Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цени на НИ/наеми

Публикувано от 4ovek 
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 11:03:53
4ovek, ще ти отговоря (не се правя на незабелязала въпроса smiling smiley след малко
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 11:05:50
Мисля, че не е невъзможно да намериш нещо прилично на зелено за 500евро на кв.м.
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 11:28:03
Аз го казах по друг повод, а имено че има връзка между лихвите и пазарната цена. Е не като в развитите страни, но все пак има. Ако банките намалят лихвите ти ще можеш да си позволиш по-скъп апартамент.
Но според мен трябва да се ориентираш към по-рискована операция - покупка "на зелено". Прекалено малко ще бъдат продавачите на апартаментите с А16, които ще бъдат притиснати да продават на всяка цена. При нашите условия по-скоро можеш да намериш някой предприемач склонен на отстъпки в ранен стадий на строителството.
Анонимен потребител
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 12:03:06
Идеята ми беше да предложа друг подход при оценката "цени на НИ/наеми" - "вноска по кредит/наем". Казах ти и какво е според мен равновесното половение. Това е. Не съм искал от никого да продава на 500. Просто сметнах при сегашните наеми колко трябва да е цената за да сме според мен в равновесие.
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 12:15:41
При средна цена на офертите и 573 все пак разликат не е чак толкова убийствена колкото изглежда на пръв поглед. Няма и 20%. Т.е. разглеждано така може да се каже, че прогнози за спадане на цените с повече от 20% са лесно оборими.
Анонимен потребител
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 13:00:01
Махалото като се засили обикновено не спира на равновесното половение ами продължава winking smiley
toto
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 13:28:37
Според мен и според доста икономисти
наема и цената имат вътрешна инвестиционна логика
и за 10 години трябва да си изплатиш имота от наеми защото
ако е за 15 -20 си на 100 % загуба
и искаме или не искаме тази логика работи в ущърб на ези които рагират емоционално и губят крупни суми, да не кажа че се стига и до банкрути
както на семейстава така и на фирми ....
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 13:38:46
При положение, че има по-атрактивни спрямо печалба/риск вложения - да. ДА не говорим, че има моменти при които най-разумното нещо е не да се стараеш да печелиш, а да гледаш да минимизираш загубите.
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 13:40:00
и в двете посокиsmiling smiley
Re: Цени на НИ/наеми
20-09-2005 - 13:49:50
не е достатъчно - не беше тонът ти почтителен, както се полага на извиняващ се индивид :} приеми го като част от "леките престрелки" winking smiley

сериозно на въпроса - "Интересно ще ми бъде да разбера защо мислиш, че няма да се върнат там?"

ако започна отначало и последователно (както си му е реда), ще стане много дълго - затова ще опитам с нахвърляне на мисли:

1. Нееднократно съм споменавала факторите, поради които според мен цените в бг се движиха така от 90 год. насам - и не мисля, че за момента можем да очакваме съществено поевтиняване (с над 15 %) - средно взето. А за София (и големите градове) само - мисля, че и 10 % спад е малко вероятен - по скоро очаквам задържане. Следователно от тази част на съотношението не очаквам съществена промяна. София ще расте (дали към стара планина, дали към пазарджик, все тая), но и населението й ще расте - мисля, че не е далеч времето, когато половин българия ще живее в София.

2. Наемите зависят в по-голяма степен (в сравнение с цените) от "средните доходи на домак" така както се изчисляват в момента - т.е. от покупателната способност на населението - искам да кажа, че тези, които имат достъп до "допълнителния" ресурс, оставащ извън този показател, те се ориентират към покупка, не към наем. Така че съществено увеличение на наемите ще има само ако навлязат много гастарбайтери от третия свят. Доста вероятен сценарий, ако влезем в ЕС и нещата се развиват без големи сътресения (война, голям природен катаклизъм, голям политически катаклизъм като разпадане на ЕС).
Иначе доходите на българите ще растат, но и разходите също, особено ако/когато влезем в еврозоната.
Промяна на съотношението цени/наеми в посока към подобряване възвръщаемостта ( и от там, по-голяма мотивация на живеещите под наем като Тинки да закупят с кредит жилище) може да има само ако нарастнат наемите или паднат лихвите.

Така че подчертавам- могат да се върнат там (в старата равновесна точка) но не за сметка съществен спад на цените, а на увеличение на наемите.

По-широко погледнато - мисля, че си прав за ограничеността на ресурсите в световен мащаб, вкл. и на земята. Освен това исторически погледнато в цикъла на живот на дадена цивилизация колкото повече се развиват ик. отношения в нея, толкова повече земята и НИ увеличават стойността си, т.е. толкова повече й се обезценяват парите (незвисимо сестерции, златни монети, сребърни таланти, долар, евро или каквото и да било). Това обикновено продължава до края/краха на тази цивилизация - и после давай сначала. Ако приемем, че крахът на нашата ням ада е по наше време, обезценката на парите ще си продължи. Нееднократно съм споменавала какво ми беше учудването като прочетох в един роман на Агата Кристи, че резиденция с н'нам си колко акра земя до Лондон (тогава, сега сигурно във) струвала 2 хиляди лири !

И другото го има - ликвидиране на средната класа и пролетарзирането й - тогава все по-малко ще могат да има свое жилище - е, значи, ще живеят под наем - колкото са повече, толкова по-голямо търсене под наем (с ограничителния фактор на доходите, разбира се).

Пак стана дълго - и доста разхвърляно....


Обаче защо всеки твой въпрос ме навежда на философски размисли ?! smiling smiley Ако стане напр. земетресение - всички тези "сигурни" активи (даже и земята) ше станат на прах за броени минути - с което пак стигаме до това, че сме само частици космически прах и всичките ни намерения и дела са обречени. Но упорито продължаваме да се държим все едно че това не е така smiling smiley Един много интересен феномен, който според мен е единственото, което ни отличава от другите животински видове. Ако четеш Пратчет - там Смърт (в романа "Hogfather"winking smiley има много интересни мисли по този повод - Смърт е фен на човешкия род в романите на Пратчет именно поради горния феномен.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход