Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Построяване на НЕО - Възрожденска къща

Публикувано от Geto 
Re: Построяване на Възрожденска къща
07-02-2008 - 04:32:21
До Don Balon,

Нямам предвидени вкопани основи на които да легне камъка, но изградената вече тухлена зидария е с яки бетонови основи- бетонни колони и шайби.Не е ли достатъчна само подложка от бетон върху която да легне камъка и колко дебела да е тая подложка?
5 см стериопор е добре като топлоизолация, но мен повече ме вълнува въпроса как камъка да се захване за този стериопор.С какво триабва да се армира и има ли нужда да се измазва топлоизолацията преди да се нареди камъка?
Снимките ти са хубави, но не мога да си позволя внос на камъни от Канада!

Поздрави!
:cry:
Re: Построяване на Възрожденска къща
07-02-2008 - 05:21:42
На първата снимка се вижда че камъните не се носят от самата стена а се зидат. Подложката ще трябва да е достатъчно широка(дебелината на камъка +5см за стиропора.)Ако купуваш нещо като имитация дето се лепи това е друг въпрос.Сигурно ще трябва да армираш.Успех.
Re: Построяване на Възрожденска къща
07-02-2008 - 10:16:37
Сталкер,
Мисля, че е трябвало да мислите за каменния зид преди да започнете всичко останало, вместо да го принаждате сега допълнително. Разликата между лепенето на каменна облицовка и принаждането на каменен зид ще бъде в това, че облицовката ще се държи изцяло за стената, а зидът има нужда от основа върху която да стъпи. Проблемът не е в това колко са здрави основите на къщата, а в това че тя вече е слегнала няклко сантиметра и ако се направи нова основа (подложка) за зида, тя ще слегне тепърва и по този начин ще наруши връзката на зида със стената и може да се напука.

Топлоизолация нужно ли е да се слага? Имай предвид, че тухлата и камъкът също имат топлоизолационна функция макар и много по-малка от топлоизолационните материали. Така, че при по-голяма дебелина може и да са достатъчни. Между тухла и камък може би е най-добре да се постави стиродур, защото той е с по-голяма якост и е водоплътен за разлика от стиропора. Проблем е обаче, че такава цяла стена може да натрупва влага, ако се окаже че камъкът отвън е по-пароплътен от тухлата отвътре. Помисли за вътрешна топлоизолация с всичките й недостатъци, включително нужда от пароизолация. Стиропор и стиродур не могат да се армират.
Re: Построяване на Възрожденска къща
07-02-2008 - 20:37:45


" Стой! Долу ръцете! Не досягай народа ! Свали си шапката и се поклони на този измъчен страдалец , на този дълбокотърпелив мъченик , на тоя , който ти дава храна и живот . Поклони се на Българския народ ! Този народ , когато е имал светла точка отпреде си , когато му се е посочвала свята цел , той се е устремявал към тази цел с въодушевление, достойно за благородна и напредничава нация. Когато неговите учители му казаха , че в просвещението ще изчерпи сила , за да стръсне от гърба си духовното и политическо иго, този народ разви такава експанзивна енергия , за разпространение на просвещението , щото в един поразително кратък период нашите градове и села се украсиха с училища , читалища , женски дружества и такова чисто , благородно , единодушно увлечение облада целия народ , щото подобен светъл период би направил чест в историята на която щете държава."

Алеко Константинов


С такава енергия трябва да е зареден човек , който иска да строи възрожденска къща и да зарази с нея всички участващи в този труден процес.
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-02-2008 - 18:20:35
avatar
argonavt Написал:
-------------------------------------------------------
> pe6o ,
>
> Ще ти дам тогава пример със Стражица. Там 100% от
> изпопадалите къщи бяха с каменни основи. Попитах
> днес един приятел , който е бил тогава в
> група за заснемане на разрушените сгради в
> този район. Неговите спомени от тогава са ,
> че къщите които са били разрушени , т.е.
> стените им са имали диагонални пукнатини в
> които можеш да си пъхнеш пръстите , са били
> с тухлени стени на два етажа , но без
> колони.Много от тях били зидани на кал , някои
> от тях били с гредоред , други с плочи.
> Изрично го питах за къщи с каменен първи и
> дървен втори етаж и отговора му беше , че
> тези къщи въобще не са били пострадали.

Малко късно се включвам,но ми е интересно........ Попово е до Стражица и също пострада при земетресението. Та,с очите си видях апартамент,тухлен,с плочи,колони и др,на който стените отвътре бяха с диагонални "харалъци",в които също можеше да си пъхнеш пръстите.....
В същото време,къщата на комшиите- с каменен полусутерен и тухлен втори етаж,беше издържала........
confused smiley
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-02-2008 - 18:38:57
Добре. Съгласих се. Понеже една жена казала, че в поповските села неква къща с каменен сутерен не била паднала още съвсем, та значи ние не признаваме никакви норми и строително-технически правила и си караме по бабешки.

А иначе 1986 хиляда научни комисии са се извървили да гледат пораженията от земетресението в Стражица и въз основа на тях са съставили Противоземетръсните норми, но нас това не ни интересува оти они са лукови глави и нема файда дека са училе. Е*ал съм го! Он че ми каже на мене яз как да строим?! Дзидиме, дзидиме с ортако, ама нещо шумоли. Абе кво шумоли така бе? Кога се обърнааме, оно дзидо все паднал...
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-02-2008 - 20:22:00
avatar
pe6o Написал:
-------------------------------------------------------
> Добре. Съгласих се. Понеже една жена казала, че в
> поповските села неква къща с каменен сутерен не
> била паднала още съвсем, та значи ние не
> признаваме никакви норми и строително-технически
> правила и си караме по бабешки.
>
> А иначе 1986 хиляда научни комисии са се извървили
> да гледат пораженията от земетресението в Стражица
> и въз основа на тях са съставили
> Противоземетръсните норми, но нас това не ни
> интересува оти они са лукови глави и нема файда
> дека са училе. Е*ал съм го! Он че ми каже на мене
> яз как да строим?! Дзидиме, дзидиме с ортако, ама
> нещо шумоли. Абе кво шумоли така бе? Кога се
> обърнааме, оно дзидо все паднал...


А,не така! Не щото жена го е казала,а защото човек от женски пол е видял,в нов за онова време блок,с основи,колони,плочи,земетръсни шайби и други в тая връзка,че стените са цъфнали като майски рози,а къщата в съседство е оцеляла......и не в някакво си село,а в гр. Попово,чиято гара бе затрита от земетресението........
Не ми говори на шопски,не че не го разбирам,но тези които пародираш са строили по цяла България,че и извън нея и творенията им са запазени и до днес.
Да те пратя ли да видиш новото строителство?
За падането на зидовете-имаш много здраве! Ела да ти покажа зидове,на суха зидария,които не са мръднали ен брой години! smoking smiley
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-02-2008 - 21:37:21
Това за ен на брой път го пиша: Работи, които са оцелели можеш да ми покажеш, но многото, които са се разрушили не можеш да ми ги покажеш вече.

Съгласен съм, че има некачествено ново строителство. Аз също съм фен на старите къщи и смятам, че трябва да се реставрират и прочее. Но да започнеш нова къща и да не я осигуриш по съвременните стандарти е глупаво.
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-02-2008 - 21:38:39
камелия ,

Примера , който давам със земетресението в Стражица , т.е. моя приятел е заснемал къщите наистина в Попово. Благодаря ти за включването в тази тема и за информацията .
Re: Построяване на Възрожденска къща
08-02-2008 - 21:55:16
Здравейте,
пиша за първи път във форума Ви, защото ми предстои строеж на къща. В момента съм на етап прокарване на вода и електричество в парцела. Сега следва да се направят архитектурния план и останалите документи. По някакво стечение на обстоятелствата в парцела се намира голяма каменна постройка. Затова ми се иска да я разруша и да използвам материала и първият етаж на къщата да е построен от камък. В този смисъл нещата отиват към постройка възрождески тип. Интересува ме каква е най-практичната комбинация от гледна точка на изолацията? Удачно ли е зад каменния зид да се сложат единични тухли? Възможно ли е между камъка и тухлите да се сложи някаква друга изолация и дали е необходимо. Каква трябва да бъде широчината на основите т. н. Изобщо всякакви съвети относно този вариант на строеж ще ми бъдат необходими.
Благодаря Ви!!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход