Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тежка или лека вата в подпокривното?

Публикувано от bulhomes 
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
24-12-2010 - 13:28:37
Quote
gogol
Привет!
Както винаги има диалог!
Много неща не са ясни,а ние гадаем ли -гадаем.....
Хвърли една две снимки на този прословут таван и ще гледаме да оправим нещата от технологична гледна точка.
Не бих казал ,че новите технологии не са утвърдени - напротив - навлизат все повече и повече - държали са ни настрани от тях в продължение на години и сега ни е трудно да повярваме в тях.
Ако се замислим за строителството в САЩ,Канада или Австралия, от гледаните филми и информация се нагледах на доста практични неща....
Давай да оправим това къще.....завинаги!

Гоголе, прощавай, ама пак съм неподготвен !
Смятах да подхвана темата през пролетта, но като видях тема за вата при покрив, просто не се сдържах.
Нямам снимки.
Заговорих по темата и поради друга причина. Един дерт ми се изсипа на главата, та раздумката в тази тема е малко като терапия за мен.
В общи линии, техническата част на този форум остана едва ли не единственото място за водене на нормален диалог.






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-24 13:42 от nacheff.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
24-12-2010 - 13:43:56
Нямам отговор, защо сега качването на снимката стана.??
Карай !
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
24-12-2010 - 14:00:20
Quote
nacheff



Тази съществуваща декоративна дъска на тавана сигурно е поне 2,5 см.дебела и предполагам обикновенната и поддръжка ще е с някакъв лак или най-малко поне боя.Как би си обяснил преминаването през лакирана дъска на водни пари,че да се налага пароизолация над нея?Дори и да не е обработена ,пак не може да премине през нея водна пара,по причина,че дървесината поема и задържа много голям процент вода,която впоследствие при промяна на равнонесната влажност на въздуха отдава обратно ,откъдето е дошла.За мене паропреграда над дъската е неразумно!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-24 14:02 от фло.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
24-12-2010 - 15:51:03
Quote
фло
Тази съществуваща декоративна дъска на тавана сигурно е поне 2,5 см.дебела и предполагам обикновенната и поддръжка ще е с някакъв лак или най-малко поне боя.Как би си обяснил преминаването през лакирана дъска на водни пари,че да се налага пароизолация над нея?Дори и да не е обработена ,пак не може да премине през нея водна пара,по причина,че дървесината поема и задържа много голям процент вода,която впоследствие при промяна на равнонесната влажност на въздуха отдава обратно ,откъдето е дошла.За мене паропреграда над дъската е неразумно!
Прав си Фло, дебелината на дъската е точно 2,5 см.. Частично има оригинални тавани, частично нови.
Обработвани са с различни материали: има и лакирани, но предимно са безиросани (по-старите) или импрегнирани (по-новите).
Таваните са ковани с междина между дъските. Самите дъски също не са идеално прави. Произходът е частично от времената на соц. дефицита. Помниш, как беше. Та - междината е между 1 и 3 см.
Междината е покрита с декоративни тънки 4 см. летви.
Друг вид летви са ковани в ъглите, на мястото на връзката стена с таван.
Не само, че минава свободно въздух, ами при подходящи условия може и да духа.

Е, нека сега по-добре да се подготвим за празника.

Желая на всички колеги и на семействата им Весела Коледа и много добро настроение !
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
24-12-2010 - 21:20:56
Някъде бъркате с тая система.Не мога да определя къде точно,гледайки картинката...но нещо ми изглежда не наред.
Идеята да се слага вата по тавана е в това подпокривното да остане студено.Така е най-просто и ефективно-температурната крива се пречупва далеч от покрива и подпокривното става студено.Прекият резултат е много по-слабо натоварване на хидроизолацията на покрива и повишаване на нейната трайност.Нито резки температурни разлики ще я мъчат,нито водата агресивно ще си търси път при всяко замръзване/размразяване.

До тук добре....ама аз още не мога да разбера защо отидохте на каменна вата за изолацията...че и тежка.С навлизането на целулозните изолации в щатите,стъклената вата се ползва все по-рядко,но още си има сериозен пазарен дял и надали скоро ще си остави традиционните позиции.Живеем в свят,където все повче се залага на 100% рециклируеми материали,а отпадъчно стъкло-бол.
Те за покриване,се покриват ватите....ама при кой климат се прави това...май е далеч от нашия.
Ако ще се ходи отгоре...специални плочи като тия на линка няма да се намерят:
[reviews.homedepot.com]
,ама пластмасови паркинг елементи си имаме поне...вършат същата работа:


Ако няма да се ходи-рабица,хваната с такера-да не се промъкне някое добиче все пак.

Може и аз да греша...просто ми се струва,че прекалено много усложнихте наглед проста задача...
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
25-12-2010 - 17:35:43
Ха, Ч*Е*С*Т*И*Т*А _ К*О*Л*Е*Д*А на всички!

Фло,
В случая фолиото е необходимо главно заради "въздухоплътност" - духат си тези конструкции, на дядо ми е точно такава. Само дъските са по-тънки.
Начев говори за сено отгоре. При нас са опитвали нещо да замазват фугите - кал, глина, лайна - не знам, но сега, след 90год. се ръси на места нещо такова от горе на ивици по пода, повтарящи фугите.
Quote
фло
Само да вмъкна,че в равни обеми от екструдирания(XPS) и експандирания полистирен(EPS)практически количеството въздух е еднакво-над 95%!
Не е фатално в случая - зависи какви изводи ще се направят, но горното ще е вярно, ако "равен обем" се замени с "еднаква плътност", според мен.

Салвадор,
Ватите, особено по-леките, губят от ТИ свойствата си "неопаковани" поради движението на въздуха, поне в повърхностните слоеве. Не знам какви точно други условия визираш, но да напомня, в случая става дума за 1050м. височина - в БГ не е малко. Отделно, едно фолио отгоре на ватата си е някаква допълнителна сигурност при авариен теч, а не струва хиляди. В БГ ми се струва, че няма единство по понятията каменна, стъклена, минерална, тежка, лека вата, филц (май някои също ползваха).
Иначе съм виждал такъв таван близо до Лондон - ватата действително беше лека и гола, с малко велпапе около капандурата, за склад на леки товари. Ходеше се само по гредите и не съм ходил до стрехите да видя там как е. (Зад океана, пък и руснаците там слагат допълнително противоветров елемент - шперплат, ОСБ).
Но, извинявай, там сегашният сняг е втори за 10-тина години - когато успеят да го снимат преди да се стопи, пращат снимки да се похвалят. Показаните тавански елементи за ходене, вярвам са съобразени с някакъв стандартен растер на гредите, който не вярвам да е спазен при Начев. Предлагам да оптимизираш мнението си съобразно уточненията за обсъждания обект.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-25 17:45 от Любо.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
25-12-2010 - 18:38:54
Quote
Любо
Ха, Ч*Е*С*Т*И*Т*А _ К*О*Л*Е*Д*А на всички!

Фло,
В случая фолиото е необходимо главно заради "въздухоплътност" - духат си тези конструкции, на дядо ми е точно такава. Само дъските са по-тънки.
Начев говори за сено отгоре. При нас са опитвали нещо да замазват фугите - кал, глина, лайна - не знам, но сега, след 90год. се ръси на места нещо такова от горе на ивици по пода, повтарящи фугите.
Quote
фло
Само да вмъкна,че в равни обеми от екструдирания(XPS) и експандирания полистирен(EPS)практически количеството въздух е еднакво-над 95%!
Не е фатално в случая - зависи какви изводи ще се направят, но горното ще е вярно, ако "равен обем" се замени с "еднаква плътност", според мен.

Няма голямо значение-говорим за полистирен и в двата случая,да не влизаме в несъществени детайли!
Какво аз бих направил на мястото на колегата,това си представям?Първо щях да сваля декоративните свързващи дъските на тавана летвички.С един виброшлайф щях да шлайфам дъските или да си наема някой да я свърши тази работа,ако ми се струва трудоемка и неприятнаsmiling smileyПосле щях да приложа една технология,използвана от лодкарите, наречена калафат да запълня фугите между дъските,използвайки кит за дърво,размесен с кълчища,или кълчища размесени с маджун.После връщам летвичките на място или ги подменям с нови и за финиш 1-2 ръце яхтен лак.Ако вътрешното пространство на стаите позволява,бих сложил и топлоизолация от 5 см. стиропор,шпакловка върху мрежа и няколко видими дървени греди по стените,един често срещан интериор напоследък по италианските списания за вътрешна архитектура и обзавеждане! нещо таковаLibrary-living room



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-25 19:19 от фло.
Re: Тежка или лека вата в подпокривното?
29-12-2010 - 16:57:26
avatar
Привет и Честита Коледа!
Гледам и не вярвам на очите си.....
Що така искате да измъчите човека - то не бяха пълнежи и т.н.
Най добре за дървото то да е естествено и да не се пипа при възможност - няма нищо по хубаво от уханието му вечер,същевременно ти става приятно и по топло като го гледаш!
Ако съдя по зададените чертежи сте ме разбрали дословно и точно това е моята мисъл!Може да се изработи и откъм покрива - в смисъл с пълнеж между гредите,като се остави за визия парофолиото - при добър монтаж става като космически кораб малко,но пък е чисто и спретнато.
Колега - давай яко газ .....и направи това на което си научен или съзнанието ти показва ,че ще е правилно!*rose*

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход