Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!

Публикувано от zorito30 
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
30-05-2008 - 17:19:29
Prcalev e prav ne beh se setil che ako parcela e delim moje da se razdeli na 2 realni parcela samo che toi barka bashtata ima 1/12 a ne 1/6 drugata 1/12 e na deteto koeto ne e seahtoto zashtot bashtata nezavisimo che e zakonen predstavitel ne moje da se razporajda sas imota bez reshenie na sada ( zakona e napraven tak za da se zashtiti intersa na deteto ot sdelki v negov ushtyrb)
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
31-05-2008 - 01:45:56
nradev11,
Бащата на детето няма дял, защото това е наследство. Той има право над детето (наследополучател), ако е законен родител.
Като ти чета постовете, ми става ясно, че си вътре в нещата, но не ми е ясно защо се срамиш да пишет на кирилица? И защо въртиш лопатата, явно имаш някакъв интерес!
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
31-05-2008 - 12:00:03
Partzalev ne si si prochel zakona za nasledstvoto .Tam pishe che sapruga nasledqva zaedno sas decata v ravni dqlove znachi dela koito e bil sobstvenost na pochinalata sapruga se deli na 2 zashtot ima 2ma naslednici.toest neinata 1/6 se deli po 1/12 mejdu dvamata. a na kirilica ne moga da pisha ne sam sviknal . ako nekoi ne mu se chete ne latinica da ne chete negiva si rabota. a za lopatata ne go razbrah.
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
02-06-2008 - 09:49:40
Приятели, това го обмислях...но не знам какво стойност може да има от юридическа гледна точка такъв вариант.. Става дума от парцела да се задели определена квадратура... отговаряща на дела им - 1/6 и ако "си го потърсят" - по точно бащата. Да им се предостави... Общата големина на парцела е около 250 - 300 кв.м. Казвам го условно, понеже и аз не знам точно колко е. Знам че терена за къщата е около 125 кв.м. В такъв случай тази една шеста е доста малка ...ще не ми е ясно всъщност как се обособява...а и въобще възможиен ли е такъв вариант. моя приятел каза следното: "ами ако иска дял - да идва и да ползва 1 стая ще му се води негова... Има ли въобще такъв вариант... в смисъл при допускане на варианта, че той не търси дял от къщата...защото това е по-вероятно. 80% е по-вероятно въобще да не се занимава. Той е в София има нова жена, там са си..и не се обажда не се интересува от нищо...
Всъщност майка му - владееща по документи парцела към момента, има намерения да ходи тези дни при нотариус, за да види как ще се направи "прехвърлянето" иска да даде на сина си нейните дялове... тя всъщност иска да му го даде целия, но аз и обяснявам..че това няма как да стане.. тя обаче не и се вярва...не вярва че съпруга на дъщеря и/починалата/ може да има дял... Както и да е... в крайна сметка този юрист би следвало да знае и ще я убеди...
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
02-06-2008 - 13:32:01
avatar
zorito30 Написал:
-------------------------------------------------------
> Приятели, това го обмислях...но не знам какво
> стойност може да има от юридическа гледна точка
> такъв вариант.. Става дума от парцела да се задели
> определена квадратура... отговаряща на дела им -
> 1/6 и ако "си го потърсят" - по точно бащата. Да
> им се предостави... Общата големина на парцела е
> около 250 - 300 кв.м. Казвам го условно, понеже и
> аз не знам точно колко е. Знам че терена за къщата
> е около 125 кв.м. В такъв случай тази една шеста е
> доста малка ...ще не ми е ясно всъщност как се
> обособява...а и въобще възможиен ли е такъв
> вариант. моя приятел каза следното: "ами ако иска
> дял - да идва и да ползва 1 стая ще му се води
> негова... Има ли въобще такъв вариант... в смисъл
> при допускане на варианта, че той не търси дял от
> къщата...защото това е по-вероятно. 80% е
> по-вероятно въобще да не се занимава. Той е в
> София има нова жена, там са си..и не се обажда не
> се интересува от нищо...
> Всъщност майка му - владееща по документи парцела
> към момента, има намерения да ходи тези дни при
> нотариус, за да види как ще се направи
> "прехвърлянето" иска да даде на сина си нейните
> дялове... тя всъщност иска да му го даде целия, но
> аз и обяснявам..че това няма как да стане.. тя
> обаче не и се вярва...не вярва че съпруга на
> дъщеря и/починалата/ може да има дял... Както и да
> е... в крайна сметка този юрист би следвало да
> знае и ще я убеди...


Трябва наистина да се консултираш със специалист. Нотариусът би свършил най- добра работа. Има подробности,които така и не знаем. Например- бащата на приятеля ти,преди или след дъщеря си е починал?
Знаеш ли,че ако детето има 1/6,то за да я продаде,трябва разрешение от съдия,мнение от социалните служби и оценка от оценител?
Освен това,УПИ от около 300кв. няма как да се цепи на по-малък.....нито разделителният протокол за ползване има постоянно действие........
Успех!
smiling smiley
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
02-06-2008 - 14:12:07
ма то никой нищо не иска да продава. Ние просто искаме да построим къщата на парцел, който семейството притежава. На твоя въпрос - бащата е починал преди доста години. А дъщерята почина при раждането на детето преди 6 г.Ние искаме да строим и естествено това касае заем... Единствените ни притеснения са от този човек - бащата на детето... защото той е злонамерен и ако научи, че се строи и разбере, че има дял... ще тръгне да ни прави мръсотии.Реално парцела не е голям.. той е за къща с дворче и дефакто как да го делиш... може само да се наплати неговия дял - не знам има ли опция, ако си поиска дела в пари... да му се даде право да си ползва стая примерно.. което той няма за какво да използва... не виждам смисъл. Ето например сега той има закупена гарсониера в брак с дъщерята, но иска да я продава и ще го направи.. а за детето нищо няма да остане, а все пак то му е наследник... не знам дали закона защитава правото на това дете въобще....Но това е друг въпрос вече....
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
02-06-2008 - 15:21:41
avatar
zorito30 Написал:
-------------------------------------------------------
Ето например сега
> той има закупена гарсониера в брак с дъщерята, но
> иска да я продава и ще го направи.. а за детето
> нищо няма да остане, а все пак то му е
> наследник... не знам дали закона защитава правото
> на това дете въобще....Но това е друг въпрос
> вече....

Нали това ти обясних. Законът защитава правата на детето. Няма как да продаде гарсониерата,без социалните и съдията да разрешат. Същото важи и за ид. ч от парцела. Трудно е да се говори без документите отпред,но детето и баща му са наследници на тази 1/6. Направете съдебна делба,но първо приятелят ти да стане съсобственик с тях. Поискайте възлагане.......и изплатете дела.

Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
02-06-2008 - 18:01:05
При тези обстоятелства продължавайте подкрепта на брата на бабата.
След като той е добронамерен и прави нещо, за което е поел ангажимет, нека нащата продължат. Постройте си къщата и си я ползвайте. Ако има някой претенции, ще трябв да заведе дело срещу вас. При 1/12 идеална части себестойността на иска е толкова малък, че адвокатите трудно биха се наели. От дуга страна , дори и да бъде спечелено едно дело на първа инстнция срещу вас, вие имате право на обжалване и т. н. - минимум 10 г. до края!!
Оставете "лошия" да движи съдебните дела!
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
03-06-2008 - 12:15:57
Явно има как защото го е обявил за продажба и усилено търси купувач. даже са идвали на оглед хора. Не знам как може да се предотврати това. Да се запази интереса на детето...
Както и да е и нашето положение си остава същото майката ще прехвърли дяловете си на сина си... и така той ще владее 5/6 от парцела и къщата ако я построим така... без да сме правили делба и напрлащане. И риска за нас ще си остане....Че той/бащата/ може да потърси своя дял от 1/12. Респективно и моя риск за това че се въвличам в заем, за нещо което не е мое. И все пак.. не е ли възможно след брака ни мъжа ми да ми даде своите 5/6 поне на документ. И как? с какъв документ. той иска това да направи за да ме застрахова...евентуално..Така и заема ще се води на негово име но солидарно ще носим отговорност за погасяването на дълга. Моите доходи ще се представят пред банката.Е и неговите но моите ще "тежат" повече
Re: Моля за помощ! Наследствен парцел - искам дом!
03-06-2008 - 14:38:38
kazah predi nekolko posta che zaem nema da vi dadat shtoto nema kakvo da ipotekirate . zada se ipotekira kashtata trebe grub striej a dao togava sas kakvi pari shte stroite ne vijdam i vtoro ne moje 5/6 da se ipotekirat a ostanata chst da ne se ipotekira ,toest shte vi trqbva saglasieto i na 'loshiq' i na sada koioto ne vijdam prichina da go davat.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход