Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?

Публикувано от Boby 
Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
15-08-2006 - 14:41:58
Искам да споделя тук нещо което ми направи впечатление. Декември месец миналата година един мой колега си купи двустайна панелка 65 квадрата на 3-ия етаж в сравнително приличен блок, строен някъде 80-те в Лагера. Излезе му 36 000 Е. Август месец тази година, т.е. сега в момента, друг мой приятел си купи двустайна панелка 60 квадрата в Надежда 4 на 4-ти последен етаж в блок без асансьор, строен някъде 60-те, краен външен за 28 000 Е. По неговите думи това било цена на която се намират само гарсониери и то в тези по-евтини квартали където са гледали - Надежда и Обеля. Двустайните с нормално разположение били около 35 000 Е в тези квартали. Този са го спазарили за 28 000 защото е в 40 годишна панелка, на последен етаж, без асансьор, външен, в лошо състояние и продаван спешно.
Изглежда за последните 8-9 месеца цените не са в застой а все още пълзят нагоре.
Имам пред себе си и още два примера, доста абсурдни според мен, но показват ситуацията:
- един апартамент в кооперация от 20-те в Яворов бе продаден за 90 000 Е. Площта му с мазето, тавана и общите части е 86 м2, но самия апартамент реално е 60 м2.
- шефа ми продава 103 м2 апартамент в нова кооперация, току що взела акт 16, в Гоце Делчев за 1000 Е квадрата. Апартамента се води тристаен, но чистата му площ според мен е под 80 м2. 1000 Е на м2 се искат за всичките 103 м2 разбира се. Твърди че може и цената да е безумна, но за 90 и нещо хиляди евро ще успее да го продаде, при късмет може и да успее на 100 000Е. Вече съм склонен да му вярвам smiling smiley
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
15-08-2006 - 14:54:56
Боби, не думай , мой приятел се чуди дали ще вземе 20 000 евро на ЕПК на Кукуш-в един от трите високи блока - 18 етажни са май, там 61 или 62 блок се води... две стаи с баня е, от 1968 год, с паркет, дървена дограма, 40 кв. на осмия етаж. ... аз му се смеех, защото входа е трагедия, мирише на мишки.
Като прочетох, май ще го посъветвам да гони 30 000.....
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
15-08-2006 - 15:00:14
Входа бил трагедия? А имаш ли представа на какво прилича входа във онази тухлена кооперация от 20-те години в Яворов, дето един 60 м2 апартамент бе продаден за 90 000?
Изглежда купувачите не гледат входа, сградата, хората, какво има в съседство, улицата и разни други такива "банални" неща smiling smiley
Важното е, че района е престижен и туйто. Все пак трябва да добавим, че и строителите на нови кооперации напоследък успяха доста поразии да направят и хората се плашат от проблеми с качеството и пак гледат старите сгради. Поне така изглежда.
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
15-08-2006 - 15:33:23
Boby,

Не че поставям под съмнение думите ти, ама малко много ми се виждат тия 90 к евро за 60 кв в някой гредоред в Яворов. Всъщност аз не знам дали е гредоред, де, но знам, че там има доста къщи и кооперации от преди 9-ти на гредоред.

макар че и аз наскоро дадох един пример с един двустаен панел от 70-те в Борово, приличен, дето се продаде за 40 к евро - някъде 65 кв.

Не знам, гледайки офертите, май все пак средната цена се задържа. Може би тези примери са просто илюстрация на сегментиране по определен признак. А най-съществения призна за НИ си е местоположението, все пак.

Иначе го има и момента с лекото отдръпване от новото заради съмнения в качеството. Но в центъра, Иван Вазов и Яворов ново почти вече не се строи - няма парцели. Та който иска да живее "под опашката на коня", ще трябва да се примири със старо строителство.
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
15-08-2006 - 15:47:10
90K евра за 86 м2, а не за 60 м2, моля моля. Новите кооперации да не би да ти ги продават на чиста площ? Явно и онези в Яворов са решили да изтискат всеки квадрат, как иначе smiling smiley
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
15-08-2006 - 16:34:33
Ти тези на някой друг ги разправяй smiling smiley - може би на 4ovek :}

Аз така или инче не одобрявам тази методика - новата, саммо дето никой не ме пита. Ама мисля, че това е един от плюсовете на старото строитеслтво - че все пак купуваш наистина това, в което ще живееш, без стълбища и площадки. Ако и него вземат да го преизчисляват, мисля, че едно от големите предимства на старото ще си отпадне.

Хвърлих един поглед на статистиката на цените на имоти.нет (оферти) за София - от януари '06 до август '06 има ясно изразено пълзене нагоре на средната приблзително от 580 до 620 Е/кв. Това е около 7 % нарастване за осемте месеца, което е повече от инфлацията.

Подобни са данните и на НСИ за София, макар че там са други времевите точки. Към края на юни - 1323 лева/кв, за цялата 2005 - 1222 лв/кв. Ако приемем, че средното за цялата 2005 е в точката 31 декември (иначе не можем да сравним), има увеличение за 6-те месеца на 2006 от около 8 %.

Та може би все пак задържането още предстои smiling smiley
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
16-08-2006 - 12:04:45
А как си обяснявате защо хората продължават да не гледат "баналните" неща (от постинга на Boby) като входа, сградата, хората, какво има в съседство, улицата и др.? Според вас ще започнат ли някога да ги гледат?
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
16-08-2006 - 12:14:15
innkka,

знае ли някой отговора на въпроса ти?! Аз лично мисля, че трябва и сега да се гледат, ама явно има хора, дето купуват, без да гледат. Не мога да си го обясня по друг наичн, освен с ограничено предлагане на стари жилища, особено тухлени и в центъра и престижни райони. Само така си обяснявам купуването на каквото и да е, само да е в Яворов, например.
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
21-08-2006 - 09:22:12
Погледни го така - някой преди година е купил двустаен за 36000 евро, друг сега търси двустаен даже за по-малко пари, като решава да търси в по-непрестижен квартал. И в ккрайна сметка купува на 28000 евро.
Яворов - и преди година цените бяха от порядъка на 900-1000 евро на кв.м.
За мен цените са в застой, купувачите ще са принудени да правят компромиси за да се поберат в цената, която могат да платят. Т.е. по-масово ще се търгуват двустайни в Надежда за 30-35К, а не в Яворов за 70-90.
Don
Re: Има ли наистина застой в цените последните няколко месеца?
22-08-2006 - 13:15:03
И какво и е лошото на новата методика за изчисляване на площта.
В крайна сметка стълбищата и коридорите са си застроена площ, за която инвеститорът е платил. При това разходите на инвеститора за 1м2 общи части са по-големи от разходите за 1м2 площ от апартамента, защото степента на завършеност е друга.
Ако пък клиентът иска непременно да отнесе цената към светлата площ, то това може да го направи като вземе светлата площ от архитектурните чертежи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход