Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Стари строителни технологии

Публикувано от OwnerBG 
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 15:55:47
Слънчо,тая твоя колежка да го ......въобще не ми харесаха нещата и-честно!
Събирането наистина ще го направим само да се пооправи времето малко и се организираме,че ни чака много работа!
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 18:41:27
Темата ще я следя с интерес.За нищо време научих доста интересни неща.На мен ми се върти да спретна в двора плетена ограда и да колкото подразбрах се прави от леска която се вари,а коловете които се забиват в земята се обгарят за да не гният бързо.Ако някой знае технология за плетена ограда ще ми е интересно да науча нещо повече.
До колкото аз знам навремето в разтвора с който са мазали са добавяли свинска четина един вид като армировка.Сега четина незнам дали може да се намери,но има фибри които са един разумен компромис и като цяло няма да се отразят зле на технологията.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 18:58:44
avatar
Поздравления за интересната тема!
В последно време и аз ровичках /не достатъчно, за съжаление/, с идеята да се ъпдейтвам smiling smiley най вече по отношение на конструкцията на подобни къщи. И да си изясня въпроса по отношение на нормативните изисквания.
Та, ако може да съм полезен, ето няколко линка към френски сайтове.
link1
link2
link3

П.П. А и много ми хареса китайската поговорка : Къща от слама, в която се смеят, е по ценна от дворец, в който плачат.
Приятна вечер!
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 20:30:53
Като ги гледате тия френски и германски книжлета с дървени къщи,гледайте и сеизмичната карта на Европа.
Тя е много важна когато преценявате прилжимоста на модели от други държави в БГ.За съжаление повечето са неприложими точно на ниво конструкция.

[www.ija.csic.es]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 21:00:38
avatar
Така е, salvador, това имах предвид под изясняване. Но което е приложимо, по-добре да съм го поразгледал и поосмислил.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 21:50:36
Quote
чи-чов-ци
Поздравления за интересната тема!
В последно време и аз ровичках /не достатъчно, за съжаление/, с идеята да се ъпдейтвам smiling smiley най вече по отношение на конструкцията на подобни къщи. И да си изясня въпроса по отношение на нормативните изисквания.
Та, ако може да съм полезен, ето няколко линка към френски сайтове.
link1
link2
link3

Тези къщи изглеждат много уютни.Това си е цяла отработена технология, а не само експеримент.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-11 21:51 от general.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 22:12:11
avatar
Закъсал с ремонтите
Искаш да спазиш закона - стискай зъби

11.03.2010
За борбата с бюрокрацията при ремонт на възрожденска къща

От: Даниела Иванова


Повече от половин година великотърновец чака разрешение от Националния институт за недвижимо културно наследство (бившия НИПК), за да измаже фасадата на къщата си.

Богдан Томов е собственик на имот в старата част на Велико Търново, който е със статут на паметник на културата.

Мазилката по къщата обаче се руши, а покривът тече. За да съхрани имота си, мъжът решил да спази буквата на закона. А според него, всяка, дори и козметична промяна, в подобен имот трябва да се съгласува с института за културно наследство.

Шест месеца обаче не стигнали на чиновниците да избистрят, какво искат, за да разрешат измазването и подмяната на керемидите.

След скиците, снимките и куп други документи, поискали виза за проектиране за текущ ремонт!

После решили, че им трябва официално писмо от общината, в което да бъде упоменат номерът, с който имотът е заведен в самия институт.

Черешката на тортата обаче се оказало последното изискване – да бъде предоставена марка, каталожен номер и проба от боята, с която ще бъдат измазани корнизите на прозорците.

Въпреки абсурдните изисквания, нервите и похарчените пари, Богдан Томов е категоричен, че ще изчака разрешението на института.

Търпение, което повечето собственици на къщи-паметници на културата, нямат.

Заради тромавите процедури, някой от тях заобикалят закона. Други, заради безпаричие, оставят имотите си на милостта на времето.

Трети пък са решили, че далеч по-лесно и евтино е да оставят къщите им да се срутят и да ги построят наново.

Хитринките на хората и тромавата бюрокрация обаче са на път да унищожат облика на старо Търново, а за възрожденската атмосфера да напомнят единствено снимките.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-11 22:13 от OwnerBG.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 22:12:26
През годините са се загубили и далеч по-ценни неща от материалите,за съжаление.
Колко майстори могат да направят в БГ покрив със самоподдържаща се конструкция.Ми николко...А това е едно от първите приложения на математиката в строителството.Строителен способ на около 3000 години.

[books.google.com]

onerbg....да ти обявят имота за ПК е едно от най-лошите неща,които могат да ти се случат.Тоя търновец за мен е абсолютно ненормален...поведението му противоречи на здравия разум.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-11 22:15 от salvador.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 22:29:36
salvador, а аз мисля,че поведението на институциите е ненормално и противоречи на здравия разум!Има милион довода за това.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 22:52:53
avatar
Quote
salvador
През годините са се загубили и далеч по-ценни неща от материалите,за съжаление.
Колко майстори могат да направят в БГ покрив със самоподдържаща се конструкция.Ми николко...А това е едно от първите приложения на математиката в строителството.Строителен способ на около 3000 години.

[books.google.com]

onerbg....да ти обявят имота за ПК е едно от най-лошите неща,които могат да ти се случат.Тоя търновец за мен е абсолютно ненормален...поведението му противоречи на здравия разум.


Салвадор, виждал съм интересни неща но тези покриви ме втрещиха.Един архитект се беше заел да ми обяснява как ставало но загубих логиката и така и не го разбрах.Страхотни са.
В Копривщица има над 400 къщи които са паметници на културата от различно ниво.Сещаш ли се как се строи и ремонтира.
За последен подпис след разрешително отиват над 14 месеца.Кеффффф

Безопит, как се варят пръчките за плет.Не е ли достатъчно да се киснат.Споменават ми слаб солен разтвор, но не знам как ще подейства на дървото.Друг вариант за който разбрах е опалването, но май се прилага при дървесина в която има смола, за да се превърне в подобие на катран.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход