Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цени на НИ/наеми

Публикувано от 4ovek 
Re: какво съвпадение :]
21-09-2005 - 17:56:04
А изобщо не е философска тема, а САМАТА ИСТИНА то плът и кръв ако може така да се кажеsmiling smiley
А за живия контакт - има си някой основни разлики наистина. Примерно в динамиката. При виртуално общуване не знаеш дали отсрещната страна отговаря веднага и бързо или сериозно се замисля. Не виждаш дали се смее или плаче...
Re: какво съвпадение :]
21-09-2005 - 18:06:27
И за да бъда съвсем искрен - определено предпочитам реална комуникация и не ми е нужно да се крия зад анонимността за да си бъда същияsmiling smiley
Re: Цени на НИ/наеми
23-09-2005 - 18:09:25
Quote

Сега ако един апартамент мога да го взема с 80% заем и вноската ми за 15 годишен заем да е колкото наема - веднага го вземам - без да се замисля. Ако излиза колкото 20 годишен заем половението е 50:50. Ако излиза колкото 30 годишен заем - изобщо няма и да си помисля да го купувам.

като казваш вноската за Х годишен заем какво имаш впредвид? Лихви + главница или само лихви?

Щото ако смяташ лихва+главница срещу месечен наем ти е много странна сметката.

Трябва да сравняваш месечната лихва с наема, защото на теб това са ти загубите в двата варианта (собствено жилище / под наем)
Анонимен потребител
Re: Цени на НИ/наеми
23-09-2005 - 21:05:19
Слятам вноската, а не лихвата.

Ако смяташ само лихвата, тогава за жилището трябва да смяташ ремонти, данъци т.н., а за разликата вноска минус наем трябва да смяташ някакво олихвяване.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-09-23 21:11 от Тинки Уинки.
Re: Цени на НИ/наеми
24-09-2005 - 15:01:36
Quote

...а за разликата вноска минус наем трябва да смяташ някакво олихвяване

олихвяване (т.е. opportunity cost) трябва да смяташ само за разлихата лихви-наем (ако е > 0)

На частта от вноската, която ти е главница може да гледаш като на инвестиция - нормално е все пак жилището ти да поскъпва с 2-3% годишно (тук пак може да сметнеш някакъв opportunity cost, например ако % по банков депозит е по-голям от % на поскъпване на жилището, но по-скоро би трябвало да е обратното)
Анонимен потребител
Re: Цени на НИ/наеми
24-09-2005 - 16:12:01
Не забравяй и първоначалните 20% дето си инвестирал в това жилище, при наем може да ги инвестираш някъде winking smiley

Не ми се изпада в подробности. С поста си исках да изразя собственото си виждане за нещата, и съм далеч от идеята че моето виждане трябва да се приеме от всички. Просто казах при какви съотношения на наем/вноска бих купувал и при какви не.

Има и нещо друго. Ти казваш сравнявай с лихвата. Ами хубаво. При 7.98 колкото в момента излиза на Булбанк 25 годишния кредит без да смятаме застраховките излиза, че през първата година средно 86% са отивали за лихва. През първите две години 85% за отивали за лихва и т.н. Т.е. какво излиза ако ще вземаш 25 годишен заем, ти първите две години си върнал само 2.7% от главницата - кажи речи нищо. Т.е. много хубаво е да смяташ наем към лихва ама си прави и сметката че в началото вноската е кажи речи равна на лихвата.

И тука сега възниква големия въпрос. След като при тези лихви от 7.98 за първите две години аз съм върнал кажи речи 2.7% дето е едно нищо, не е ли по добре да рискувам и да изчакам, да видя каво ще стане с цените (те са толкова високо че надали ще скочат още), лихвите - постоянно промоции значи има още накъде надолу.

В този ред на мисли май понякога е по добре човек да си кротува и да остави лудите да се налудуват, пък после да действа.
Re: Цени на НИ/наеми
24-09-2005 - 17:50:14
Quote

И тука сега възниква големия въпрос. След като при тези лихви от 7.98 за първите две години аз съм върнал кажи речи 2.7% дето е едно нищо, не е ли по добре да рискувам и да изчакам, да видя каво ще стане с цените (те са толкова високо че надали ще скочат още), лихвите - постоянно промоции значи има още накъде надолу.

тук навлизаме в друга тема обаче. Освен това от понижаване на лихвите печелят не само тези, които ще купуват, а и тези които вече са купили (макар че за последните печалбата е "бъдеща"winking smiley

първоначално се намесих, защото по неправилен (и непълен) начин сравняваш условията за наем/собствено жилище и накрая, въз основа на тая неправилна и непълна сметка, смело заявяваш, че наема ти е очевидно по-изгоден за 20/30 годишен период.

А преди да се направи по-пълна и правилна сметка, нищо не е очевидно
Анонимен потребител
Re: Цени на НИ/наеми
24-09-2005 - 18:27:48
Май трябва да го обясня още веднъж.

Смятам, че ако наема на едно жилище е колкото вноската за 80% кредит за покупка на същото жилище си заслужава да го купиш ВЕДНАГА.
Ако този срок е 25-30 години, предпочитам да си остана 2-3-4-5 години под наем и да изчакам да видя какво ще стане. Идеята ми е че при този вариант просто няма накъде положението да става по-лошо.

Тука изобщо не говорим за това да живееш цял живот под наем, тука говорим за това кога е момента да се купи жилище.
Анонимен потребител
Я виж това
25-09-2005 - 18:12:18
http://imoti.net/ads/ad_show.php?id=276207
http://imoti.net/ads/ad_show.php?id=276206

Що ти е да го купуваш за 102 бона като наема е само 330 е/м.

Сега възниква въпроса - наема ли е малък или цената на м2 е голяма confused smiley

P.S. това чудо струва колкото наема за 26 години.



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2005-09-25 18:19 от Тинки Уинки.
Re: Я виж това
26-09-2005 - 15:54:38
Нито наемът е малък, нито цената - голяма, просто такова вложение се изплаща за 26 години (прост срок на откупуване, ама съвсем прост!).

И какво от това, че преди 5 години този срок е бил 10 години, напр.? Нещата се изменят във времето - защо смяташ, че някъде има "правило" за това, колко "трябва" да бъде този срок? Толкова е, колкото го "нагласи" пазарът - ако някой смята за изгодно да си купи този имот на тази цена и да си го "възвръща" 26 години, какво лошо? Може да има комбинация от фактори - да има деца, на които да го остави, да смята, че ще го продаде ако не с печалба, поне с 50 % остатъчна стойност и какво ли не още.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход