Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Стари строителни технологии

Публикувано от OwnerBG 
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 00:45:32
Ех! Наско, Наско.....! Язък!
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 09:53:24
За съжаление повечето от тези неща са отдавна загубени.Нашата вила е строена върху основите на точно такава "къшла".В другия край на двора е имало друга подобна постройка,която е събоена когато е прекарвана улицата.Но част от нея е останала в нашия дрор и навремето дядо ми ползва тия основи за да направи барака за инструменти.
Определено не са само камъни,слепени с кал.Има и нещо другоКопано е и поясът камъни поне при нас влизаше доста навътре в земята.В тоя каменен пояс имаше оформени легла за вертикалните трупи.

Олио...забравете за това...слънчогледовото масло е продукт на много по-късна епоха.В БГ се появява масово преди Първата световна.Иначе слънчогледът е с произход Америка.Не се е отглеждало промишлено в Европа преди средата на 18 век.Тогава в Англия е патентован метод за извличането на мазината от семките.Методите за двойно и тройно рафиниране,позволяващи използването в хранителната индустрия пък са още по-нови.

Ако изобщо в смесите е слагана мазина,търсим нещо много по-елементарно от олиото,с много по-проста технология на извличане на маслото.Освен това суровината трябва да е посеместно разпространена.На тия изисквания ми се струва,че отговаря лененото масло.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 10:24:38
avatar
Салвадор, и аз откривам ленено масло като добавка.Интересно е каква е ситуацията с дървесната пепел.
Каква е сламата която се слага.Ръж, овес или друго.
Режат ли се влакната и на каква дължина.
Подготвя ли се основата от плет преди да се започне измазването.
Гредите как се подготвят.
Май без някой дядо няма да стане.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 10:49:35
От дядо си имам една близо 100 годишна книга за най-различни технологии.Тогава циментът е бил много скъп и се е внасял от Франция и Англия в тенекиени кутии.Основните свързващи вещества са биле вар, глина и говежда кръв.За лепило са се ползвали пресни говежди лайна(сега ефирцелулози),а за по-добра обработваемост са слагали в глината и топла говежда или овча лой.Това са и основните състави на кирпича плюс едра на тръбички слама с двойно предназначение, като термоизолация (вместо вата или полистирол) и кофраж.Говежда кръв се е ползвала и в тогава прохо ждащата каучукова промишленост.Ползвал се е и туткал и восък.Въобще бавно и славно строителство, докато подгрееш и омесиш нещата и току виж банката потропала на новите порти.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 10:52:52
avatar
Отдавна се каня да почна да ремонтирам една къща-плетарка в двора на имот на брат ми,но все не мога да отделя ресурс и време.
От няколко години и обръщам периодично внимание-строена е преди близо 200г.
В различно време съм правил замервания-оказва се ,че влажността се движи в рамките на 50-55%,уникални качества,които ги правят благоприятни за човека,приятен вътрешен климат и тишина,която създава комфорт,който не се натрапва.
Основните материали, от които са изградени този тип къщи, са глина, слама и дърво-в случая върба,която не се нуждае от специална обработка,понеже се гъне лесно и е изключително подходяща за задолмяване.
Тези къщи са екологични много преди да се заговори за екология.Сравнително устойчиви са като се имат предвид атмсферните условия, на които са били подложени през годините.
Самата глина, от който е направена къщата, е изолация, която задържа топлината през зимата, а през лятото държи хладно. Глината е и много добър материал за звукоизолация.
Основен проблем на този тип строителство е,че е много трудоемко,понеже има много ръчен труд и времето до завършване на такова строителство е неколкократно по-дълго от стандартното.
Проблемът,доколкото аз знам, е в липсата на нормативна уредба,която да стандартизира подобен тип строителство...

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:01:22
В Германия и Холандия и до ден днешен има фирми,специализирани в производството и продажбата на материали за строителство на "плетарки"

Тук пускам блога на арх.Георгиев,който е един/да не кажа единствения в Бг,който не само е проучил технологиите на старите къщи,а и систематизирал,описал и строил по тези технологии[ultrajoro.blogspot.com]
Разгледайте го добре и подробно.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:06:18
Вчера Турските власти забраниха строителството с кирпич.Рабтата гитти.
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:11:24
Е, попаднахме си на темата.
Аз не искам да строя нова със старите технологии. Аз искам да възстановявам истински стари къщи, където са живели истински хора. Има дух в тях. Затова и софиянци, пък и не само те са си загубили главите по нашия край .
Отговарям на част от въпросите на Owner от собствен опит:
Плет - какъв материал са хоризонталните пръчки – габър, леска, върба, цепенето е трудно, но тава се огъва и се икономисва дървесина.
Хоризонталните колове ако не са забити, как се прихващат към долния и горен край- с канал отгоре и отдолу, отгоре се забива една подострена пръчка, знам как изгледжад, ама не мога да я нарисувам тук.

Кога се берат пръчките.- – февруари, защото не е тръгнала смолата и не го ядат бубулечки.
Киснат ли се в нещо. – само във вода, да се поддържат свежи.
Как могат да се обработят – кората се бели задължително, като се излепи, да се спре достъпа на въздух, да не гният
При нас няма нищо повече от глина и в това отношение нямаме проблеми, но най-старият ми майстор казва, че е по -добре с кравешки лайна winking smiley
За останалото поддържам Markk. И аз има такава къща, но все не стигат или парите, или времето.
Като има пари, няма време и обратното smiling smiley
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:12:36
avatar
Quote
dimitrovv
От дядо си имам една близо 100 годишна книга за най-различни технологии.Тогава циментът е бил много скъп и се е внасял от Франция и Англия в тенекиени кутии.Основните свързващи вещества са биле вар, глина и говежда кръв.За лепило са се ползвали пресни говежди лайна(сега ефирцелулози),а за по-добра обработваемост са слагали в глината и топла говежда или овча лой.Това са и основните състави на кирпича плюс едра на тръбички слама с двойно предназначение, като термоизолация (вместо вата или полистирол) и кофраж.Говежда кръв се е ползвала и в тогава прохо ждащата каучукова промишленост.Ползвал се е и туткал и восък.Въобще бавно и славно строителство, докато подгрееш и омесиш нещата и току виж банката потропала на новите порти.

Страхотно.
Как се казва книгата.
Ако ти се занимава сканирай я и я качи някъде или ми я изпрати.
Ако нямаш време аз бих се заел със сканирането.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Стари строителни технологии
11-03-2010 - 11:39:48
Quote
OwnerBG
Май без някой дядо няма да стане.

Хи-хи, дядото го има, ама много ракия пие...
Можем да спретнем един семинар на чеверме winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход