сектора имоти в България не е сериозна и няма сериозни причини тя да продължава дълго. Кризта в САЩ си има свои собствени причини, също така по-голяма част от строителството в тези страни е на друг принцип.
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 16:01:21

Освен географското положение има и други фактори, които правят България привлекателна дестинация и допринасят за вдигането на цените на имотите:

1. Киселото мляко - няма го никъде другаде в този вид.
2. Саламите/надениците/кренвиршите от "месо".
3. Няма друга държава, в която президентът да носи прякор "Гоце"!!!
4. България е единствената държава, чиято столица се казва София!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 16:18:00
Този анализ е смешен! Просто смешен!
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 16:26:37
много е смешно и как брокерите и парцали от рода на монитор убеждават хората да купуват че сега бил момента...

утре пак щели цените да скачат.

трагикомедия, никой ли не може да се усети накрая че у хората пари вече няма?

пънло видиотяване, от министър до брокер, до журналист... пълна трагедия.


Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 16:46:43
Що ве, готина статия.....И аз се посмях, но той смехът е здраве..... :} :] :]
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 16:56:22
Да бе "Цените за тези четири месеца са спаднали с около 3%". Те сигурно с 10% - 15% паднаха вече, а е още януари. Ще видим март къде ще са smiling smiley
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 16:59:59
avatar
Дали някой може да се сети колко бяха пророците в стария завет които предричат унищожение на света.Та да знам колко още доволни от лошото положение ще се пръкнат.

:g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :g: :
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 17:11:20
Що се смеете бре? Това го е писал Пунди Келепирски - сериозен човек !
А и Joan току що ми каза, че всичко е наред.
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 17:24:03
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Що се смеете бре? Това го е писал Пунди Келепирски
> - сериозен човек !
> А и Joan току що ми каза, че всичко е наред.

Аз живея тук и казвам какво виждам. Не обичам политизирани спорове. Може и да стане много зле, не знам. Все пак ако светът навлезе трайно в рецесия, а може и в депресия, ние не сме остров и няма как да не ни засегне. При нас, обаче условията са доста по-различни и могат да се сравняват по-скоро с централна и източна европа. Така или иначе, за някакъв свестен анализ трябват данни (обсъждали сме въпоса за данните), иначе ще си разменяме лични впечатления. Но пък ти определено не искаш да чуеш какви са моите впечатления, които дори не претендирам да са представителни - което пак ме връща на вече изказаното съждение по повод на теб - твърде си обременен от соц.-а, за да може да се дискутира нормално с теб. За съжаление, и Куку ми прави подобно впчеталение, и то доста отдавна. Затова и смисълът да си говоря с вас е точно колкото с някоя червена бабичка - тоест, никакъв.
Re: хахаха скъсах се от смях
14-01-2009 - 17:44:05
Я, kuku987 поумнял. Точно така е, само дето се строи много по-малко от преди, което е основна причина цените да падат минимално и да запазят отлични позиции за рязък скок при премахване на чисто психологическите причини.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход