Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"

Публикувано от lubomir880 
водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
06-05-2011 - 17:24:50
Здравейте. Искам да попитам дали може да се направи водно подово и да се свърже към камина с водна риза която е 20 киловата и има 5 радиатора и лира за баня свързани за нея.Подовото е не повече от 30 кв. Говорих с човек който се занимава и каза че не ставало защото не мога да контрулирам температурата след като е на дърва.Това се правело на газ или на ток.Щяло да подигне всичко.Говорих и с друг човек който каза че нямало проблем и може да се направи.Искам съвет защото виждам че има доста хора които разбират от тези работи ,а на мен нищо не ми е ясно.Ако може да изброите какво ще ми трябва за да видя дали си заслужава.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
06-05-2011 - 17:54:07
На газ и ток е много по-лесно и не иска прецизни изчисления,защото можеш много точно да контролираш температурата.
Иначе става и с кой да е котел на твърдо гориво...но разликата е,че там е много по-сложно и пъти по-скъпо.Управлението пак си го имаш,но са повече машини и по-сложни.
Подовото е най-скъпото отопление.Най-сложно и за проектиране,и за изпълнение,и за монтаж.С много управялваща електроника,прецизни терморегулатори и куп датчици.
Имам предвид съвременна система,направена с качествени части и изпълнена от хора,които знаят какво правят.

Тук отдавна имаме спор за подовото.Мнозина твърдят,че предимствата,които дава,са значителни и си заслужават инвестицията.Мнение,което аз лично изобщо не споделям,но това е чарът на форума-в различните мнения.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
06-05-2011 - 18:14:06
защо куп датчици като ще е на 2 круга "2 датчика" или няма значение кръговете а друго.Разбрах че троен разпределител е най-малкия.
Някой който разбира да пише за да се разберем и ако ме устройва да го прави ?
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
06-05-2011 - 20:27:32
avatar
Здравейте, най-елегантното решение в случая ще е инсталирането на по-големичък буферен съд, ще върши работа както и за основното така и за подовото отопление, ще акумулира пиковата енергия, докато гори камината и ще отдава по дълго, когато огъня е по слаб или загасне.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
06-05-2011 - 20:41:22
Това, което е задължително в твоя случай е втора помпа и трипътен смесителен вентил със задвижка, които са необходими за да задаваш и поддържаш температура на циркулиращата вода до 45*С. Всичко друго е пожелателно. Е, има си тънкости, които трябва да се спазват. Добре е обаче да има поне един радиатор, че камина само с подово не е много подходяща комбинация
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
06-05-2011 - 20:46:33
Quote
lubomir880
Здравейте. Искам да попитам дали може да се направи водно подово и да се свърже към камина с водна риза която е 20 киловата и има 5 радиатора и лира за баня свързани за нея.Подовото е не повече от 30 кв.
Горещата вода от водната риза караш към радиаторите и лирата ,а охладенната ,излизащата от тях вода прекарваш през кръга на подовото и от там в ризата и това е,най много да иска един термоклапан,регулиран така,че ако вдигне повече от 50 градуса към подовото да затваря и да върти водата през радиаторите и лирата!И аз мисля така да направя мойто подово,да е на студения кръг.Вероятния термоклапан или вентил може да се сложи и в последствие ,ако не ти излязат добре топлите проби,което мен ме съмнява ,ако пуснеш студения кръг през подовото не ти трябват дивотии като втора помпа и другите недомислици имитиращи автоматизация с цел да ти свалят един слой кожа от гърба!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-06 21:05 от фло.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
07-05-2011 - 10:49:53
По принцип става , има си тънкости както каза Лазар , камината ще работи с температурна разлика на водата най -много 20 градуса между изхода и входа .Ако от подовото се връща 40 гадусова вода , дори смесена с тази върната от радиаторите пак 40 градуса ,изхода от камината ще е 60 градуса.
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
07-05-2011 - 11:12:11
Quote
filmatoplo
По принцип става , има си тънкости както каза Лазар , камината ще работи с температурна разлика на водата най -много 20 градуса между изхода и входа .Ако от подовото се връща 40 гадусова вода , дори смесена с тази върната от радиаторите пак 40 градуса ,изхода от камината ще е 60 градуса.
Ми к 'во му плащаш ,както се казва-показваш идеалните условия на експлоатация!*beer*
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
17-05-2011 - 21:12:12
Съгласен съм с колегите филматопло и ЛазарГ. Салвадор не знам защо трябва да плашиш хората с такива работи. Личи си, че не си изпълнявал такава инсталация и заблуждаваш. Да може да се направи по скъп начин и да искат се знания за да се направи, но точно за това аз не съм хлебар или доктор.

Решението на ЛазарГ е елегантно и лесно за изпълнение. Ако искаш и някоя друга глезотийка можеш да си сложиш и стаен термостат, който да ти управлява помпата на подовото да ти поддържа някаква температура, която ти е приятна. За отворения радиатор е просто задължително в твоя случай, защото дървата не можеш да ги спреш като тока, газта и пелетите. За предпазни клапани по температура и налягане не би трябвало да ти се споменава се надявам...

www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: водно подово отопление на дърва "камина с водна риза"
18-05-2011 - 15:33:50
Не заблуждавам...някаква подобна "мода" е плъзнала в момента...всичко да се прави по възможно най-сложния и скъп начин.Не се наемам да предвиждам колко устойчива ще се окаже и дали е свързана по някакъв начин с кризата.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход