Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За да стане таван мансарда...

Публикувано от undertaker 
За да стане таван мансарда...
17-01-2008 - 20:09:38
Интересува ме преустройството на таванско помещение в жилищно. Става дума за таванът на триетажна къща. 120 кв.м. - 12х10. Като се махне стълбището остава 10х10. Моля за информация всеки, който го е правил или се интересувал. Какви са стъпките, по които трябва да се мине? Как трябва да се изпълни? Колко ще струва, за да е качествено топло и хидроизолирана според съвременните изисквания? Интересуват ме също сайтове, които съдържат информация по въпроса и фирми, които извършват подобна дейност.
Благодаря на всеки, който ще се опита да ми помогне.
Ако се окаже, че си струва да се прави, ще го направя. И ще споделя опита си тук. Живот и здраве.
Re: За да стане таван мансарда...
18-01-2008 - 11:45:10
1) Проверяваш градоустройствените параметри на твоя квартал дали позволяват такова надстрояване и другите разрешения и бюрокрации.
2) Проверяваш конструкцията на съществуващата сграда надолу дали може да поеме натоварването от масивна надстройка, включително и на хоризонтални въздействия от земетръс.
3; вариант 1) Може да поеме масивна надстройка = разваляш покрива и почваш масивен етаж със стоманобетон и тухли и нов покрив след това. По-малко вероятен; по-скъп; по сложен; по-бавен; по-рискован; но по-добър като краен резултат
3; вариант 2) Неможе да поеме масивна надстройка = преправяш частично покрива така, че да се отворят прозорци; да има място за топлоизолация; оправяш хидроизолацията. Такъв тип покрив ще е "топъл", което означава, че няма да има въздушно пространство между топлоизолацията и хидроизолацията и нареждането на пластовете ще е по-трудно; ще се наложи и пароизолация. По-вероятен; по евтин; по-лесен; по-бърз; но по-лош като качество на крайния резултат особено откъм пожароопасност.
Re: За да стане таван мансарда...
20-01-2008 - 19:28:20
Мисля си само за втория вариант.
Маха се старият покрив и се прави нов, който да осигури най-съвременната топло-, хидро- и всички видове изолации, включително и пожаробезопасност.
Евентуално може да се промени наклона на скатовете, за да са по-малки скосяванията. Може да е с капандури и прозорци или с табакери.
Ако някой знае, колко би струвало това, или да ме насочи, кого да попитам или къде да проверя, ще съм много бладодарен.
Идеята да се разбере, дали си заслужава да се прави всичко това.
Re: За да стане таван мансарда...
20-01-2008 - 21:56:48
undertaker
imate li4no soobshdenie
Re: За да стане таван мансарда...
20-01-2008 - 22:29:14
благодаря



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-20 23:21 от undertaker.
Re: За да стане таван мансарда...
21-01-2008 - 09:35:09
Щом си твърдо за втория вариант, защо ще разваляш покрива? Пробвай да използваш поне част от съществуващата конструкция. Такава дървена мансарда просто няма да може да осигури комфорт на съвременния човек, особено лятото като напече. Колкото и да вярваш в пишман съвременните технологии пожаробезопасност няма да имаш.

Иначе ето едно мое скромно примерно разположение на слоевете по скатен топъл покрив (отвътре навън):
1) вътрешна завършваща повърхност = дървен сачак байцван лакиран; МДФ ламперия; ПВЦ ламперия; талашит с тапети; гипсокартон боядисан.
2) дървена носеща конструкция = ребра + столици + клещи + ...
3) пароизолация = полиетилен
4) топлоизолация = поне 10 см каменна или стъклена вата = негорими; стиропор или стиродур са горими.
5) въздушно пространство или поне въздушни каналчета, които да позволяват на топлоизолацията да диша.
6) дъсчена обшивка
7) хидроизолация = рулонна битумна мушама с посипка; битумни керемиди (шиндли)
8) (не е задължително, но е още една изолация, докато пък поврежда долната хидроизолация) летви + керамични керемиди.
9) олуци + снегозадържащи устройства.

Чувал съм за лакове антипирени, с които се третира дървото. Когато се запали те набъбват. образуват пяна и спират пожара. Ако някой знае повече за тях да пише.
Re: За да стане таван мансарда...
21-01-2008 - 23:29:28
Пешо,
Ясно е, че си наясно. Благодаря. Някакъв ориентир и колко ще струва това. Трябва да преценя дали изобщо си струва да се прави. С точност до 5000 лева ме устройва. За размер 12х10 метра.
Re: За да стане таван мансарда...
22-01-2008 - 09:37:58
Форумът не е машина за отговори. Аз сега няма да ти правя количествено-стойностна сметка без кръчмар. Ако харесваш идеята ми (жалко, че не се появиха и други мнения и/или забележки), сметни си количествата, намери цените и т.н. Също разучи за бригада, която да прави дървени конструкции и покриви.
Re: За да стане таван мансарда...
24-01-2008 - 23:07:31
И аз много съжалявам. Явно хората, които знаят как се прави това не са попаднали на този форум или пък не им се отговаря. Ще разбия задачата на части.
Първо ще се поинтересувам колко ще струва нов покрив с тези размери.
После колко ще струва да се топлоизолира тази площ. Мисля че това не зависи от това, че е покрив. Същото е и за стена.
И накрая на за хидроизолацията.
На този етап ме интересува една по-приблизителна оценка на разходите.
Така че, ако някой знае, колко ще струва един покрив с размери 10х12 метра да сподели
Re: За да стане таван мансарда...
24-01-2008 - 23:17:51
Без да искам да те отчайвам ще ти трябват поне 3 пъти по 5000 за да стане като хората.
Елементарни сметки: Труда за разваляне - 10 лв, за правене - 80 лв, изолации с гипс - картон поне 20. Всичко това съвсем грубо казано. Значи само 110 за труда.
От там насетне невярвам старите греди да стават за нещо, така че изцяло нови греди, ОСБ и т.н.
Верно, някой може да ти предложи да ти направи покрива за 20-30 лева на квадрат.. един мой познат който направи такъв покрив в момента ми вика 'ако ги имам парите ще го разваля и направя наново'.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход