Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за строителен надзор

Публикувано от Chavo 
Re: Въпрос за строителен надзор
26-11-2009 - 21:15:17
Здравейте. Днес налях втора плоча. Строя по "стопански начин". Не ти е необходима фирма, а само технически ръководител за оформяне на документите. Аз всичко си правя сам. От контрола на майсторите, до снабдяването и придвижването на документите (разбира се трябва и да можеш да си разчетеш проектите ). Преди това разбира се проучих оферти от доста фирми. Всички ми даваха с 40 до 50 % по-висока цена от тази която се калкулира ако си гониш сам работата.
Re: Въпрос за строителен надзор
27-11-2009 - 08:47:04
Имам един въпрос - сещаш ли се за друг продукт, който да излиза само с 40-50% по-евтино ако си го произведеш сам? Пиша го това, защото излиза едва ли не , че си на печалба ако строиш сам. Единствената печалба при строителството на къща по стопански начин е , че получаваш определени знания, обаче това има значение ако ще строиш още къщи.
Докато инвестираш време да строиш къща оставаш назад в основната си професия или занимание. Еднократната печалба от строителството на къща не оправдава загубеното ти време.
Re: Въпрос за строителен надзор
27-11-2009 - 21:29:11
До някъде мога да се съглася с теб, но ако тези знания си ги имаш преди да започнеш строителството, свързани са по някакъв начин с професията ти и ги приложиш на практика е само в твоя полза. Поне за сега не мисля да се занимавам със строителство на още къщи. Една засега ми стига. Просто искам да я направя като искам и да си пия ракията на тиферич на спокойствие (доколкото това е възможно!). Не мисля че строителството на къща е изгубено време, напротив - винаги има какво да научиш, ако разбира се искаш и знаеш къде да търсиш знания.
Re: Въпрос за строителен надзор
29-11-2009 - 08:42:28
Ако е вярно,че " стопанския начин" на строителство на фамилна къща дава 40-50% икономии ,то това е най-силния аргумент в негова полза! Останалото са несъществени неща и доста смешни,като например,че като се отделиш от основната си работа да се занимаваш със собствения си обект си на загуба!
Re: Въпрос за строителен надзор
29-11-2009 - 20:33:44
Благодаря , Фло, за подкрепата. Ще ви дам само един пример: по оферта на строителна фирма армировката ми я калкулират на 1,89 лв без ДДС - аз я купих на 0,92 лв. Така е и с останалите материали. Тук не слагам малко от моите нерви и време, но както казах по горе, не мисля че то е изгубено. Ако съм си "навил на масрафа" ,както се казва, може би и аз бих ползвал строителна фирма, но не съм и затова строя по този начин. Моля да ме извинят момчетата със стротелните фирми, но чак пък такава презастроховка и печалба ми се вижда множко, макар че подобна тема вече май е обсъждана някъде във форума. Наздраве на всички, аз минах на червено мерло.*drink1*
Re: Въпрос за строителен надзор
29-11-2009 - 21:20:55
Quote
val_50
Благодаря , Фло, за подкрепата. Ще ви дам само един пример: по оферта на строителна фирма армировката ми я калкулират на 1,89 лв без ДДС - аз я купих на 0,92 лв. Така е и с останалите материали. Тук не слагам малко от моите нерви и време, но както казах по горе, не мисля че то е изгубено. Ако съм си "навил на масрафа" ,както се казва, може би и аз бих ползвал строителна фирма, но не съм и затова строя по този начин. Моля да ме извинят момчетата със стротелните фирми, но чак пък такава презастроховка и печалба ми се вижда множко, макар че подобна тема вече май е обсъждана някъде във форума. Наздраве на всички, аз минах на червено мерло.*drink1*


Класика , Седларов , класика в жанра. :]
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 08:49:24
Ясно, ясно - проблемът е, че трябва хората, заети в строителството да работят ангарияsmiling smiley
Не ви ли е хрумвало, че щом ВСИЧКИ фирми дават определени цени, значи си има причина за да не може да се оферира по-евтино.
Я кажи колко според теб трябва да получи техническия ръководител, който е зает да работи на твоята къща?
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 13:34:01
Quote
4ovek
Ясно, ясно - проблемът е, че трябва хората, заети в строителството да работят ангарияsmiling smiley

Не,не трябва да работят на ангария,просто трябва да оферират като хората.Като клиент,който се възползва от предимствата и на двата начина на едноф. строителство-с фирма и без,мога да кажа че миналата година му хвърлих едно голямо реване тук във форума точно за това-че фирмите не оферират реално пред нас-малките инвеститори.Да не казвам и други думи...Ето че нещата в живота се натегнаха, хората още повече си правят сметката и естествено строят сами.Една немалка част от тези хора са изтървани клиенти за вас-строителните фирми.Проста причина-не всеки разбира,не всеки има нерви и първо пробва друг да му го направи.А щом някой почва да строи-значи има некой лев.Е още оттам като го посечете.....давате хляб на измамници и некъдърници-мисля,че сме свидетели дори тук във форума на заблудени "предприемачи".
VAL,медала има и друга страна-аз благородно ти завиждам че имаш време да си го правиш сам,ако миналата зима имах това време и аз твърдо бих постъпил така.Обаче колко от оферираните ти цени/казваш,че си в час/ се опита да ги смъкнеш,пазариш и т.н.Аз дадох оферти на 6 фирми и две бригади-и пазарлък до дупка,докато стигна до предварително угодна за мен цена.И фирмата доволна,и аз доволен.И нещата се получиха доста добре.Реално/по спомен/заковах около 20-25% надолу.Ако бях строил сам-още 10% надолу,но това вече е субективно,а май и попаднах на свястна фирма.Тази разлика от 50%,която цитираш....незнам,може би проекта ти е по-лек,не че моя беше много сложен.
Успех на всички,независимо от начина-правим го за себе си-все е кеф.smiling smiley
Che
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 15:35:00
Като купувач на строителни услуги, мисля си следното. Ако за дадена строителна фирма е напълно изгодно да работи 20% под първонално оферираната ми цена, поне едно от следните е вярно:
- Глупави са, защото са пропуснали шанса да ми направят добро първоначално предложение и директно да елиминират конкуренцията. Не мога да ползвам услугите им, защтото строителството по индивидуален проект е нетривиална задача и все нещо ще омажат.
- Искат да извлекат от мен максимално възможното количество пари, без мисъл за репутацията на фирмата си (ден година храни). Не мога да ползвам услугите им, защото при всяка възможност ще ме ощетят, за да икономисат.
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 16:49:54
Пайк, ти недей да пишеш за проценти, а какво се получава като сума. Защото основното е колко се печели на месец. При строителство на къща да кажем, че месечно се усвояват като себестойност труд и материали (едни вид вариант бригада) 20000лв. - ако тези сторително-монтажни работи са договорени от фирма с 20% нагоре, т.е. за 24000лв. това прави 4000лв., които остават за постоянните разходи - заплата на технически ръководител, осигуровки на работниците поне на минималните осигуритлени прагове и другите постоянни разходи на фирмата. Ти как мислиш дали имам някакъв стимул да се оферира при такива условия - щото ще се получи, че от такава къща я останат 1000лв. във фирмата на месец, я не. И това при положение, че всичко върви гладко, според плановете.
Всеки може да си строи (засега) по какъвто начин си иска и щом е решил да спестява като сам организира и поема рискове това си е негово право, но е смешно да се твърди че строителните фирми могат при сегашните условия да работят при 20-25% надценка на компонентата труд + материали. Изрично не използвам думата печалба, защото при тези стойности най-вероятно фирмата работи на загуба.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход