Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?

Публикувано от venciev 
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
22-05-2010 - 17:18:20
Всички видими части на гредите и колоните ги дялкаха на ръка,за да се прикрият следите от гатера.След месец като поизсъхне дървото ,ще го импрегнирам и тогава вече ще си проличи ефекта от дялкането.
И на мен ми хареса чардака Слънчо,променихме първоначалната идея,но така стана по-добре,къщата се "отвори",покрива се надигна.
Ако имаш идеи и забележки,казвай Слънчо!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-22 17:19 от venciev.
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
22-05-2010 - 20:01:38
avatar
Quote
venciev

Качих нови снимки по ремонта в снимка.бг

това е новата част от чардака

стария баш-майстор започва да гради комина

направиха тараба и мост,по който ще качват плочите и качиха първата плоча/пробно/

Поздрави, от душа и сърце! *bow*
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
22-05-2010 - 23:43:15
Благодаря ти Ками,другата седмица ще кача снимки от процеса на качването и реденето на тиклите и надявам се от вече завършения покрив.
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
23-05-2010 - 11:24:13
Станало е екстра Venciev,поздравления.По принцип когато материала е дялан се запазва мн.по-добре във времето.Майсторите едно време са си имали специални брадви с които са одялвали гредите,което си трудоемка работа.При процеса на дялане дървесните пори биват отрязвани отведнъж.По този начин пората остава свободна и през нея излизат дъбилни вещества,смоли,танини и т.н. в зависимост от вида дървесина.В следствие на това се получава процес на естествена консервация на дървото.При биченето на гатер,същите тези влакна биват по скоро смачкани и затова и обема на изпуснатите вещества е по-малък и остава в повърхностния слой,а не попива навътре.Това е една от тези малки тайни,които старите майстори са знаели и която днес се практикува доста рядко.Аз понеже не съм усвоил дялането на греди с брадва,си ги минах моите с ренде,като там ножовете на вала играят тази роля,макар и можеби не на 100%.А относно плочите моите ги свалихме по стълба и после пак по стълбата ги качихме.Това второто беше голям зор*yes*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-05-23 11:25 от art_mart.
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
23-05-2010 - 12:09:51
Радвам се,че нещата вървят добре.Виждам,че все още има строители които с чиста съвест можем да наречем МАЙСТОРИ.Хубаво е,че държат и разумни цени за да могат повече хора да се възползват от майсторлъка им.Решението да удължиш чардака според мен е супер.Получава се добре и създава атмосфера,не пропускат и детайлите които са също много важни.Представям си го вече готов с миндерите.Мислиш ли да байцваш и лакираш новата дървения или ще я оставиш естествено да се патинира?
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
23-05-2010 - 12:37:49
Поздравления, Венци! smiling smiley

Чудесно става! *bow**bow**bow*
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
23-05-2010 - 12:44:45
За качването на тиклите Артмарт и моите ще видят/вече виждат/ голям зор.В Родопите тиклите са много по-тънки от тези в нашия край и голямо умуване умувахме как да ги качваме обратно на вече готовия покрив.Мислехме с мотокар,с кран,с макара,но се спряхме на класиката-хамал де лукс.Направиха един мост и по него......
Безопит,радвам се,че ти е харесал чардака и майсторлъка.По-горе казах,че след като поизсъхне материала ще го потъмня и импрегнирам,за да може да попие по-добре в дървото.Спрях се на класическия вариант:нафта,разтопен асфалт,безир,горяло масло, малко кореселин/за да не блести/ и препарат против дървояди.Тази смес я използвам от много години и се оказа,че е по-ефективна и издръжлива от Садолина,за по-евтина да не говорим.Имам ел.бояджийски пистолет и с него....
До миндерите има много вода да изтече....winking smiley
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
23-05-2010 - 13:00:12
Благодаря ти Музе!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
23-05-2010 - 14:28:25
Venciev, ако тази смес за импрегниране не е "патент", може ли да дадеш приблизителните съотношения на отделните съставки и какъв препарат против дървояди имаш предвид. Благодаря!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
24-05-2010 - 01:01:25
Не е патент,напротив драго ми е да я споделя,все пак тук е мястото да споделяме,да се учим и да оставим нещо след себе си!Пропорцията е наистина приблизителна,зависи колко искаш да потъмниш дървения материал!Условно:10л нафта+1кг асфалт+1л безир+1л кореселин+1л препарат п/в дървояди+1л горяло/употребявано двигателно масло=тази смес я загряваш,за да се разтопи асфалта и да стане хомогенна смес.Ако не можеш да прецениш колко трябва да ти бъде тъмна сместа,периодично пробваш с четката върху една дъсчица!Ако ще полагаш дървото с четка-по-добре е да ти е повече асфалта,нафтата и маслото-ще бъде по-гъста сместа,което е по-добре.След седмица миризмата на нафта няма да я има,но няма да има буболечки!
Препарата против дървояди,който използвам е български,купувам го от местен предприемач/ХЕИ/,и е продукт на някакъв бг -софийски професор,цената му е 6лв за литър.Името мога да ти го кажа след като попитам допълнително!Продава се в 20л туби и самия той има потъмняващ ефект.На мен ми го доставят уж приятелски на доставни цени!
Но и без този препарат,ефекта на гореспоменатата смес е поразителен!Майсторите,които работят по къщата/без да ги познавам преди това/,също използват подобна смес при ремонта на старите къщи в Родопите!Това са натурални продукти,които са по-добри от модерните и скъпи лакове,имащи трайност не повече от 5 години.Жалко,че Николов не се включва по темата,защото той е спец по дървото и може много да помага!Може би с право го няма напоследък тук,както и много други можещи и знаещи хора!
Много по-интересни са темите,дали имотите скачат "драстично" или падат главоломно,дали да купувам или продавам..............!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход