Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Принцип на работа на термопомпата?

Публикувано от bulhomes 
Re: Принцип на работа на термопомпата?
28-12-2009 - 21:57:47
Малко офтопик,ама дай някакъв линк за това чудо....Всички се подвеждат по висоия COP на термопомпите...а те всъщност никакъв проблем не решават сами по себе си.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 01:27:52
30 или дори 70 вата не са ли малко? Аз съм с отворен цикъл, разчитам на вода, която досега не ми е правила проблеми, да чукна на дърво, но един приятел например е със заровени медни тръби с фреона в тях - 3 сондажа по 35 метра, 100 метра общо били достатъчни за неговата ТП с 10 кВ отоплителна мощност. Втора зима е ОК, отоплява 160 м2 и топла вода целогодишно.
Някой има ли представа как може да се връща вода в същия воден хоризонт, ако не бъркам термина. Аз си мислех да правя втори сондаж на същата дълбочина на същата жила малко по надолу - 10-15 метра от първия. Това дали е ок, или да бучна сондажа в другата жила която минава в двора ми и дали ще може да поема връщаната вода?
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 09:13:57
Всъщност съм объркал малко четящия. От метър сух сондаж могат да се извлекат около 70в! 4овек е прав. От квадратен метър хоризонтална серпентина са 30-35 максимум според вида почва.

Боби, няма проблем да се връща в същия водоносен слой. Просто трябва разтоянието м/у сондажите да е голямо.
Тя и тази система (с 2 сондажа) може да се погледне като затворена. Просто водата не е в тръби, а се движи в самия водоносен слой.
Принципно има изискване да се намери посоката на течение на водата и да се черпи от по-горния сондаж.
Как определи,че имаш 2 слоя в двора?

Салва, ето брошура- [www.mmc.bg] В вибокса има клипчета за алтермата....
Имаше таблица с параметрите на работа при ниски температури- търся я.
По спомен КОП не падаше под 3 което ме учуди. Една система въздух-въздух за да работи при ниски температури без нужда от помощ(ел. нагреватели или друг вид отопление) трябва да се сметнат точните топлозагуби на сградата при да речем -20 и според тях да се подбере машина. Един вид трябва малко или повече да се преоразмери.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 09:14:13
Започни от Басейнова дирекция...може изобщо да не ти позволят изграждането на подобна система.На някои места наистина не позволяват да се връща водата в земята.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-29 09:16 от salvador.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 09:16:04
Както написах Боби, не съм сигурен изобщо в данните - преди години в някакъв швейцарски сайт намерих информация за действащи такива системи с пилоти и там хората бяха сметнали действителни харатеристики. Обаче почти съм сигурен, че в тръбите течеше вода, която се затопля от земята, а не фреон.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 09:45:30
[www.egec.org]

Явно са някаква екзотика...тук ги има описани горе-долу най-разпространените в Европа.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 14:07:32
Quote
Korekten7
Позволявам си и аз да задам един въпрос (като препатил). Имам 72 метра сондаж, от който водата изчезна и в момента е крайно не достатъчна дори и да захрани малка 5КW термопомпа. Подучух че имало фирми който предлагали да напълнят сондажа с пясък и чрез медни тръби, пълни с фреон, да могат да дадат необходимата разлика в температуратa и да захранят и по-голяма термопомпа.
Някой да е чувал за такъв вариант? Предварително благодаря!


Имаш три варианта на действие, със съответните подварианти:
  1. В сондажа, за да го ползваш като източник на топлина, се вкарва серпентина и се бетонира. В нея циркулира топлоносител . Да го наречем вертикална серпентина.
    1. топлоносител вода
    2. топлоносител фреон
  2. Заравяш серпентина в двора. копа се на 1.2-1,5м. Тръбите са през 0,4 м. В нея циркулира топлоносител . Да го наречем хоризонтална серпентина.
    1. топлоносител вода
    2. топлоносител фреон
  3. Изнасяш въздушен топлообменник на покрива.
  4. Нова въздушна машина winking smiley

Плюсове на съответните варианти:
  1. Запазва се сегашното разположение на съоръженията и няма пипане по двора или покрива. COP не зависи от околната температура
    1. Запазва се сегашната тръбна разводка, няма нужда от корекции по термопомпата. Полагаш по-евтини тръби и ако протече, няма проблем да долееш. Просто си поливаш двора.
    2. Икономисваш една помпа (вече налична) и енергията за нея.
  2. Ако е налична площта, няма ограничение в енергията която ще се извлича COP не зависи от околната температура и както при т.1.
    1. Запазва се сегашната тръбна разводка, няма нужда от корекции по термопомпата. Полагаш по-евтини тръби в сравнение с б и ако протече, няма проблем да долееш. Просто си поливаш двора.
    2. Икономисваш една помпа (вече налична) и енергията за нея.
  3. Независим си от дълбочини на сондажи и площ на двора. трябват ти 2-3 квадрата за въздушен топлообменник.
  4. 100% ще работи

    Минуси на съответните варианти:
    1. Ограничен си в мощността от дълбочината на кладенеца. Колега проектант ми спомена, че от такъв тип сондаж се вади 5kW/100m дълбочина.
    2. Ограничен си в мощността от площта на двора. Търговец от конкурентна фирма ми спомена, за 15kW топлинна мощност са необходими ~700м2 или по 50W/м2. Ограничен си в размера на бъдещите застроявания и засаждания на големи дървета.
      1. в сравнение с б няма
      2. ако текне от някъде фреон, иди че го търси. свидетел съм на неоткриваеми течове, от по няколко килограма на година.
    3. COP варира при по ниски температури, под -10 мощноста пада осезаемо, освен ако не е компенсирано с по-голям топлообменник. Налага се да се добави контактор/-и за вентилаторите, евентуално сензор за температура на питата и околна и да се препрограмира управлението.
    4. COP варира при по ниски температури, под -10 мощноста пада осезаемо

      цени
      1. 80-90 EUUR/m. това е със дупчене на сондаж и бетониране на тръби за водна система, не се знае дали ще харесат стария и да свалят цената на дупченето. Варианта със фреонови тръби в пясък не съм го чувал като цена.
      2. Трябва да се положи тръба през 0,4 м на 1,2-1,5 м дълбочина. Багер прекопава двора, ставало за един ден. Нямам идея колко ще струва. Трябва да се види и някоя готова система какъв диаметър тръба се полага. За целата на анализа, ако се изходи от цена на готова система, 16000 EUR за 15 kW, включваща термопомпа, разширителен съд, буфер и топлообменник за БГВ, хипотетично махнем излишните чaсти, за самата серпентина остават едно 5-6 000EUR без копането.
      3. Тука един колега заварчик изтърси цена 500-600 лв. за въздушен топлообменник. отделно в зависимост от устройството на машината, дали е с един ТРВ или капилярка, или с два ТРВ се пускат една дебела (за газове) тръба и една или 2 тънки (за течност). ако разстоянието не е голямо цената няма да е висока. Ако контролера е универсален, препрограмирането, по-точно промяна на параметри, не е нещо дето струва някаква сума.
      4. За 15 kW отоплителна мощност цената е ~5000 лв. За рекламни материали пишете на asen<точка>стоев<кльомба>гмаил<точка>ком, ще ви отговоря за коя марка имам в предвид, да не рекламирам тук.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 14:55:16
Всъщност какво точно разбирате под "възудушни" термопомпи...Защото аз под това разбирам обиконвени климатици.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
29-12-2009 - 15:12:19
Колега Автоматчик, би ли пояснил, че нещо не схванах.

Салва, въздушна термопомпа викам на машина която много прилича на климатик.
Разликата е, че вътрешния топлообменник не е фреон-въздух, а фреон-вода.
Все едно да подвържеш голям климатик към отоиплителната инсталация на сградата.
Обикновен климатик се преправя сравнително лесно.
Виж тука един колега от форума е направил и онлайн мониторинг на такава машина. Той си я е правил от обикновен стар климатик. [ford2v6.1gb.bg]
Има фабрични инверторни машини. Алтермата на дайкин е таква. Ето ти видео

(не съм гледал това ли е точното видео, ако не е разгледай подобните)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-06 08:52 от чаро.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
30-12-2009 - 11:31:20
малко обща техническа информация за да уточним терминологията, с цел избягване на лоша комуникация:
Класификация на по начин на работа:

1. охлаждащи, придобили гражданственост "чилър".
2. отоплителни, рядко срещан вариант, примерно за за погряване на
топла вода за битови нужди (БГВ).
3. обратими (охлаждане и отопление) т.нар. "термопомпа"

Според начина на топлообмен с топлоносителя от към сградата са

1. С директно изпарение. Обработвания въздух директно се охлажда или
нагрява от фреона през топлообменник фреон/въздух. Това са
примерно битовите климатици и VRF ситеми.
2. С междинен топлоносител (вода). Енергията се предава първо на вода
или антифриз, който вече се транспортира из сградата и отдава
енергия в помещенията. За еднофамилни къщи приложение намират
основно системи на вода.


според начина на топлообмен с околната среда извън сградата са

1. С директна кондензация/изпарение. Обменят енергия с околната среда
директно, чрез топлообменник (пита). Това са термопомпите които
съм имал в предвид в предния ми пост под "въздушни".
2. С междинен топлоносител (вода). Ползват вода за пренос на енергия.
Ако е само охлаждащ агрегат (чилър) се полват основно в комплект с
водохлаждаща кула. Ако е термопомпен е необходим източник на вода
с постоянна температура, желателно над 12* C.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход