Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Стари строителни технологии

Публикувано от OwnerBG 
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:48:24
avatar
Quote
slun4o
Quote
OwnerBG
Май без някой дядо няма да стане.

Хи-хи, дядото го има, ама много ракия пие...
Можем да спретнем един семинар на чеверме winking smiley

Слънчооо, пие, пие, колко да изпие.
За семинара и на мен ми се върти в главата подобна идея.
Ама май няма да е само приказки, а и калчица да забъркаме.
С чевермето работата е по сложна.
В района за който си мисля го правят само по хайдушки.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:56:02
avatar
Аз също познавам един дядо-човека е сигурно вече на почти 100г.,но още си е с акъла.
Помня,беше преди много години-още бях дете,когато той сам си правеше кирпич,понеже живееше и сигурно още живее в такава къща и я ремонтираше.Срещнахме се миналата година-каза,че всеки ден излиза,за да си изпие чая.Заговорихме се,но за странични неща-колко велик човек е бил дядо ми,за история,за здравето му.Сподели ми,че цял живот си е изкарвал прехраната с дюлгерлък и че вече е много стар и никой за нищо не го търси,дори децата и внуците му.
От такива хора може да се почерпи много мъдрост,а и не малко неща за старите строителни технологии,но улисани в ежедневието си и от постоянното бързане за някъде и за нещо, все не намираме време..а хората си отиват....
Нооооо при следващата ни среща няма да пропусна да го разпитам за всичко.........

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 12:13:49
Издатела е Д-РЪ ЗАХАРИ ГАНОВЪ ,София бул."Фердинандъ"90."3000РЕЦЕПТИ"-изпитани практически химико-технически рецепти за занаяти, индустрия, промишленостъ,земледълие и домашна употръба.Кориците са подвързани и не се вижда година, но по предговора се подразбира че е след кризистна около 1928-30год.С две от рецептите си вадя хляба затова не ми се иска да я размножавам.Мисля че ме разбирате.Заглавието е точно, но в-у рецептите трябва доста да се поработи от тях може да се крадне само идея.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 12:36:41
Дали говеждите изпражнения не са се слагали заради фибрите? Чел съм, че целулозата не се храносмила, а се изхвърля от организма и предполагам че точно това е идеята да се обърква и говежда тор с глината. Нещо като съвременните лепила за топлоизолация, които имат миниатюрни фибрички.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 12:45:36
Quote
OwnerBG
Quote
slun4o
Quote
OwnerBG
Май без някой дядо няма да стане.

Хи-хи, дядото го има, ама много ракия пие...
Можем да спретнем един семинар на чеверме winking smiley

Слънчооо, пие, пие, колко да изпие.
За семинара и на мен ми се върти в главата подобна идея.
Ама май няма да е само приказки, а и калчица да забъркаме.
С чевермето работата е по сложна.
В района за който си мисля го правят само по хайдушки.

Вече сериозно. Дайте да направим наистина семинар. Марк ще докара неговия човек, аз ще докарам моя, който каквото прочете, да сподели. Няма да го правим академично и да си разпределяме теми, а?
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 13:06:53
avatar
Quote
slun4o
Quote
OwnerBG
Quote
slun4o
Quote
OwnerBG
Май без някой дядо няма да стане.

Хи-хи, дядото го има, ама много ракия пие...
Можем да спретнем един семинар на чеверме winking smiley

Слънчооо, пие, пие, колко да изпие.
За семинара и на мен ми се върти в главата подобна идея.
Ама май няма да е само приказки, а и калчица да забъркаме.
С чевермето работата е по сложна.
В района за който си мисля го правят само по хайдушки.



Вече сериозно. Дайте да направим наистина семинар. Марк ще докара неговия човек, аз ще докарам моя, който каквото прочете, да сподели. Няма да го правим академично и да си разпределяме теми, а?

Здравей,
Подобна идея за среща на която да съберем моженето и знаенето ми се върти в главата отдавна.
Говорих преди малко с Арго и Венци и идеята им изглежда интересна.

Ето накратко как мисля да стане.

Имам терен близко до Копривщица около 22дка.
С невероятен изглед, до асфалтов път и паркинг.
С планинска чешма.
Надморската височина е 930м.
Не се използва за нищо в момента.
Мисля че може да се използва за целта.
Какво може да се направи.
Пещ за агнета.
Огнище тип барбекю.
Глинена дупка за печене на агне тип подница.
Няколко малки стопански постройки във вид на навес или заслон, тип къшла или сая, типични за овчарлъка в различни райони..
Сламена къща навес.
И най важното.
Свободен достъп за всеки, който иска да избяга от бетона.
Никакво електричество.
Всеки който е правил и мазал нещо, оставя отпечатък от златната си десница.


Мога да подсигуря материалите, ако помагате със съвети кое, как и по колко.
Можем да изпробваме различни технологии и да видим дали работят.

И разбира се кога.

Ако идеята е овчари то няма по подходящо време от Гергьовден.
6,7,8,9, май са почивни дни.

От мен едно багънце, с условието да го опечем на място.
И силно ограничено количество двоен препек, за майстора на Слънчо.

Ако има гайдари, ще ги освободим от тежък физически труд.

Ами това е.
Давайте идеи.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 14:15:33
avatar
Quote
slun4o
Quote
OwnerBG
Май без някой дядо няма да стане.

Хи-хи, дядото го има, ама много ракия пие...
Можем да спретнем един семинар на чеверме winking smiley
А чевермето е най-хубавата пролетна салата ....:]

Нещо се отплеснах. Относно сламата. Имам спомени като малък съм гледал как се правят кирпичи. Не помня за глината, но сламата със сигурност минаваше през ярмомелка и ставаше плява (демек по-ситни фибри winking smiley ).

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 15:24:06
Ето Оунъре още един линк за сламените къщи,който ти обещах[www.strawbale.com].Отвори го целия и го разгледай подробно,допълва този на Парцалев,но нашите стари технологии не са точно такива!
Ето как сериозни хора,които са се включили до момента тук с това какво е чул,видял като малък и от старите майстори се добива представа горе-долу за това как се строяло едно време!Ние сме междинното и последно поколение,което може да посъбере такава информация,след нас малките мислят за други неща.....
Слънчо,другата седмица ще се събираме по габровския край,ела да направим една предварителна пресконфереция и да видим докъде ще я докараме!И който друг има желание разбира се!
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 15:40:45
Quote
venciev
Ето Оунъре още един линк за сламените къщи,който ти обещах[www.strawbale.com].Отвори го целия и го разгледай подробно,допълва този на Парцалев,но нашите стари технологии не са точно такива!
Ето как сериозни хора,които са се включили до момента тук с това какво е чул,видял като малък и от старите майстори се добива представа горе-долу за това как се строяло едно време!Ние сме междинното и последно поколение,което може да посъбере такава информация,след нас малките мислят за други неща.....
Слънчо,другата седмица ще се събираме по габровския край,ела да направим една предварителна пресконфереция и да видим докъде ще я докараме!И който друг има желание разбира се!

Ба, вие ме шашнахте. Много сте организирани. Венци, на шега да ме поканиш, наистина ще дойда. Арго ми има координатите. И си абсолютно прав за поколенията.

Ето един друг линк [ecohouse-nibelunga.blogspot.com]. Това е на моя колежка от ВИАС, която имаше идея прави къщи от слама. Различно е от нашето, но все нещо може да се крадне winking smiley
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 15:54:39
Патентът за балираща машина е от 1910-та,а първата такава реално е произведена чак в 1947-а.Преди края на втората световна бали въобще не са съществували,поради което няма как да е имало къщи от бали.Представянето им за "традиционни" е историческа мистификация.Няма как да е имало такива строежи преди изобретяването на балиращите машини.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход