Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

докарване на вода до парцел ... твърде скъпо

Публикувано от heyhey 
докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
20-05-2007 - 18:54:36
[текста редактиран за да остане смао информацията която потенциално би помогнала на някои друг]

Познати обсъждаха възможността да се закупи парцел в областта на село Плана, на който в бъдеще да бъде построена малка къщичка. За

На този линк може да на видите карта на района от gis-sofia

Въпросът които ги отказа от тези намерения:
...
2. Ток и вода - наблизо минават стълбове за ток, имаме предположения че на около 500 м има постройки до които има водопровод. Каква е принципната процедура за докарване на ток & вода до нов парцел ? Къде можем да проучим дали има възможност да бъдат докарани ? Отделно - кой прави това присъединяване и как се заплаща ?
...

Беше пусната молба (цена 50 лева) в "Софииска вода" за да проучат къде най-близо има тяхна инфраструктура. Оказа се че вода трябва да се докара от 500 м, а цената която те искат за прокарването на тръби е 100 лева на метър. Крайната сума от 50 000 лева за докарване на вода обезмисля цялото начинание.

Ако някои е запознат с алтернативно решение за докарване на вода, моля да сподели.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-11 09:20 от heyhey.
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
12-07-2007 - 13:59:40
Zdraveite moi poznat ima6e sa6toto na4inanie i problem po 4ernomorieto smiling smiley Ami zapali bagera slozi si vsi4ko i si pusna sam vodata smiling smiley ot VIK vikaha krqkaha ama toi si ima ve4e voda smiling smiley ne se 4udi zapo4vai da kopae6 samo gledai da nema nekkaakvi komunikazii smiling smiley
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
13-07-2007 - 09:21:33
Сондирай за вода и си направи самостоятелно вода.За сондиране вземат 50-80лв/м, така че и на 100 метра да ти намерят вода ще ти излезе 5000-8000 лева и ще имаш вода колкото си искаш - дори няма и да я плащаш.Това е.
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
08-08-2007 - 09:35:14
първо си открий водата, и сам можеш. С две медни пръчи, всяка една огъната Г-образно обикаляш парцела. Там дето се надигнат и пресекат - имаш вода. Така четох някъде. Има си хора които познават, порови се из форумите, пробвай във форум "Направи си сам". Могат да ти кажат и на кой метър ти е водата. Има два варианта за копаене- сонда или на ръка за каденец. В зависимост от почвата си избери и начина на копаене. До колкото си спомням терените над Панчарево са червена скала, много твърда и само сондаж ги оправя. Ако почвата ти е по мека може и кладенец да си изкопаеш, но пак зависи на кой метър ти е водата. Ако е над 15м. по-добре си викни да ти изкопаят сонда, защото е опасно.
Успех cool smiley
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
22-08-2007 - 02:25:50
Съществуват карти на подпочвените води, но явно трудно може човек да се добере до тях. Пробвай ако искаш ( мисля, че трябва да се обърнеш към Басейнова дирекция) Иначе остава метода с медните пръчки. Човек вярва или не, но всички които познавам са процедирали така. Често в населеното място има един дядо, който го прави това - да, знам че звучи доста екзотично, но е така... Пък и ако се окаже, че съседите ти (всички или почти) имат кладенци т. е. подпочвени води, почти е сигурно , че имаш и ти . Това е надеждата, която ме топли и мен, защото и аз се пека на същия огън в момента...

И наистина дори ти казва на колко метра дълбочина имаш вода - стига да му вярваш, а ти му вярваш, защото нямаш друг избор....


smiling smiley

Не, шегувам се, та то само това ми остава...


Разбираш добре, че ако на съседите ВОДАТА се е появила на 10-я метър, то трудно може на теб да е на 5-я за съжаление......

Значи трябва първо да разпиташ хората около теб.

После, когато решиш вече, че ТУК ЩЕ ИМА ВОДА трябва да започнеш твоя кладенец

Имаш две алтернативи пред теб

1. биеш сонда

2. копаеш традиционния кладенец


1. Сондите са машини с различен диаметър , но не много широки обикновено и това е неудобството, защото трябва едва ли не с голяма точност да улучиш вената по която тече водата под земята. Но пък сондата бие много дълбоко - 10, 15, 20М т.е. тя е удобна според мен когато има богат слой вода в региона. Цените варират спрямо диаметъра и дълбочината, естествено.....

Не се справят добре в много каменисти почви ( не е зле да се усведомиш и за това )

2. Копаенето на кладенец става също или с една машина или на ръка.


С машината е бързо и лесно, трябва само да има такава в близост.....Ако има добре си.

Ако ли пък не - търсиш човек, който ще копае на ръка.


За битовите нужди в една къща кладенеца е според мен по-добрия вариант, защото по-широкия диаметър ( 0,8м , 1м, 1,5м , 2м , 2,5м ) играе ролята на резервоар. Така са правили на времето старите българи, а не са биели сонди.....

smiling smiley
Пък и ти сигурно знаеш, щом си от Троян , ако правилно съм разбрала.

Традиционният кладенец от едно време е бил граден от камък, който освен това играел ( камъка) ролята на естествен филтър пречистващ така или иначе чистата изворна вода ( особено ако е в планински регион)

Днес се използват бетонни коруби, които се дупчат и през тези дупчици преминава водата.

Има разни възможности, да се гради в долната част с камък, а на горе с бетон или целия от камък ( ИДЕАЛНО Е) или целия от бетон. Бетонните коруби се купуват готови , а има майстори копачи на кладенци, които са способни на място да градят кофраж и да леят бетона или да градят изцяло от камък. Ако намериш такъв - много добре.


За цени изобщо няма да говоря. Варират и много зависи на кой попаднеш, къде и как се пазариш всъщност.

Има разни други тънкости, които е добре да се спазват, но да не се увличаме ....


Копаенето на ръка ( особено на 10 , 12м ) наистина може да бъда опасно за това имаш интерес да подбереш компетентни хора или да подпишете договор в идеалния вариант, но това изобщо не е най-ежедневната практика.
Хората предпочитат да не започват копаенето във вторник или петък ( носело нещастие) по-скоро, отколкото да сключат договор или застраховка каквато и да била тя.... Пък и отсъствието на договор позволява на работниците да решат да си вдигат цената, когато им хареса.

:g:

Консултирай адвоката си...


И последно кладенците днес трябва задължително да се декларират.


Успехи
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
24-08-2007 - 09:52:22
приятелю, само сондаж ще те оправи, пробий 30м. сондаж за да хванеш по голям воден стълб и ще си имаш вода до живот. Преди 10 години точно в района над Панчарево и пътя за Плана правихме сондаж. Голям зор беше, защото почвата там където копаехме беше много лоша червена скала. На ден копаехме по 1-2 метра, цялата сонда се тресеше. Сондажа в такива случаи се прави със специално "диамантено" длето, което е много скъпо. Направихме сондажа около 15м., но пък водата под скалата беше в изобилие. Провери си къде ти е водата и най вече каква ти е почвата. Успех!
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
27-08-2007 - 12:06:04
Имахме същият проблем,но в с.Царичина.С малко късмет, с повечко риск и с един специалист по сондиране и обезпечаване с нужната апаратура,за изненада на много скептици сега имаме прекрасна,балканска,питейна(носихме я на изследване)вода в неограничено количество.Ставате независим.Това удоволствие ми струваше към 6000лв.,преди 9год.
Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
28-08-2007 - 12:31:14


A kakvi sa tzenite v momenta za metar sas sonda, znae li niakoi?

Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
28-08-2007 - 12:38:06


Pepo govori za 50 - 80 lv/m

Tolkova li e ?


Re: докарване на вода до парцел ... твърде скъпо
03-09-2007 - 18:17:01
За съжаление не мога да намеря такава цена иначе с удоволствие веднага бих наел някой да ми направи сондаж. Тази цена 50-80 лв./м се отнася мисля за скали - там техниката е по-различна и е по евтино. Но за обикновена почва е по-скъпо. За района във Витоша (аз съм в Бистрица - срещат се големи камъни), ако изобщо се съгласи някой - вземат поне по 180 лв./м, така че ако някой знае по-евтина цена - нека да сподели.....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход