Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отново за цената на груб строеж

Публикувано от ej 
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:34:04
Нямаш никаква гаранция за нищоsmiling smiley
Освен това тази година явно е последната при която ще съществува варианта да си наемеш бригада, бързай да завъшиш сградата тази година, че ако влезе в сила закона за регистрация на строителните фирми наистина от 300 евро на кв.м. ще почват офертите за груб строеж на къщи.
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:35:53
В проекта за въпросния закон като гледам са сложили изключение, че за ниско строителство не е задължително да е регистриран строителя. Поне след второто четене в момента е така.
ej
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:39:18
ЕТО! ПОНЕ ЗА ЕДНО НЕЩО СМЕ НА ЕДНО МНЕНИЕ! гаранция нЕма... confused smiley :g:
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:41:50
ej, ето че сега се убеждавам че си и ти в нашата лодка.. В кочинката...
А то с тия въпросчета нещо взех да се чудя, чичо ми живее във Франция от 16 години и по документи си е вече французин, той като си дойде същите работи катто тебе почва да говори - защо това, защо онова... Защото... По-далеч от Балканите не можем да скочим, колкото и да се пънем... Ето ти Натурата - пряк пример - до сега ми крещяха под прозорците..
Как пък така стана, че точно Добринище със ски-зоната, дето ги мотат от 3 години влезе в списъка, а банско не... Ти сещаш ли се, щото на мен ми е адски трудно....
Та на въпроса - сега сериозно:
Несериозно е да имаш 9000 лв разлика в арматурата, нещо някой е сбъркал. Или просто фирмата са решили че тази армиривка така няма да стане и е вдигнала номера на желязото или количеството, питай ги.
Иначе просто не може да стане.
То всъщност лесно го виждаш, ако искаш афертите както си е по норматива - образец 19 с колони 1. "Наименование на работите и указанията на отчетените елементи" 2. "мярка" 3. "Количество" 4. "Труд и механизация" с две подколони - единична цена и общо, 5. "Материали", пак с единична цена и общо.
Ето цитирам ти произволно от мой протокол - гледам и виждам, че примерно за дейността направа кофраж плоча, греди и стълби на К+2.95 са ми записани 286 квадрата като единичната цена е била 10.40 на квадрат и материалите са ми по 5 лв на квадрат. Цените са без ДДС , без Доставно складови разходи (10-12 %) и без печалба на строителя (10%), които той отдолу начислява, но на труда не ми начислява нищо, защото съм се разбрал с него, че строя по стопански начин и се води, че техническият е на договор с мен, нямам договор с фирмата (така тя не дължи данъци, но и аз не плащам ДДС, но пък познавам добре и имам доверие на фирмата - ако ме изпързаля ще духам здраво супата).
Ето доставка и монтаж на армировка на плоча греди и стълби на К+2.95 - 3.845 кг единична цена за труд 0.35 лв и материалите са по 1 лв на кило без ДДС.
Въпрос на сметка е всичко.
Масово фирмите не ти представят такива сметки, дават цена на плоча примерно.
Не казвам, че е евтино, това което плащам, но реших, че искам тези хора да строят и за сега не съжалявам.

ej
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:42:25
А някой може ли да каже какъв е най-добрия начин за контрол над строителя, съмнявам се, че има такъв, но все пак. Става въпрос за качеството на изпълнение и по-точно на конструктивната част... надзорните фирми какво надзирават?
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:47:00
Според въпросния закон:

Чл.14(2) Строежи на жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, на вилни сгради и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.

Което ме навява на мисълта, че все пак ще може да си строиш с бригада.
ej
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:48:10
Мерси за инфото stefanb, на мен ми искат по 0.70 лв/кг за армировка (труд) :g: иначе желязото и аз си го уредих на 1 лв, а за кофража ми искат по 16-18 лв/ кв. м. както виждаш разликите са доста сериозни...
ej
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:50:36
Абе то не е ясно какво ще приемат окончателно, зависи колко ще се кихне на някой депутат, браншовите камари водят ПОТРЕБИТЕЛИТЕ по възможности за лобиране, затова ще го духаме още дълги години...
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 15:55:08
Колеги, току що го копнах от аписа. От горе пише:
ЗАКОН за Камарата на строителите
Обн., ДВ, бр. 108 от 29.12.2006 г.

което ще рече че са го приели на 2-ро четене.
Re: Отново за цената на груб строеж
18-01-2007 - 18:04:20
Аз мернах, че важи за строежи от първа до пета категория. Ще видим какво точно ще натворят. Нищо чудно отново да ни сюрпризират със закон в който да пише противоречиви неща и да се тълкува според зависиsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход