Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отново за публична продан от ЧСИ

Публикувано от Momch 
Отново за публична продан от ЧСИ
27-05-2011 - 12:55:10
Здравейте на всички.Правя опит за намиране на отговори.... ако някой е запознат с материята в дълбочина и има желание да отговори ще съм много благодарен (моля не ме пращайте при адвокати за консултации не се ползвам от техните услуги).
След 8 годишен имотен спор с бившата ми съпруга апартамента ни се изнася на публична продан (не е ипотекиран, нямаме заеми към банки).
Струва ми се, че съм добре запознат с теорията по въпроса за публичната продан, но не ми са ясни някои практически моменти.
Апартамента е описан и оценен от ЧСИ (със съдействието на лицензиран оценител) на 75 600 лв. (става въпрос за апартамент в Пловдив – тухла, 96 кв.м.)
Обявен е вече в регистъра на камарата на ЧСИ за продан, която продан ще приключи съвсем наскоро – 16.06.2011г. на 75 % от оценката, т.е. началната продажна цена за търга е 56 700 лв.

В Ъ П Р О С И:

1.Мога ли АЗ да си го купя и спра проданта внасяйки :
- 56 700 лв. т.е 75 % от цената лв. както е обявено от ЧСИ
(моето дялово участие в случая е 27 127.12 лв. - 47,844467 % )
- или трябва да е 100 % от цената т.е. 75 600 лв. като е по оценка от ЧСИ
(моето дялово участие в случая е 36 170.42 лв.47,844467 %)

2. Другият съсобственик (бившата ми съпруга ) ми дължи 10 092.21 лв. за пропуснати ползи от ползването на имота. (за това си имам изпълнителен лист връчен на ЧСИ извършващ проданта)

Тази дължима сума сам ли да си я приспадам и да внеса по-малко.
Реципрочно 75 600 лв. - 10 092.21 лв. = 65 507.79 лв.- 36 170.42 лв.= 29 337.37 лв.
Реципрочно 56 700 лв. - 10 092.21 лв. = 46 607.79 лв. - 27 127.12 лв.= 19 480.67 лв.

29 337.37 лв.- Толкова ли да внеса по сметка на ЧСИ за да осуетя проданта и аз да си взема апартамента или - 19 480.67 лв.? (такси и разноски по ЧСИ не ги броя)
Или това е невъзможния вариант и продан ще има?


3. Нова възможност, предоставена от новия ГПК, е опцията наддавач, който не е предложил най-високата цена, устно, при съставянето на протокола с наддавателните предложения от съдебния изпълнител, да обяви по-висока цена (наддавателно предложение). В една такава хипотеза се преминава от тайно към явно наддаване за съответния имот. Това от една страна значително подобрява шансовете на длъжника да получи справедлива цена за имота си, а от друга дава възможност на някой наддавач да изпревари всички останали кандидат-купувачи (които не са се явили на проданта с явно наддаване) и нерядко да закупи имота на изключително изгодна цена.

Ако все пак проданта се състои ще има ли на финала (след отварянето на пликовете с надавателни предложения ) УСТНО НАДАВАНЕ?
Знам, че и аз имам възможност да участвам в надаването и ще го направя.
Отново за публична продан от ЧСИ
28-05-2011 - 13:14:44
В предвид, че няма желаещи да се опитат да отговорят*zzz* .... да си отговоря сам.winking smiley
Не мога (нямам право ) да си заплатя и да си взема жилището. Трябва да участвам в търга. Това е законовото положение.
Re: Отново за публична продан от ЧСИ
28-05-2011 - 14:55:06
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход