Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
21-04-2009 - 09:46:02
Привет съфорумци,

Нужен ми е вашия съвет относно поставянето на бойлер (150 л.) в къщата ми, която е на 2 ет. + таван. Дали да е на1-я ет. до котела или да е на тавана,за да е по-близо до слънчевите колектори. Как е по-рационално?
Между другото още не съм се избрал кой вид колектори да купя - вакумно-тръбни или плоски.

Благодаря за всяко мнение.
Лек ден и ползотворна седмица пожелавам
smiling smiley
Re: Слънчеви колектори
21-04-2009 - 13:07:39
Този концентрат който го взимам от Димитровград не е Мотокса . Мотокса го взимам готов в туби по 10 литра на минус 30 гр . А от Димитровград си взимам в големи туби по 50 литра на минус 75 гр и го разреждам у нас 1 към 2 .Вече 5 зими е пробван по системите няма проблем.
Re: Слънчеви колектори
21-04-2009 - 13:11:01
Според мен е по добре бойлера да е доло до котела , доло е по защитен от зимата и под постоянен контрол .
LKK
Re: Слънчеви колектори
21-04-2009 - 17:05:15
Ivich Написал:
-------------------------------------------------------
> Привет съфорумци,
>
> Нужен ми е вашия съвет относно поставянето на
> бойлер (150 л.) в къщата ми, която е на 2 ет. +
> таван. Дали да е на1-я ет. до котела или да е на
> тавана,за да е по-близо до слънчевите колектори.
> Как е по-рационално?
> Между другото още не съм се избрал кой вид
> колектори да купя - вакумно-тръбни или плоски.
>
> Благодаря за всяко мнение.
> Лек ден и ползотворна седмица пожелавам
>

Ако бойлера ще се топли и от сл. колектори по-добре е да е максимално близо до тях. Дългото тръбно трасе от СК до бойлера е... ...та на соларната ефективност на системата.
Re: Слънчеви колектори
21-04-2009 - 18:33:08
Няма проблеми с добра изолация на тръбите , доло ядовете са по малки . После бойлера ако е горе също трябва да мислиш за изолиране на тръбите за захранване от парното - и ако се повреди не дай боже горе ужас може да наводни . За толкова години практика си е показало местото на бойлерите -доло до котела и си спиш спокойно - който не ме е послушал е брал ядове. *yes*
LKK
Re: Слънчеви колектори
21-04-2009 - 22:39:34
Тъпо е да споря с авторитет, като filmatoplo, но въпреки аргументите му смятам, че ако бойлера трябва да се топли и от соларна инсталация мястото му е горе. Котела дава мощен и силен топлинен поток по време на работата си, докато топлинният поток от СК е по-слаб и зависи от капризите на времето. Срещу опасността от наводнение може да се помисли за слагането му в помещение със сифон например. Не мисля, че достъпа до тавана трябва да е силно затруднен.
Re: Слънчеви колектори
22-04-2009 - 09:19:00
Благодаря за мненията ви по моя въпрос smiling smiley
Ще се доверя на filmatoplo и ще поставя бойлера до котела и явно трябва да помисля за добра изолация на тръбите от слънчевите колектори.
Re: Слънчеви колектори
22-04-2009 - 09:58:49
Ivich Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря за мненията ви по моя въпрос
> Ще се доверя на filmatoplo и ще поставя бойлера до
> котела и явно трябва да помисля за добра изолация
> на тръбите от слънчевите колектори.


По -скоро трябва да помислиш как ще закараш топлата вода от слънчевите колектори долу до бойлера.Ясно е,че на самотек това няма как да стане и това е същественото при комбинираните бойлери със 2 серпентини и нагревател!
LKK
Re: Слънчеви колектори
22-04-2009 - 19:17:24
Ivich Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря за мненията ви по моя въпрос
> Ще се доверя на filmatoplo и ще поставя бойлера до
> котела и явно трябва да помисля за добра изолация
> на тръбите от слънчевите колектори.

Ами тогава ще ти трябва супер интелигентен диференциален термостат, които да може да анализира моментната мощност на слънчевото греене и текущата температура на тръбното трасе, за да може топлото от колектора да влезе в бойлера преди да избяга от тръбата по дългият път към него. :]
Re: Слънчеви колектори
22-04-2009 - 19:51:46
Хиляда фирми с опит са го измислили и поне 80 % от помпените сл системи са по този начин -панели на покрива-бойлер в мазе . Дори на примерните си схеми не си позволяват да е друго яче .Позволи ми да ги имам и двата вида системи правени , на 2 хотела един до друг .На единия бойлери доло на др бойлери горе -хотелите са на 1 и същ човек .За ефективноста няма да спорим -еднакви показатели , монтажа в мазето на долните бойлери стана за 15 минути , горните ни одне месец чакане на кран с 25 метрова стрела и вкарване за часове през капандура един по един 6 броя по 500 литра . За по наташно обслужване - долните са аптека с достъп за секунди , за горните се налага отключване и сваляне на капак тип-стълба и качване в подводница . :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход