Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Наследство

Публикувано от svetlyomlad 
Наследство
18-02-2011 - 12:46:16
Здравейте! Имам следния въпрос относно наследство:
Прадядо ми Я. М. е наследил от баща му ниви(земеделски земи), жени се и от първата му съпруга има две деца(брат и сестра), първата съпруга умира и след 6 месеца се жени за втори път. Втората му съпруга довежда една дъщеря, която прадядо ми не осиновява. От втория брак нямат общи деца. Първи умира прадядо ми(1970 г.), втората му съпруга умира две години след това.От това което съм чел следва, че двете деца и втората му съпруга наследяват по равно(по 1/3).Нивите са върнати на ТКЗС-то през 50-те години, а дядо ми(син на прадядо ми от първия брак) си ги е потърсил през 90-те години и през 2000-та година са възстановили правото на собственост на наследниците на Я. М.(прадядо ми). Има ли право втората съпруга на прадядо ми и низходящите и да наследят от земеделските земи?
Re: Наследство
19-02-2011 - 11:21:45
да имат.1/3 от нивите заминават в тая посока.
Re: Наследство
21-02-2011 - 22:44:46
Ако втория брак е сключен преди земите да влязат в ТКЗС, наследниците на втората съпруга имат 1/3. Ако е след това-нямат нищо, виж чл.9а от Закона за наследството и Тълкувателното решение към него.
Re: Наследство
23-02-2011 - 16:16:33
Знам за този член, но никъде в него не пише за това кога са влезли земите в ТКЗС, а само за възстановяването им:

Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато към открито наследство се възстановява собственост върху имоти, одържавени или включени в трудовокооперативни земеделски стопанства или в други образувани въз основа на тях селскостопански организации, наследниците на последващ съпруг не наследяват, ако той е починал преди възстановяване на собствеността и от брака му с наследодателя няма родени или осиновени деца.

Ако има някой член, който да изяснява това и съм го пропуснал, ще съм благодарен ако ми го покажете!
Re: Наследство
23-02-2011 - 17:41:20
"последващ" съпруг означава съпруг от брак, който е сключен след одържавяването на имотите/ влизането в ТКЗС/. Чл.9а не е редактиран добре, затова се наложи да му издадат Тълкувателно решение на ВКС, което решава казуса по посочения начин.
Смисълът е, че ако при сключването на въпросния брак имотите вече не са били собственост на наследодателя, то въпросния последващ съпруг не би могъл да има какъвто и да било принос за придобиването им, затова е несправедливо наследниците на "последващия" съпруга да получат дял; поради което е създаден чл.9а, който оставя наследството в кръвните роднини на наследодателя.
Re: Наследство
23-02-2011 - 21:59:28
Имотите са придобити от прадядо ми по наследство от неговия баща(има ги преди сключване и на двата брака). Последващ съпруг не означава ли 2,3,4 и т.н. съпруг? Тези имоти са одържавени по време на втория брак, но втората съпруга няма никакъв принос за придобиването им, тъй като те са придобити преди брака им. Аз тълкувам този чл. 9а по следния начин:
Дядо ми открива наследството през 1991 г. и през 2000 г. възстановяват собственоста на тези имоти на наследниците на прадядо ми. последвъщия съпруг не е жив, следователно неговите наследници нямат право да наследят, защото прадядо ми не е осиновил доведената от втората съпруга дъщеря и нямат общи деца и би следвало само кръвните наследници да наследят.
Re: Наследство
28-02-2011 - 20:35:55
Quote
Imotko
Ако втория брак е сключен преди земите да влязат в ТКЗС, наследниците на втората съпруга имат 1/3. Ако е след това-нямат нищо, виж чл.9а от Закона за наследството и Тълкувателното решение към него.

Нямам какво да добавя, ти може да си тълкуваш закона както си искаш.
Наследникът е наследник, защото законът го е определил за такъв, а не защото има или няма принос за каквото и да било.
Re: Наследство
23-04-2011 - 13:36:58
a az se interisyvam sa6to dali 2 jena na ba6tami ima pravo varxy imota (apartamenta) na ba6tami tai kato toi go e zakypil prez 2007 4rez ipokitirane estestveno a ate sa skly4ili brak na sledva6ta ta godina .za bratmi 2 to dete na ba6tami ot 2 brak sam saglasna a za jenamy ne sam sigyrna zatova pitamdali i 3mata vzimamae po edna treta
Re: Наследство
24-04-2011 - 08:19:01
badem4e не е зле да се научиш да пишеш на кирилица. а на питането мога да ти отговоря ако ми кажеш дали е починал баща ти или не
Re: Наследство
24-04-2011 - 16:44:26
da po4ina predi edna godina
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход