Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

въпрос за фибран на плоча

Публикувано от dakoni 
въпрос за фибран на плоча
25-06-2007 - 23:56:44
Здравейте на всички, в момента строя и ми предстои да правя 1 плоча след около 15 дни.Нещо здраво ми е се е набило в главата да сложа фибран под арматурата за да се залепи фибрана директнно на плочата отдолу имам впредвид на тавана на мазетата, та мисълта ми е дали има смисъл да го правя това нещо като си мисля, че така спестявам крепежи по-нататък и труд съответно, и ако ми кажете колко да е дебел фибрана ще съм ви благодарен.
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 12:53:05
zavisi ot mazeto ot vlajnosta ot osnovite no za vatreshno moje min 2 sm ako namerite sas ulii shte e po dobre a vaprosa dali shte ima smisal zavisi kak shte se izolira cialata zgrada ako mislite samo plochata niama da ima efekt triabva fsichko daje i terasite ot vsiakade i shte videte razlikata prez zimata i nai veche prez liatoto
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 13:46:09
Според мен, минимум 5 см. но трябва да вземеш най-твърдия ХПС и да се сметне да се понижи кофража, така че като се налее отгоре плочата да спазиш котата на нивото. Пестиш лепенето му - лепило и труд. Фибрана трябва да остане отдолу, ако има бетон и от двете страни правиш термомост и няма особен ефект.
Но ще постигнеш същия ефект ако след като излееш плочата сложиш фибран в замазката... Тогава обаче пак трябва да си го предвидил, да не ти избягат нивата - стълба например и т.н.
Въпросът е кое изкаш да топлиш - мазето или стаята. Ако е мазето - фибрана на тавана му, ако е стаята - фибрана под замазката, така е най-ефективно за затопляне. Иначе в обратния случай топлинната инертност ще е по-голяма, по-бавно ще се затопля, но и по-бавно изстива...
Успех
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 13:57:42
zna4i mazetata sa visoki 2.80 i az 6te izoliram cqlata sgrada s penopoliuretan , no prosto pitam dali e po-uda4no da se slaga fibrana o6te v kofraja pod armaturata dali nqma da se povredi i dali dobre zalepva za betona i se durji sled dekofriraneto za rova ide re4, a terasite estestveno 4e 6te gi toploizoliram
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 14:01:33
koi e nai-tvurdiq xps mi e vaprosa i az orgorna strana pod zamaskata 6te sloja pak izolaciq mislq da e vata kamenna 5-ca dali 6te ima efekt kak mislite pri tazi kombinaciq
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 16:09:45
Не знам да се слага каменна вата на под... Каменна вата слагат на стени, тавани, но да ходиш по нея, е, ти ще я армираш, но какво търсиш с ватата? Ламбдата й е под тази на ХПС-а, за паропропускливост ако вече си сложил и запечатил с ХПС е безмислено, не мога да вдяна...
Не, за мен ватата не е удачно решение за под, освен ако не е плаваш на Кнауф, тогава слагат. Иначе Фибрана или какъвто и да е друг ХПС ще ти свърши същата, дори по-добра работа - отношението между ватата и ХПС а като топлопроводимост е 1:1.25 както между ХПС и ЕПС. А цената им е сравнима, ватата много скочи. Значи 5 см Фибран имат ефект на 7 см вата...
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 17:54:52
Edno ne6to ne moga da vdiana :

Za6to vsi4ki govoriat za EPS za van6na izolacia na sgrada, i samo na betona i kolonite - XPS.
Samo zaradi tova 4e XPS-a e po skap ot EPS-a li?
Ami nali e i po dalgotraen........ To s vremeto se izpla6ta.

Az smiatam na ka6tata navsiakade da sloza XPS - 5 cm Fibran i tova e.

Pak koi kvoto iska da si razpravia za paropropusklivost..
Nali taka i taka kato imam van6nai zolacia triabva da se provetriava po-redovno prez prozorcite ta da niama muhal i vlaga....

Naumil sam si da tarsia i PVC dograma ,koiato e s ventilacionni otvori za taia cel.
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 18:02:52
Петър, това е една много дълга и дъвкана тема. Да, главният довод е "дишане".
Аз лично бях решил да слагам вата, но те я вдигнаха и минах на ЕПС и ХПС. Принципно ватата е вечна., другото е компромис за мен.
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 19:38:58
Петър и аз съм на твоето мнение.
Re: въпрос за фибран на плоча
26-06-2007 - 19:43:50
За същите пари ще сложиш 10 см ЕПС. Не знам защо мислиш, че ХПС изкарва повече от ЕПС? Това че е по-твърд не значи че е по-дълготраен. А ако имаш "вентилационни" отвори в дограмата обезсмисляш и дограмата и изолацията. Бъркаш "дишането" на изолационния материал - мислиш че това е дишане на въздух един вид, а става дума за паропропускливост всъщност.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход