Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

моля за правно мнение

Публикувано от gucci12@abv.bg 
моля за правно мнение
01-07-2008 - 21:38:18
Здарвейте.
ърся си имот и разговарях с един брокер от горе долу известна агенция в софия за конкретен имот. даже се уговорихме за оглед, тъй като много харесах имота...
Обаче, подписах някакво спорозумение(сами име, егн и подпис, без други мои данни) според което, ако подпищем с продавача договор за продЖБА(или купя имота) ще им дам 2.5 %.
Казаха,ч еще допопълним с данните, при предварителния договор с продВАча. Убедиха ме че това е стандартна форма, но все повече се притеснявам, може ли нещо юридическо последствие да ми с еслучи?

искам да попитам -каква юридическа стойност има това "спорозумениее,"задължавам ли с ес нещо(ако не купя имота), могат ли да "открадат данните" ми-име, егн и да ги използват?още повече, че в глупостта си, не взех копие.

Бяхме само аз и брокетът, без нотариус,.
Моял , има ли за какво да се притеснявам?

много благодаря




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-01 22:00 от gucci12@abv.bg.
Re: моля за правно мнение
02-07-2008 - 19:04:00
Здравейте, за съжаление е малко трудно да Ви отговоря така, без да е ясно какъв е текста на споразумението. Предполагам, че всъщност сте подписали стандартният договор, с който Агенцията си гарантира комисионната. Наистина не е положително, че сте подписали документа без да го прочетете, защото най-малкото не знаете, какво сте се задължили да им платите и при какви условия, следва да стане това. Позитивното е, че няма нотариална заверка, дори и да имат някакви претенции това ще следва да стане чрез исково производство пред съда. Факт е обаче, че подписаният от вас документ е годно доказателствено средство.

Помолете все пак да ви направят копие!
Re: моля за правно мнение
02-07-2008 - 19:08:21
благодаря
Анонимен потребител
Re: моля за правно мнение
03-07-2008 - 17:44:04
Тези бележчици са ми много интересни.
И на мен ми е интересно каква стойност имат?

1) в един енкземпляр са
2) нямат срок - един вид ако след 20 години аз го купя този имот, пак ли им дължа 2.5%?
3) Ако го купя на друга цена различна от тази, на която са ми го предложили от съответната АНИ - това същият имот ли е?
4) Този, който подписва това листче от страна на АНИ има ли право да го прави?
5) Съответната АНИ регистрирана ли е по съответния закон, че изисква лични данни
Re: моля за правно мнение
03-07-2008 - 19:38:16
1) Принципно трябва да са в два smiling smiley. За това са двустранни споразуменията, иначе ако изхожда от едната страна има вид на - разписка, запис на заповед примерно, но доколкото разбирам случаят не е такъв;

2) Би трябвало да има срок в договора.

3) Тук много зависи как е оформен договора - дали е фиксирана цената или се сочи 2,5 % от стойността на сделката. Преди време една дама ме пита, защо брокерите и казали, че не може да изповяда на данъчна оценка. Прегледах и "Договора за поръчка", оказа се, че са 3% от стойността посочена в НА. Та за това драпаха да е реалната цена в НА.

4) Ако е на трудов договор би могъл, съобразно длъжностната характеристика. Иначе се договаря с лице без представителна власт, но пък АНИ може да потвърди действията на служителя или там както им се води брокера;

5) Трябва да са, в противен случаи подлежат на санкция ако администрират лични данни.

Лошото е, че въобразно текста и предвид факта, че са подписани от издателя имат годна доказателствена стойност. Разбира се документа може да се оспори, но това в действителност е доста трудно, особено когато присъстващите са само двама.

Предвид, че се случват твърде често такива неща, наистина съветвам хората да се консултират с адвокат. Това харесвам в чуждестранните клиенти, първо се съветват, питат, а после подписват. Нека не разчитат на юриста на агенцията или на адвоката на АНИ, те все пак защитават интереса на АНИ.
Re: моля за правно мнение
03-07-2008 - 21:00:45
avatar
medilex Написал:
-------------------------------------------------------
> Предвид, че се случват твърде често такива неща,
> наистина съветвам хората да се консултират с
> адвокат. Това харесвам в чуждестранните клиенти,
> първо се съветват, питат, а после подписват. Нека
> не разчитат на юриста на агенцията или на адвоката
> на АНИ, те все пак защитават интереса на АНИ.

Твърде тенденциозно! Интересът на всяка сериозна АНИ, желаеща да остане на пазара и да има клиенти, е те да са доволни от нея. Защото после ще й доведат приятелите и познатите си. И тези хора ще работят само с тази агенция. Всеки от бранша знае какво значи това.
Аз не веднаж съм съветвала хората да се образоват- поне малко, когато предприемат нещо толкова важно, като купуване на имот. По белите страни има книги-пътеводители в покупката на имот. Не учат как да метнеш агенцията, а какво да изискваш от нея и какво да гледаш,когато си на оглед.........

Re: моля за правно мнение
03-07-2008 - 22:23:24
"Не учат как да метнеш агенцията, а какво да изискваш от нея и какво да гледаш,когато си на оглед........."

С това съм много съгласна. На последните ми 3 сделки, брокерите загубиха интерес след подписване на предварителен договор. Просто си взеха комисиона и отсвириха. Стигнахме до абсурда аз да им се обаждам, просто да ги уведомя, че клиентът ни е купил имота. Да не говорим, че предложеният имот се оказа проблемен и с това трябваше да се справям. А претендираха да са сериозни. И аз се чудя как някои оцеляват на пазара, но явно този модел на работа раблоти.
Re: моля за правно мнение
03-07-2008 - 22:58:02
avatar
medilex Написал:
-------------------------------------------------------

> С това съм много съгласна. На последните ми 3
> сделки, брокерите загубиха интерес след подписване
> на предварителен договор. Просто си взеха
> комисиона и отсвириха. Стигнахме до абсурда аз да
> им се обаждам, просто да ги уведомя, че клиентът
> ни е купил имота. Да не говорим, че предложеният
> имот се оказа проблемен и с това трябваше да се
> справям. А претендираха да са сериозни. И аз се
> чудя как някои оцеляват на пазара, но явно този
> модел на работа раблоти.


Разбирам за какво говориш. Такива колеги влизат в черния ми списък и не работя с тях.
За отсяването им би помогнал един просветен клиент. Много често продавачите нямат представа, че имота не е готов документално за продажба, или че е проблемен. И тъй като те всъщност са добросъвестни, ако поне нещо поназнайваха, не биха позволили някой да ги вкара в неприятности.
Re: моля за правно мнение
03-07-2008 - 23:11:17
Точно за това оправих нещата, пък и купувача държеше сделките да станат! За мен е важно клиента ми да е спокоен, че всичко е юридически изрядно. Много се натоварих, но сега съм доволна и спокойна!
Re: моля за правно мнение
09-07-2008 - 21:26:50
Как ще постъпиш в случай ,че Твоята Община те поставя в следното положение:
1.Издава ти скица,която не ти отговаря на владението,следователно не можеш да го продадеш.
2.Не можеш да си трасираш имота по имотни граници,тъй като има "нов" действащ регулационен план.
3.Тогава искаш да го трасираш по регулация...........но не можеш,тъй като регулацията НЕ Е ПРИЛОЖЕНА (50год.)
4.Не можеш да го оградиш,защото не знаеш кои граници да спазваш-имотни или регулационни.
5.Не можеш да ремонтираш сградите в двора,защото от ТСУ не са направили попълване в кадастъра,и те липсват.
6.Пишеш само молби до всички инстанции,но времето си минава и накрая ГУБЕЩИЯ СИ САМО ТИ.Не се знае даже кой е виновен за тази ситуация.Всеки вдига рамене,препращат те от кабинет до кабинет,крият се зад параграфи,членове закони и НИЩО. Вече осем години сме в това положение.
Посъветвайте ни как да излезем от този тунел?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход