Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: БНБ и задължителите резерви

Публикувано от Naskata 
Анкета: БНБ и задължителите резерви
21-10-2008 - 00:35:43
Резелвите в БНБ на банките предстои да бъдат намалени от 12 на 10 или дори на 8 %. Какво мислите Вие ?
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
21-10-2008 - 01:01:05
EХХХ, как ми липсва Асенката-и не заради отговора, ами заради някои хора и някои маси...
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
21-10-2008 - 01:05:40
Гласувах:
"Не, защото намаления ресурс ще покрие влогове при банките-майки и парите ще излезнат навън"

След като банките майки търсят ликвидност и разпродават част от активите си,
няма никаква логика тези пари да останат в Бг.
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
21-10-2008 - 08:41:11
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Гласувах:
> "Не, защото намаления ресурс ще покрие влогове при
> банките-майки и парите ще излезнат навън"
>
> След като банките майки търсят ликвидност и
> разпродават част от активите си,
> няма никаква логика тези пари да останат в Бг.



clap: clap: clap:

И аз така гласувах,намалят ли задължителния резерв ще доведе до бързо и пагубно изтичане на пари от България.После ще се чудим защо пак маляките са добре winking smiley
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
22-10-2008 - 19:52:29
Отговорът ми е очевиден.
ОБАЧЕ, не поради изтъкнатите причини, че евентуално парите биха излезли от България, ( макар че и този вариант теоритично съществува), а заради приоритетите на една банкова институция - а тя е печалба на всяка цена.

Освен това, считам че тази т.нар. "финансова криза" е твърде особена. Освен, че е преекспонирана в медиите, тя е свързана с твърде голямо печатане на пари от Америка и Европа, (а оттам и инфлация), Т.е. Европа, защото тя ни интересува, е в ситуация на твърде раздути пари, без достатъчна покупателна способност. Така че пари в Европа,( тъй като у нас инвестираха европейски банки) в случая не им трябват, тъй като централните им банки отпускат доста евтин ресурс, и въпреки това, Банките са консервативни в отпускане на кредитите ( обясняват го с това, че съществува криза на доверието между самите банки, макар че по лично мнение, това не оправдава такива действия).

Все ми се струва, че напоследък все повече се говори за необходимостта от "нов финансов ред", от който се нуждаела световната икономика, а той в никакъв случай не е безконтролно печатане на пари, или т. нар. Даване на пари на заем от държавите на банковата система или закупуване на част от акциите на банката за продължителен период от 4-5- години с последващо връщане (закупуване) на акциите от акционерите.
Считам, че оттук нататък, трябва да се вземат сериозни мерки за ново споразумение, от типа Бретън Уудс, за връщане на доверието в самите пари като еквивалент на стойностите, защото се видя, че парите в продължение 20-30 години абсолютно за загубили покупателната си способност, а за това определено допринесоха финансовите институции, чрез масовото кредитиране.

Въпреки това, банките нямат интерес от "новия финансов ред", каквото и да значи това, защото досега парите идваха твърде лесно. Те ще оказват яростна съпротива, но до момента в който видят че никой не счита парите за особена цел, защото те нямат стойност. Много ми е интересно да видя как в ситуация на печатане на пари, и тук-там одържавяване на особено закъсали банки, се очаквала дефлация. Ами аз не вярвам. Това противоречи на всичко уж научено, което ни вкарваха университетите в главите. Може и да греша, но това ми се върти в ума напоследък и реших да го споделя, пък дано някой да ме обори с аргументи...




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-22 20:02 от global.
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
22-10-2008 - 20:33:42
Аз категорично не съм съгласен, че пари на европейските банки не им трябвали...
Точно в този момент в Европа пари не печата никой. Това би било самоубийство...
Действително централните банки отпускат ресурс, но ограничен и всички знаят, че това няма да е за дълго....

Тази пък идея на Браун за ново споразумение от тип-а на Бретън Уудс е толкова екзотична, сякаш не разбира, че проблема не е в съотношението между отделните валути, а в черните дупки, които СИВ-овете оставиха...

Честно да си призная не ми стана ясна и корелацията между желанието за печалба у банките и задължителните резерви в БНБ.

С политика икономика не се прави...



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-10-22 20:43 от Naskata.
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 17:16:46
global Написал:
-------------------------------------------------------
> Отговорът ми е очевиден.
> ОБАЧЕ, не поради изтъкнатите причини, че
> евентуално парите биха излезли от България, (
> макар че и този вариант теоритично съществува), а
> заради приоритетите на една банкова институция - а
> тя е печалба на всяка цена.
>
> Освен това, считам че тази т.нар. "финансова
> криза" е твърде особена. Освен, че е
> преекспонирана в медиите, тя е свързана с твърде
> голямо печатане на пари от Америка и Европа, (а
> оттам и инфлация), Т.е. Европа, защото тя ни
> интересува, е в ситуация на твърде раздути пари,
> без достатъчна покупателна способност. Така че
> пари в Европа,( тъй като у нас инвестираха
> европейски банки) в случая не им трябват, тъй като
> централните им банки отпускат доста евтин ресурс,
> и въпреки това, Банките са консервативни в
> отпускане на кредитите ( обясняват го с това, че
> съществува криза на доверието между самите банки,
> макар че по лично мнение, това не оправдава такива
> действия).
>
> Все ми се струва, че напоследък все повече се
> говори за необходимостта от "нов финансов ред", от
> който се нуждаела световната икономика, а той в
> никакъв случай не е безконтролно печатане на
> пари, или т. нар. Даване на пари на заем от
> държавите на банковата система или закупуване на
> част от акциите на банката за продължителен период
> от 4-5- години с последващо връщане (закупуване)
> на акциите от акционерите.
> Считам, че оттук нататък, трябва да се вземат
> сериозни мерки за ново споразумение, от типа
> Бретън Уудс, за връщане на доверието в самите пари
> като еквивалент на стойностите, защото се видя, че
> парите в продължение 20-30 години абсолютно за
> загубили покупателната си способност, а за това
> определено допринесоха финансовите институции,
> чрез масовото кредитиране.
>
> Въпреки това, банките нямат интерес от "новия
> финансов ред", каквото и да значи това, защото
> досега парите идваха твърде лесно. Те ще оказват
> яростна съпротива, но до момента в който видят че
> никой не счита парите за особена цел, защото те
> нямат стойност. Много ми е интересно да видя как в
> ситуация на печатане на пари, и тук-там
> одържавяване на особено закъсали банки, се
> очаквала дефлация. Ами аз не вярвам. Това
> противоречи на всичко уж научено, което ни
> вкарваха университетите в главите. Може и да
> греша, но това ми се върти в ума напоследък и
> реших да го споделя, пък дано някой да ме обори с
> аргументи...
>

Global, привет smiling smiley Ей, сутринта си мислех за теб, че отдавна не си писала. А беше много свежо и приятно да се дискутира с теб. И ето - попадам на твой пост smiling smiley

Как я караш?

Като цяло съм съгласна с теб - а медиите са просто уникални! Не съм вярвала, че е възможно такова нещо - всеки си пише - разбира, не разбира - важното е да има гръмко заглавие "Фалит! Срив! Огромни загуби! Пазарът в колапс!". Един анализтор беше написал, че щом до края на май инфлацията у нас е 14 %, до края на годината ще стане 45 % smiling smiley)) (не е наясно човекът, че е 14 % на годишна база или няма значение за него)

Абе ще ти призная, че на мен все по-упорито ми се върти да си скъсам всичките учебници (само не тези по статистика smiling smiley) и да взема да изкарам друго висше - нещо техническо - поне да знам, че нещо съм научила....

Печтат, да ги..., (Naskata, не ме питай откъде знам). Не вярвах, че и те могат така да печатат, като нашите преди 10 години - ама на. Ама пък този колапс на банките, който се очертаваше заради американските социални дейности, си беше страшничък. Та май по-добре, че печатат, после ще плащаме всички - това е.....



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-23 17:21 от Joan.
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 17:34:55
Здрасти Джоан,

За мен е истинска чест, че си се сетила за моята (нескромна) персона и то тази сутрин и наистина се лаская, че точно ти си се присетила за мен.
smiling smiley
Иначе, карам нещата по каналния ред, а напоследък - с добри лични новини. Доволна съм от живота. Гледам на уплашените хора около мен ту с насмешка, а някога, когато ме раздразнят си пускам отровното жило и яко им се присмивам.

Нямам много физическо време, и рядко срещам някой твой постинг в "другия" форум и както винаги, дори и не напълно съгласна с твоите доводи, се кефя на изобретателността и склонността ти да се гавриш с нЕкои хора, които се приемат твърде насериозно. smiling smiley Тук, (във форума) отново цари някакво противоборство, като че ли някой се интересува особено от това. Рядко може да видиш нещо наистина добро, занимателно, любопитно. Настина, липсват ми поредиците, в които се обсъждат нещата от живота на теб, на добрия "мечо" - Начев, на Човек и на други лица. Но се надявам, че зимата чука на вратата, и хората ще имат повече време да разсъждават за по-сложните неща или за тези, които им се струват сложни...

Иначе, аз ще направя всичко възможно, за да не плащам за чуждите грехове. (американските).Надявам се и при теб всичко да е наред и да си здрава!!!
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 17:43:29
Джоан, от къде знаеш ? winking smiley

Всъщност темата остаря, защото БНБ вече реши да не намалява резервите...
Re: Анкета: БНБ и задължителите резерви
23-10-2008 - 18:00:35
Naskata ,
дължа ти обяснение за много неясните неща в моя пост. Сутринта влязох, видях нещата, даже започнах да пиша нещо, но ми се яви работа, и сега следобяд, изобщо не мога да си събера главата и да ти напиша нещата, както аз ги разбирам и усещам.

Но иначе, казваш, че трудно виждаш корелацията между желанието на банките да трупат печалба и МЗР и ще се опитам да ти я обясня. В ситуация на голямо парично предлагане ( а върху него влияе освен печатането на пари, с което ти не си съгласен, така и процента на МЗР на банките, тъй като колкото по-малък е процента, толкова по-голямо е паричното предлагане. Към парич. предлагане отношение имат и полит. мерки на правителствата, като напр. - пълната гаранция на всички влогове на гражданите, повишеното предлагане на бюджетни резерви и прочие такива неща. Ако приемем, че в целия свят понастоящем в обръщение се пускат страшно много пари, (независимо от източника му, ), изхожда се от склонността на парите да се инвестират най-печелившо. Аз не мисля, че парите ще отидат, за да "покрият влоговете" на европейските граждани, а ще търсят своето най-добро приложение. Те, това ми беше мисълта...Ако пак съм неясна, кажи ми...

По втория въпрос - за печатането на пари. Принципно инфлация, освен популярното значение на поскъпване, има реално значение да преобладават парите над стоковото предлагане. Самия факт, че през последните 2 години, се забеляза поскъпване в целия свят, без да имаш доказателства, че се печатат пари, то е ясно от последицата, а именно - голямата инфлация. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход