Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"

Публикувано от lubomir880 
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
18-05-2011 - 19:44:40
Навремето преди 5-6 години всеки си купуваше по 1 печка с водна риза за 250 лева и хайде парно -да ама не.Тарикат клиентите си ги купуваха сами по препоръка на магазинерката :] и хайде майсторе свържи я .Свързвам аз с чаркалъците които човека е купил ,и само дето не гръмва като спре тока -никой в началото не искаше да дава пари за предпазни клапани и юпиеси -защото излизаше още 500-600 лв отгоре .Помонтирах няколко и спрях -не мога да поемам отговорност за тези измишльотини, един колега от града ми зае нишата -още го псуват , всички печки прегряха тръбите и направиха беля.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
18-05-2011 - 21:55:44
Quote
salvador
Не заблуждавам...някаква подобна "мода" е плъзнала в момента...всичко да се прави по възможно най-сложния и скъп начин.Не се наемам да предвиждам колко устойчива ще се окаже и дали е свързана по някакъв начин с кризата.
Останал си с грешно впечатление, че подовото отопление е по-сложно и по-скъпо от радиаторното или конвекторното. Е, ако се прави с материали на Рехау е скъпо, но аз скоро правих оферта за радиаторно отопление на клиент с 3 вида тръби и се оказа, че с тръби и фитинги на Рехау излезе доста по-скъпо, отколкото с медни тръби и човека предпочете медните. Обичам да работя с материали на Рехау, че е лесно, бързо и сигурно, но вече минава всякакви граници - наскоро смениха хубавите месингови фитинги с пласмасови и веднага след това ги повишиха:]
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 00:12:47
Не знам по какви признаци класифицираш подовото отопление като "евтино",след като това е най-скъпата възможна за изграждане система.Тръби десетки метри в повече,изолации,подложки,замазки...в сравнение с един конвенционален радиатор.Да,принципът му на работа е различен и в определени случаи е най-добре работещият тип отопление.Но "евтино"..определено не е.Ако пък се работи с маркова система като тая на Рехау...не съм го смятал с колко точно ще се промени цената,но няма да се изненадам ако е двойно и повече даже.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 07:27:01
Quote
salvador
Тръби десетки метри в повече,изолации,подложки,замазки...в сравнение с един конвенционален радиатор.
Виждам, че обичаш да спориш във всички области и до дупка winking smiley
Така, жилище 100м2:
Отопление с алуминиеви радиатори, грубо:
- тръби 100м х 1лв = 100лв
- алуминиеви глидери 100бр х 17лв=1700лв
- алуминиеви лири 2бр х 200 = 400лв
- радиат. кранове + адаптори 20бр х 10 = 200лв
- колектори с 10 вентила 300лв
Общо 2400лв

С подово отопление грубо:
- тръби 700м х 1лв = 700лв
- смесителна група 500лв
- колектори 10 кръга 400лв
- изолация фибран 100кв х 6лв = 600лв
Общо 2200лв

Замазката не я слагам, защото я има и в двата случая. Топлоизолация съм калкулирал само при подовото, макар че тя е препоръчителна и при радиаторното, макар и по-тънка. Ами ако вместо ал. радиатори се ползват вентилаторни конвектори? Та - кое му е двойно по-скъпото на подовото salvador-е?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-20 07:37 от LazarG.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 09:18:56
двойното го писах само за цяла,маркова система.Рехау на каква цена е?
За радиаторите същата работа-взимаш за пример най-скъпите и така докарваш сметката.70% от цената,дето посочваш,са радиатори...
Замазката и армировката защо я изключваш...ми тя си е сериозен разход-и материал,и струд.
Плочите,върху които се монтират ръбите....може и да се спестят като се захванат за армировката...та това не го смятаме.
Хич и не искам да споря...Ако идеята е да се напаснат сметките,не е проблем да се напаснат.Ако идеята е да има достатъчно ефективно отопление на ниска цена...идеята за подовото губи с много.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 20:03:33
Виж сега - плочи не въм включил, защото съм сложил фибран, който върши същата работа като топлоизолация, само не осигурява закрепване на тръбите. Но в Бг е трудно да искаме от клиентите да плащат изолация за 20лв/м2 и всеки иска да мине по-тънко. Включително и аз при мене го правя с фибран, защото не ми се дават 1800лв горница за да съм с фабрични топлоизолационни плочи. На запад труда е скъп и тези плочи са направени за лесен и бърз монтаж, но тук сме принудени да се въобразяваме с нашите условия за да сме на пазара, но това по никакъв начин не влияе на качеството. Замазката не я включвам, защото всяко жилище има замазка, независимо с какво отопление е или без отопление. Така че ако я слагам, трябва да я сложа на двете места. Армировка не всеки слага, но тя не вдига цената - може да се мине и с 2мм скара.
Радиатори не съм взел най-скъпи, а средни. Ако се ползват панелни ще излезе със 700-800лв по-евтино, но пък ако се ползват конвектори - ще излезе с 1000-2000лв по-скъпо. И в крайна сметка само конвекторите са алтернатива на подовото отопление, ако за източник на топлина се ползва термопомпа или кондензен газов котел. Кондензния котел все пак може да работи с радиатори, ако има място за тях, защото трябва да са двойно по-големи от нормалното, но термопомпата работи само с конвектори или с подово, а както се вижда с конвектори е доста по-скъпо, но и доста по-некомфортно.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 21:54:57
Съгласен.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 22:47:52
Quote
salvador
Съгласен.
Ееее, ама не толкова бързо! Аз май попрекалих с доводите, сега какво ще правим? Пак ще настане една скука...*beer*
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
20-05-2011 - 23:04:43
Аааа...предвиждам,че още в следващите дни ще се появи някой,дето да изкара призраците от мрака на историята...Я термопомпи,я соларни системи...във викането на тия духове винаги се е наблюдавала известна сезонност.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
21-05-2011 - 07:37:20
Важното е да имам какво да се чепка
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход