Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За ентусиасти като Калин и още някой.

Публикувано от Nasko.Stoykov 
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 09:50:32
Quote
фло
тук може да се види повече за европейското виждане за къщата!
Ха... :]
Откога немското стана европейско?
Немско виждане за казарма бих го разбрал.
Ама ако немкото виждане за къщата стане европейско, европата я пиши умрела!
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 10:03:59
avatar
Quote
goro
Quote
фло
тук може да се види повече за европейското виждане за къщата!
Ха... :]
Откога немското стана европейско?
Немско виждане за казарма бих го разбрал.
Ама ако немкото виждане за къщата стане европейско, европата я пиши умрела!
Абсолютно съгласен!!!!!!!

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 15:34:27
Пичове,
Чета Ви в тази, технически интересна за мен тема, но се чудя дали да се намесвам.
Проблемът е, че ВСИЧКИ сте прави, макар, както често в БГ, бързо да преминахте към "хвърляне" на собствени мнения по РАЗЛИЧНИ аспекти на темата - "американската мечта на Калин", пасивната къща на Фло, греди, талпи и летви, омесено с "дали и кога ще се оправим". Пак казвам - според мен ВСЕКИ е прав в мислите си и приведените доказателства.
Има, обаче поне два проблема, които всички ние пропускаме. Не твърдя, че съм ги осъзнал (възприел напълно), но някак ни стана навик да дискутираме по този начин, търсейки "безспорни" авторитети по собствената ни теза.
За мен (все по-очертаваща се) вярната теза е, че във всеки един момент (по света) технически оправдано и напредничаво е ВСИЧКО, което може да "врътне" паричките по спиралата и да донесе добавена стойност от самите пари.
Приятно ми е, че повечето тук са достатъчно техн. грамотни за СОБСТВЕН технически анализ. Неприятното е, че вече почти не го правим, осланяйки се на "световния опит". Да разчитаме особено на тези след нас е загубена кауза.
В тази връзка, тезата на Калин "кога ще се оправим" е доста реалистична - просто зависи в коя (и доколко) "хранителна верига" на капитала ни поставят.
Не ме напуска мисълта, че повечето тук (МОИТЕ УВАЖЕНИЯ) сме едни от последните, които биха се замислили за това.
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 16:47:09
Quote
goro

Откога немското стана европейско?
Немско виждане за казарма бих го разбрал.
Ама ако немкото виждане за къщата стане европейско, европата я пиши умрела!

+1
много точно казано.Германците са поне 20 години назад от САЩ и Канада в областа на енергийната ефективност,а от отделни държави в Европа може да ги делят и повече години.

Между другото,Любо горе е абсолютноп прав-при нас енергийната ефективност се разбира като енергийна независимост.Това е защото всичките ни битови услуги се държат от практически безконтролни монополи.И това кара хората да се "предпазват".Тук никой не знае кой пие,кой плаща,кой поръчва музиката.Това време в Европа е изживяо преди поне 30 години,в щатите-преди около половин век.
Другото също е вярно-преди да се плюе по някой,че консумира много енергия,трябва да се види и другия показател-каква добавена стойност е получена с тази енергия.По тоя показател САЩ и Канада определено ще си делят първото място с някои скандинавски държави,а прословутите германци надали ще са додрапали и до средата на класацията....и то ако вземем за база някоя "добра" за германската икономика година.Нещата изобщо не са черни и бели.Крайните домашни потребители са последното възможно звено по веригата преди да се задължават те да предприемат нещо,трябва да се изчисти всичко преди тях.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-07 17:03 от salvador.
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 20:07:31
Много емоция,много икономическа теория, включително антигермански настроения и политика!? Кога ще станем практични не е ясно! А работата е пределно проста-да се стремим къщата ни да не харчи повече от 15kWh/ m2.ГОДИШНО електроенергия!Как може да го постигнем това,дали да следваме модела на напредничавите американски гардероби или може би гръцката средиземноморска архитектурна традиция или други модели като норвежката къща например?Засега това е индивидуален избор на всеки мераклия да си построи къща и усилията на германския институт за пасивните къщи е да даде поне идеи в тази посока.Ние обаче не можем без някаква емоция да приемем,даже въобще не приемаме каквото и да е по това да ни е комфортно с по-малко средства.
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 20:29:31
Дървена носеща конструкция, утежнена с каменна облицовка с дебелина на единичка? Предполагам, там не е земетръсна зона, щом строят така.
Просторна къща, готини инсталации, интериор, екстериор... сума ти пари са похарчили... защо не са я направили масивна? И в Юта ли има урагани? Сигурно съм много консервативен smiling smiley
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 21:56:46
avatar
За съжаление в някои писания се появява политическа нотка и колкото да се мъчим да я избягваме тя (пак за съжаление) си съществува и въобще не се интересува дали ни харесва или не. Затова напоследък говоря ли говоря - не си мислете, че сме в криза или кога кризата ще отмине. Добре дошли в новата обективна реалност. Това е. И така ще е независимо дали ни харесва, изнася или не. Ако се адаприраме към нея ще оцелеем. Ако не ... И няма, ама никакъв смисъл да сравняваме с никого. Приемете го че поне в следващите няколко години, а може и повече, това ще е модела.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 22:19:12
Quote
Любо
...
За мен (все по-очертаваща се) вярната теза е, че във всеки един момент (по света) технически оправдано и напредничаво е ВСИЧКО, което може да "врътне" паричките по спиралата и да донесе добавена стойност от самите пари.

*ok*
Идея нямам, колко си го осъзнал, но по синтезирано в този форум не съм видял някой да го е казал!



фло,
че исках да те "ущипя" е ясно! Но не за това става въпрос, нито за антигерманските ми настрояния.
А за това, че нито вкъщи нито по улиците искам да марширувам.
Иначе, че пфенингаджиите ще се опитат да ни продадат под вид на технико-технологични решения и отпадните ни води не се съмнявам, стига разликата от 15 до 30kWh/ m2, пак на квадрат, да влезе в техния джоб, при това, преди началото на експлотационния срок на изделието!
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
07-09-2010 - 23:01:34
Quote
goro




фло,
че исках да те "ущипя" е ясно! Но не за това става въпрос, нито за антигерманските ми настрояния.
А за това, че нито вкъщи нито по улиците искам да марширувам.
Иначе, че пфенингаджиите ще се опитат да ни продадат под вид на технико-технологични решения и отпадните ни води не се съмнявам, стига разликата от 15 до 30kWh/ m2, пак на квадрат, да влезе в техния джоб, при това, преди началото на експлотационния срок на изделието!

Мисля,че трябва да сме повече рационални,практично настроени,отколкото емоционални! Няма нищо лошо да приемем идеи от където и да е стига да ни са полезни.Аз си строя такава къща,много близко до пасивната и по-скоро нискоенергийна,без да дължа нищо на пфенингаджиите,от които съм взаимствал голяма част от идеите,като почнеш от технологията на тухлите до архитектурата в някои аспекти!Постоянно оптимизирам работата и проекта да стане и нискобюджетна къща без компромис със основната цел-комфорт на обитаване!Направил съм си това занимание хоби и засега ми е интересно и в този раздел искам да срещам разговори за строителство а не политически или геополитически и макроикономически декларации и излияния! Да я караме по същество!*drunk*
Re: За ентусиасти като Калин и още някой.
08-09-2010 - 01:31:32
Преди се направих на фотограф и ежедневно пращах на вниманието на форумците материал от първа копка на една къща та до пълният и завършек. Сега насреща започнаха строежа на 10 етажна сграда и още са на изкопа. Та дали да не сложа гумените ботуши, елека с надпис CNN и да пращам репортажи. Ако някой намери това от интерес нека каже.
*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-09-08 01:33 от Geto.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход