Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Стари строителни технологии

Публикувано от OwnerBG 
Re: Стари строителни технологии
20-03-2010 - 23:38:29
Quote
OwnerBG
Благодаря Фло.
Като спомена за водно стъкло, дали да да сложа малко за разкош.Разбирам че няма да попречи поне, но може ли да има някакво нередно взаимодействие с варта.
За посоката на разцепените клони и беленето на кората имаш ли някакво впечатление.
За плетката на плета нямам никаква идея,но ми се струва,че не е от съществено значение,важното е да стане здраво и стабилно и без това мазилката ще я скрие! За водното стъкло имам известни притеснения,да не ти втвърди сместта още преди да си я нанесъл върху плета заради това ,че вече има калциев хлорид вътре! По принцип те се слагат последователно ,едно след друго и си взаимодействат веднага като се срещнат при укрепване фундамента на наклонени къщи например ,обаче може да опиташ с малки дози. Калциевия хлорид и водното стъкло/натриев силикат/ в комбинация на база воден разтвор се наричат течен цимент!Ако им хванеш чалъма на тия две неща гасена вар може да слагаш само толкова,колкото да си подобриш мазилните своиства на сместта,макар че,не е лошо да има и варовик/калциев карбонат,което е втвърдена гасена вар/ в мазилката особено ако по нататък като финиш има някакво изобразително художествено изпълнение-битови,ритуални сцени и т.н.понеже тогава се полага финишна тънка мазилка с участието на гасена вар , правена от негасена вар и гасена с дървени въглища.Успех!
Re: Стари строителни технологии
20-03-2010 - 23:41:29
avatar
Quote
venciev
1000% старите майстори не са слагали калциеви хлориди и други подобни щуротии......
Бъркаш ли Оунъре,бъркаш ли?:]*smiley_ahh*

Мани мани.
Каква глина съм набарал.
Като пастет.
Я кажи каква е рецептата за подница и връшник.
Как се докарва извития обем на връшника.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
20-03-2010 - 23:50:47
avatar
Quote
фло
Quote
OwnerBG
Благодаря Фло.
Като спомена за водно стъкло, дали да да сложа малко за разкош.Разбирам че няма да попречи поне, но може ли да има някакво нередно взаимодействие с варта.
За посоката на разцепените клони и беленето на кората имаш ли някакво впечатление.
За плетката на плета нямам никаква идея,но ми се струва,че не е от съществено значение,важното е да стане здраво и стабилно и без това мазилката ще я скрие! За водното стъкло имам известни притеснения,да не ти втвърди сместта още преди да си я нанесъл върху плета заради това ,че вече има калциев хлорид вътре! По принцип те се слагат последователно ,едно след друго и си взаимодействат веднага като се срещнат при укрепване фундамента на наклонени къщи например ,обаче може да опиташ с малки дози. Калциевия хлорид и водното стъкло/натриев силикат/ в комбинация на база воден разтвор се наричат течен цимент!Ако им хванеш чалъма на тия две неща гасена вар може да слагаш само толкова,колкото да си подобриш мазилните своиства на сместта,макар че,не е лошо да има и варовик/калциев карбонат,което е втвърдена гасена вар/ в мазилката особено ако по нататък като финиш има някакво изобразително художествено изпълнение-битови,ритуални сцени и т.н.понеже тогава се полага финишна тънка мазилка с участието на гасена вар , правена от негасена вар и гасена с дървени въглища.Успех!

Ахааааа, ето я и дървесната пепел.
Лесно а.
За днес спирам че ми идва множко инфото.
Благодаря още веднъж.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
21-03-2010 - 00:07:02
Quote
venciev
1000% старите майстори не са слагали калциеви хлориди и други подобни щуротии......
Бъркаш ли Оунъре,бъркаш ли?:]*smiley_ahh*

Не бъди толкова сигурен!Слагали са и още десетки щуротии,просто систематиката на наименованията от гледна точка на историята е съвсем прясна.Има потресаващи технологии отпреди 4000 години за добив на дървесни киселини например използвани в строителството ,медицината,бояджийството и т.н. до тъпкането на главите на умрелите фараони и мазане на бинтовете с които са ги обвивали например. Калциевия хлорид е в изварата! За мазилки са ползвали извара,яйца и ред други продукти и българските майстори на църкви преди освобождението.Но това е друга тема!
Re: Стари строителни технологии
21-03-2010 - 09:33:44
Каква все пак е идеята да си правиш "подница" и "връшник",вместо да си купиш нормална керамика от пазара?В БГ все още има добри майстори на керамични съдове.
Re: Стари строителни технологии
21-03-2010 - 11:43:16
Фло,напълно съм съгласен с теб,че не ние сме измислили топлата вода,но при мазилката с кал и слама за строежа на плетарки,няма химия....така поне мисляwinking smiley
Re: Стари строителни технологии
21-03-2010 - 18:24:27
avatar
Quote
salvador
Каква все пак е идеята да си правиш "подница" и "връшник",вместо да си купиш нормална керамика от пазара?В БГ все още има добри майстори на керамични съдове.

Идеята е да си направиш сам.
Нормалната керамика със еднаквите шарки и балкантуристките кичози ме изважда от нормалното състояние на радост от ползването.
Всяка година в нормалните малки населени места са си правили подници и връшник като част от празничния календар.
Пък и ламя се убива единственно със парче от подница.
Магично е.
Да не говорим че ако опиташ за какво иде реч при баница под връшник.
Или картофи с ярешко.
Или агнешка плешка с див чесън и десетина пропаднали въгленчета.
Та, за това.
А и подница в истински смисъл на непечена а сушена глина прави само един майстор в България от района на Гоце Делчев като професионално занимание.
Не са скъпи изобщо и са без забележки, поне според мен, нооооо си е друго да се понацапаш.
По истинско си е някак.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
22-03-2010 - 21:02:31
Я, за няколко дена цял учебник по химия сте написали!

За плета - глина, жълта с плява. Колкото по-ситна, толкова по-добре. Това от майстора. Без други али-бали. Може и червена, то при нас друга няма...

Обясниха ми и за външен плет точно как се прави, ама вече съм на 3-4 чаши вино и отивам да си допия....

Най-добре с габър, най-здраво било и задължително се бели кората. Снимах един, ама още не знам как да кача снимките. Да, де , коментарите са, че ме мързи да чета, то това си го знам.Всъщност обичам да чета (което ми е интересно).
Re: Стари строителни технологии
23-03-2010 - 02:03:55
Здравейте искам да ви предложа нещо но не съм сигурен дали ще ви върши работа, Миналият месец мой приател си прави врандата с един вид испански традиционни плочки (наподобяват българските циментови по големина но са от глина и после изпечени), но преди да нареди плочките ги кисна в разтвор 1 към 10 (не съм сигурен) на силиконова основа. За да ми демонстрира ефекта намокри една обикновенна и една кисната, на киснатата водата стоеше като живак и не попива като при обикновена. Та Оунаре ако се смеси това чудо с глината няма ли да има заздравяващ ефект. Не съм строител и незнам дали има подобно нещо в Бг .
Поздрави.
Re: Стари строителни технологии
23-03-2010 - 06:57:03
avatar
Quote
ispancheto
Здравейте искам да ви предложа нещо но не съм сигурен дали ще ви върши работа, Миналият месец мой приател си прави врандата с един вид испански традиционни плочки (наподобяват българските циментови по големина но са от глина и после изпечени), но преди да нареди плочките ги кисна в разтвор 1 към 10 (не съм сигурен) на силиконова основа. За да ми демонстрира ефекта намокри една обикновенна и една кисната, на киснатата водата стоеше като живак и не попива като при обикновена. Та Оунаре ако се смеси това чудо с глината няма ли да има заздравяващ ефект. Не съм строител и незнам дали има подобно нещо в Бг .
Поздрави.

Сигурно ще има ефект, но къде ще отиде старата строителна технология.Все пак попитай как се казва този разтвор за да научим нещо ново.Ако се прави покритие на открит балкон с плочки може да се използва при нормално съвременно строителство.Това което се опитваме да открием, е как старите строители са се справяли с предизвикателствата с налични традиционни материали.

Ето един проблем за който и не бях помислял.
Често се твърди че плета се заплита с върбови клони.
Да де, ама от кой вид върба.
При така наречената "плачуща върба" клонките са дълги, тънки и идеални за плетене, но ми се струват тотално неподходящи за оплитане на плет за стена.Не могат да се белят а и в момента цъФтят с едни хубави пъпки.За кош може и да станат ноооо за стена хич.
От другата върба много трудно могат да се извадят прилични дължини на клоните, а и ще отиде цялото дърво.
Беленето на кората също е проблем.

Ако някой е срещал някъде снимка или описание на един инструмент наречен "малък сарък" за белене на тънки пръчки ще съм благодарен да даде инфо.Представлява стойка на която има два срещуположни ножа, като разстоянието между тях може да се променя.
Пръчката се прокарва между ножовете и кората се бели от двете страни равномерно.Останалите ленти се свалят лесно след това.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-23 06:58 от OwnerBG.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход