Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!

Публикувано от otchaqn-sf 
Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
13-06-2007 - 20:51:34
Здравейте,

Аз съм наемател. За съжаление като наемах апартамента подписах договор на хвърчащ лист хартия, написан на ръка от наемодателя. Имаше клаузи за неустойка при напускане преди изтичане на договора. Договора разбира се не е нотариално заверен. Може ли такъв договор да ме притеснява? Оставил сам депозит на наемодателя, който той разбира се ще си удържи, но предпочитам депозита отколкото два пъти по високата неустойка.
Моля, отговорете smiling smiley
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
14-06-2007 - 01:01:21
avatar
Договорът Ви е валиден и без нотариална заверка.Каквото сте записали в него,това трябва да се изпълнява.Какъв срок за предизвестие сте определили? Ако е никакъв-ще си изгубите депозита,но нищо повече.Няма да посмее да Ви съди,ако не е обявил договора в общината. smiling smiley
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
14-06-2007 - 11:01:43
Благодаря за отговора. smiling smiley Имам още няколко въпроса:
Ами не е упоменат никакъв срок за предизвестие.
Имам клауза за неустойка по договора (2 пъти депозита) ако наруша някоя от клаузите. Дали напускането преди края на договора с предизвестие се счита за нарушение на договор. Дали предизвестието да изпратя нотариално и как трябва да стане това и колко би ми струвало (препоръчайте някой нотариус в Софиям който би свършил това)?
Предполагам, че договора не заверен в общината (даже съм сигурен), но може ли да го използва все пак и да го завери по някое време и да предяви някакъв иск срещу мен след време?
Подписване на нов договор отменя ли стария, ако това не е упоменато изрично?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-14 11:05 от otchaqn-sf.
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
18-06-2007 - 17:14:10
Принципно, за незнаещите, нотариално завереният Договор за наем, е в услуга на наемодателите. Доколкото си спомням, по чл.299, т."б"(може и да греша, говоря наизуст ) от ГПК договорените клаузи - както по отн. на цена и срок, и други важни условия, минават през съда по бързата процедура. Т.е. - наемодателят е защитен относно клаузите на Договора и много бързо може да бъде защитен, без да се водят дела по трите инстанции.

А в случая, не е необходимо нотариално изпращане на предизвестие.Просто изпратете по пощата писмо с обратна разписка, на която пише че е предизвестие, и не се косете за последствия, особено когато наемодателят е в "конфликт" с Данъчните. Според мен, без да съм чела Договора Ви, можете да правите всичко, което искате с наемодателя, защото неплащането на данъчни задължения, го праща в "киреча". Можете и да не платите 2 депозита. Така, като са представени нещата, силата е във вас. Може дори и да не пращате писмото с обратна разписка. Естествено, той може да завери Договора за наем В общината и в последствие, но Вие не получавате ли от него Разписки???
На тях трябва да пише датата на получаване на парите. А и доколкото си спомням, Договора за наем трябва да се завери в общината в 10-дневен срок от сключването му.
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
16-01-2008 - 12:29:07
При сключване на срочен договор предизвестия за напускане преди срока на изтичане се смятат за нищожни. А аз искам да питам как се обявпша договора в общината?Аз си отдавам жилището за първи път. Как ще съм защитен тогава?
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
16-01-2008 - 13:32:50
avatar
katbg Написал:
-------------------------------------------------------
> При сключване на срочен договор предизвестия за
> напускане преди срока на изтичане се смятат за
> нищожни. А аз искам да питам как се обявпша
> договора в общината?Аз си отдавам жилището за
> първи път. Как ще съм защитен тогава?


Това откъде го измисли? В договора могат да залегнат всякакви клаузи,които не противоречат на закона. А договорът е свободно волеизлияние на двама души.Ако в него има клауза,даваща начина за прекратяването му преди срока,то всяка от страните има право да се възползва от нея.
С обявяването на договора в общината,ще си чист пред данъчните. И ако ти се наложи да съдиш за нещо наемателите,няма да се страхуваш да го направиш.......
Що се отнася до нотариалната заверка-това по-скоро е в полза на наемателя-ако през времетраенето на договора,наемодателят реши да продаде жилището,то ще го продаде с наемателите....... smiling smiley smiling smiley
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
16-01-2008 - 16:58:21
Ами това го измислих от от раздела Гражданско право в часта за ДОговор за наем където пише че дори да се пише такава клауза пред съда тя се обявява за нищожна. Това е според закона до 1999 година. Ако има промени кажи. Аз поне не знам за такива.
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
17-01-2008 - 15:14:52
avatar
katbg Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами това го измислих от от раздела Гражданско
> право в часта за ДОговор за наем където пише че
> дори да се пише такава клауза пред съда тя се
> обявява за нищожна. Това е според закона до 1999
> година. Ако има промени кажи. Аз поне не знам за
> такива.


Няма промени,просто не си разбрал.Виж чл.228 от ЗЗД и следващи. В договора можеш да изредиш положенията,водещи до предварителното му прекратяване,начина по който да стане и неустойката,платима от неизправната страна. smiling smiley
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
20-03-2008 - 13:54:48
Zdraveite,
kakvi sa posledtviqta za naemodatelq ako dogovora ne e obqven v obshtinata i naematelq spre da si pla6ta naema. moje li da se obqvi v posledstvie tozi dogovor i ima li tova zna4enie ako vse pak naemut e deklariran kato prihod i danucite plateni. zaduljitelno li e da se davat razpiski na naematelq.

blagodarq
Re: Договор за наем - заверка от нотариус?? Помощ!
14-05-2008 - 13:30:52
takova neshto kato obqvqwane na dogovr vav obshtinata nema imashe prez tatovo vreme .sega ima zadaljenie za naemodatelq da si delarira dohoda i da si plati 10% danak
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход