Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Земя и апартамент с различни собственици ?

Публикувано от monitor 
Земя и апартамент с различни собственици ?
26-02-2011 - 20:42:07
Здравейте, дали можете да кажете няколко думи по следния случай:
Чужденец от ЕС иска да продаде жилището си в София. Купил го е през юли 2007 год. Вложил е доста пари за ремонт. Не е имало предварителен договор, направо нот.акт.
Дотук добре, но на въпроса ми за полагаемата му се част от земята - беше силно изненадан и каза, че няма такава /естествено/ и че за пръв път чува такова нещо! Или поне така казва...
Какво произлиза за двамата отделни собственици - ако единият си остане само със земята, а другият само с правото на строеж - при едно събаряне на старата сграда и строеж на нова на това УПИ ? Какво точно получава единия и другия ?
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
26-02-2011 - 20:43:28
Само да кажа, че питах това в един известен адвокатски форум и така не получих адекватен отговор.
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
27-02-2011 - 17:28:55
Адвокат nradev, явно не сте тук... Моля и за вашия компетентен отговор.
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
27-02-2011 - 17:31:57
е за да падне сградата требе да стане силно земетресение. тои нали продава кво му пука. аз на моя апартамент също съм без земя ама не виждам какво толкоз има за притеснение. то поне 100 години ще издържи сградата ако не се случи силно земетресение което е много малко вероятно.иначе собственисите на сградата имат право да си я построят същата ама как да стане при 100 собственика не се сещам.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-27 17:38 от nradev.
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
28-02-2011 - 13:05:32
Не, не, става дума при съзнателно събаряне на сградата, за да се строи нова - ако на самия апартамент има един собственик, а на полагаемата му се земя към този апартамент е друг собственик - както е в момента - какво се полага на тия двамата при едно ново строителство ?
За този на земята е ясно, но този на апартамента какво ще получи - следва ли да получи в новата сграда жилище, но НЕ ПО-ГОЛЯМО от това, което е сега в момента ? На пръв път ли съм ?
Камелия, моля и за вашия компетентен отговор, стига да сте тук наоколо...
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
28-02-2011 - 20:31:22
Ако сградата погине, собственика на апартамента има право на си построи същия. Ако собствениците искат да бутнат сегашната сграда и да строят нова, този с апартамента може да иска и луната, ако му я дадат, защото без негово съгласие не може да се строи нищо ново.
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
28-02-2011 - 20:36:58
Ами това си е голяма далавера - аз да си продам тогава сега жилището без земята /земята ще оставя за себе си/, и ще го продам, естествено, на някой от родата - че после в новата сграда да вземем двойно и тройно повече... Струва ми се нереално *tired*
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
01-03-2011 - 18:53:02
Все още очаквам мнения по въпроса...
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
01-03-2011 - 21:16:08
avatar
Quote
monitor
Ами това си е голяма далавера - аз да си продам тогава сега жилището без земята /земята ще оставя за себе си/, и ще го продам, естествено, на някой от родата - че после в новата сграда да вземем двойно и тройно повече... Струва ми се нереално *tired*

Нереално е, разбира се!
Ако нямаш собственост върху земята, то имаш отстъпено право на строеж.
А то е наследяемо и продаваемо.
Нещо повече- собствениците на земята също си отстъпват, един на друг, правото на строеж.
Ако запазиш за себе си " гола собственост", само ще й плащаш данъците.
Re: Земя и апартамент с различни собственици ?
01-03-2011 - 22:10:15
Камелия, моля ви, отговорете ми точно на въпроса:
При ново строителство какво ще получи собств. на земята и какво ще получи собств. на жилището /към което са тези ид. части от земята/ - единствено това ме интересува ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход