Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за строителен надзор

Публикувано от Chavo 
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 17:59:05
Quote
4ovek
, но е смешно да се твърди че строителните фирми могат при сегашните условия да работят при 20-25% надценка на компонентата труд + материали. Изрично не използвам думата печалба, защото при тези стойности най-вероятно фирмата работи на загуба.

20-25% надценка на компонентата труд + материали.

Нещо не вдявам! 20-25 % над труда и материалите-така ли да го разбираме или 20-25 % за труд над материалите?Тоест колко над стойността на материалите начислява фирмата според теб?
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 18:49:15
На мен като ми даваха оферта фирмите една от фрапиращите направо нагли надценки беше именно на материалите.
Примерно бетона беше 105лв.м3 те ми го оферираха на 230лв.Желязото беше 1.50лв. оферират ми го на 3лв. и т.н.
Всеки сам да си прави сметката.
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 20:08:22
само с техник и авторски надзор. Като ти препоръчвам техника да го водиш само да приема кофража и армировката, така ще спестиш някой лев, а авторският надзор си е задължителен и трябва да се спазриш с проектнта. В Варна трябва да покажеш за Акт 2 и граждански договор или друг реален с фирмата или бригадата която ще изпълнява обекта но това си е само фиктивно. Имаш и задължение да сключиш договор с фирма за изнасяне на стройтелните отпадъци, обекновенно отново е фиктивен
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 20:12:08
Грешно място...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-30 21:00 от Boby.
Re: Въпрос за строителен надзор
30-11-2009 - 20:53:39
Явно хората които строят като мен са съгласни с това което твърдя. Нямам причина да си измислям, а само да помогна ако мога на тези които тепърва ще се сблъскват с тези проблеми. Ето още примери:
- от участник във форума, който много се търси ,ако не се появи 3-4 дни. Признавам, че дава добри, компетентни и в повечето случай приемливи според моите познания съвети: " Според мен е коректно на първо време да обсъдим само грубия строеж,мога да изготвя отделна оферта и за довършителните работи.По това,с което разполагам,ориентировъчната цена е между 85-110 000 лв.за груб строеж,вкл.и изкоп,по стопански начин." - По моя начин и мои разценки цената за грубия строеж ще ми излезе около 60 000 - 62 000 лв.
- следваща оферта :"Цената за труд варира между 50 - 70 лв./кв.м.РЗП ( включва плоча, прилежащи фасадни стени, шайби и колони) - в момента бригадата ми работи на 35 лв./кв.м.
В някои от темите във форума участници се оплакват от изпуснал кофраж, криви стени и т.н. Поне за сега при мен няма подобно нещо. Преди всяко наливане проверявам кофража (хоризонтално и вертикално), начина на поставяне на армировката и т.н. Това ми отнема не по-вече от 2 часа след работа, но пък бригадата и техническия знаят ,че не могат да мърдат от проекта.Мога да ви дам още оферти, но мисля ,че няма смисъл. Просто наистина фирмите губят малките инвеститори като мен по този начин на офериране. Просто трябва да са по-гъвкави в офертите и да се съобразяват с човека срещу тях, които иска да им даде парите си.
На здраве на всички, аз продължавам на мерло *drink1*
Re: Въпрос за строителен надзор
01-12-2009 - 09:13:49
Разбирай го така - ако разходите за труд и материали са 100лв., не може фирмена цена да е 125лв., защото фирмата е вътре. А колко точно трябва да се калкулира отгоре зависи от конкретния случай, защото говорим за къщи , а там клиентите са с коренно различни изисквания, съответно и проектите са различни.
Съвсем друг е въпросът дали минават офертите - ами не минават. От което следва извода, не че фирмите трябва да свалят цените, а не трябва да хвърлят усилия в оферирането на къщи. Ако нещо излезе -излезе.
Re: Въпрос за строителен надзор
01-12-2009 - 12:45:19
avatar
Quote
4ovek
Разбирай го така - ако разходите за труд и материали са 100лв., не може фирмена цена да е 125лв., защото фирмата е вътре. А колко точно трябва да се калкулира отгоре зависи от конкретния случай, защото говорим за къщи , а там клиентите са с коренно различни изисквания, съответно и проектите са различни.
Съвсем друг е въпросът дали минават офертите - ами не минават. От което следва извода, не че фирмите трябва да свалят цените, а не трябва да хвърлят усилия в оферирането на къщи. Ако нещо излезе -излезе.

Кратко, точно и ясно...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Въпрос за строителен надзор
01-12-2009 - 12:51:59
Quote
4ovek
Ти как мислиш дали имам някакъв стимул да се оферира при такива условия - щото ще се получи, че от такава къща я останат 1000лв. във фирмата на месец, я не. И това при положение, че всичко върви гладко, според плановете.

Трябва да ти призная,че си точен в сметките.И на мен ми се върти такава цифра,че остава.На пръв поглед е смешно,но мен това ме устройва.Отделно кой колко печели не ме е интересувало никога-на мен щом ми се връзва сметката.....
Тънкия момент е,че на паралелно строящите се обекти от другите бригади на фирмата /по на 5-10 етажа /-там цифрата знаеш каква е.Е извода:по-добре свободната бригада да бачка почти за без печалба,отколкото да е в неплатена.Явно всеки си е направил сметката и аз за себе си съм доволен,че се промуших в тази ситуация.Не всеки има тази възможност,но нали живота е това-като кацне птиченцето да не го изтървеш.Пък и е удоволствие все пак -да гледаш как работи една перфектно смазана машинка-организация,зареждане с м-ли,качество,дисциплина......Остава ти да носиш няколко кафета през 2-3 дни и става още по-добре.Не съм съгласен че всички строители са мундари,има и много читави хора-просто да се строи е скъпо и всички се съобразяваме с тоя факт.
Страшното е когато си плащаш на фирма и се получи оная ситуация с "блога на...".Страшно е....пък и е антиреклама!
Re: Въпрос за строителен надзор
01-12-2009 - 13:06:07
Pike, ти имаш късмет със ситуацията, така беше и при мен с грубия строеж, използвах пролука на една бригада към голяма строителна фирма. Момчетата наистина бяха страхотно организирани и професионалисти. За сметка на това после довършителните ми изядоха доста нерви и пари. Като покриеш започва истинския екшън.
Re: Въпрос за строителен надзор
01-12-2009 - 14:17:58
Боби,радвам се че някой оценява и този вариант.Всъщност какво значи късмет-то който търси намира.Пролуки много,само да ги уцелва човек.Впрочем засега и за довършителните работи нямам ядове,но то е защото още преди да започна знаех кой ще ми ги работи-все добри приятелчета-майстори.Абе варианти много-компромис винаги се намира всички да са доволни.Човек ако знае какво иска и е търпелив......Единствения зор ми беше да убедя жената,че за 1 година не става-оттам нататъка-лесно.*beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход