Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

възрожденските къщи - историческа перспектива

Публикувано от mehudi 
възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 01:15:04
добра нощ,

в този блог е публикувана статията на чавдар маринов за възрожденските къщи - разгледано е от историческа перспектива - как ние се отнасяме към тях от освобождението от турско досега. има интересни мисли, линкове. цялата статия е към 46 страници. част е от книгата "в търсене на българското: мрежи на националната интимност 19-21 в", под редакцията на стефан дечев - също има интересни работи.

съжалявам, че не давам директно линка за сваляне, но 1-мързи ме да търся, и 2-може би е коректно към г-н маринов първо да се разгледа блога му и после да се свали статията му.

айде лека нощ
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 12:57:18
Статията ми попадна може би преди година. Доста интерсна е, но поне в мен провокира въпроси , чиито отговори трябва да се търсят не в архитектурната сфера.
Какви са твоите виждания ?
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 16:35:45
Quote
argonavt
Статията ми попадна може би преди година. Доста интерсна е, но поне в мен провокира въпроси , чиито отговори трябва да се търсят не в архитектурната сфера.
Какви са твоите виждания ?

да, повдига въпроси и подтиква към размисъл. не съм я дочел цялата - попрехвърлих и я, и този weekend мисля да я чета цялата. тогава...
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 17:29:52
Конаците се превърнаха в епидемия.Вчера в един от хипермаркетите гледам на шанда за списания-имаше едно доста дебело,посветено изцяло на "възрожденските" къщи.
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 18:25:38
Quote
salvador
Конаците се превърнаха в епидемия.Вчера в един от хипермаркетите гледам на шанда за списания-имаше едно доста дебело,посветено изцяло на "възрожденските" къщи.

Салвадор, амиго, това и аз го констатирах още преди 6-7 години. Тази епидемия хептен ще ни обземе и в най-скоро време май ще трябва да ходим с фесове по сокаците. :}
Само дето соксците им са ...... по-убави от нашите. :]
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 19:02:03


Някой да вижда сходство с възрожденската къща? Това е класическа ,традиционна ,както я наричат средиземноморска архитектура. Архитектура на европейския юг и юго изток.Ако трябва да ги сравня с две думи, ще са южняшки темперамент!
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 19:06:57
avatar
Quote
argonavt

Салвадор, амиго, това и аз го констатирах още преди 6-7 години. Тази епидемия хептен ще ни обземе и в най-скоро време май ще трябва да ходим с фесове по сокаците. :}
Само дето соксците им са ...... по-убави от нашите. :]

Не думай таквиз богонеугодни слова!
Не мога да се сдържа и да не ви покажа това:
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 19:21:09
avatar
Quote
фло


Някой да вижда сходство с възрожденската къща? Това е класическа ,традиционна ,както я наричат средиземноморска архитектура. Архитектура на европейския юг и юго изток.Ако трябва да ги сравня с две думи, ще са южняшки темперамент!

Абе, има една " чисто българска" дума- кармакарашик. Може и отделно да се пише, не знам- та, най- ми подхожда за определение на стила........:]
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 20:08:16
Ками, според мене тази къща не се намира в БГ и стремежа не е бил Възрожденски стил. Може точно това да е типично за този раьон.
Re: възрожденските къщи - историческа перспектива
05-01-2011 - 20:41:31
Quote
Nasko.Stoykov
Ками, според мене тази къща не се намира в БГ и стремежа не е бил Възрожденски стил. Може точно това да е типично за този раьон.

Точно това имам предвид! Района е цялото средиземноморие,където от хилядолетия културния обмен има традиции,освен по географски причини и по ред други,исторически например. Българската архитектура не е капсулирано национално явление,дори и да го отнесем към периода на възраждането. Типичен пример за архитектурно влияние е църквата Света София в Истамбул! Стилът и изработката и са променили и повлияли директно на всички храмови постройки след изграждането и ,както на църкви така и на джамии.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход