Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива

Публикувано от BAT_GOIKO 
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 11:45:24
Изолацията която съм сложил е от 5-8 см. Няма непокрит дори сантиметър от фасадата, резултата е повече от отличен, но за съжаление човек добива впечатления от опита си, сега ако започна изолация няма да сложа по-малко от 15 см - стиропор или еквивалента му каменна вата или фибран - според предписанията от производителя. Опитвам да дам съвет да не пестите от изолация - слагайте колкото може по-дебела изолация 8; 10; 15 см....Следващата къща, която ще построя, ще ползвам нов метод. Даже сега ще пусна тема - метода е доста интересен (ползват го от години в Сибир, в България от скоро и не е много популярен)
[forum.imoti.net][/url]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-08-12 16:19 от Ivo.NovDom.
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 11:51:53
Аз сложих 10 см. Исках 15 но е по-трудно отколкото изглежда. Например не намерих достатъчно големи дюбели, трудно е с майсторите, или поне беше миналата година в пика и т.н. Освен това много е важно всичко да е изпипано - малки площи за обръщане на прозорците - при мен само 5 см са реално тухлата/щуцера които се покриват с фибрана, другото са стиропорените плочи. Дограмата трябва да е добра, аз сложих троен стъклопакет с К стъкло. Горе при стрехите уплътняването с вата да е направено като хората - това само аз го правих лично, както и уплътняването под алуминиевите подпрозоречни дъски с фибран и пяна... И през цялото време им вися на главите на майсторите...
Abu
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 15:10:26
Иво,
тука си прав, но да доизясня:
Тухленият и бетоновият елемент имат различна топлопроводимост. За да се изравнят, като в същото време фасадата остане в една равнина, най-удобни са дебелините 4-7 см ЕПС-ХПС. Без изолация тухлата очевидно е по-добра, но когато увеличаваш произволно дебелината на топлоизолацията, променяш, този път в полза на бетона, характеристиките на стената. Т.е. при 15 см ЕПС върху тухлата и 15 ХПС на бетона тухлата е по-лошо изолирана. А до какви проблеми може да доведе това, сам ще се сетиш...

ПП Само веднъж съм правил над 15 см ХПС, и то защото имаше много за изправяне стената. Първият слой се захваща с дюбели, а вторият - за първия с обикновени дюбели, но с полиуретанова пяна (тая само лепи, не разширява) в леглата им. Горе-долу така си представям технологията за полагане на повечко топлоизолация - първи слой, в който се изравнява топлопроводимостта на тухлените и бетоновите елементи и втори слой, вече от еднакъв материал, захванат за първия. Така или иначе на 15-20 см конзолата е много слаба и ми се струва безсмислено да търся закрепване в стената през цялата дебелина на топлоизолацията.
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 15:42:47
Абу, не увеличавам по желание дебелината на изолацията а за запълване на кривините...ясно ти е. Точно такава беше логиката - тухла с малко по-слаб но паропропусклив изолатор и бетон с фибран със същата дебелина, т.е. опит малко да се уравновесят нещата. Да ти кажа, факта че изолацията масово се лепи на кюфтета с доста широки въздушни пространства отзад, както е и при мен, цялото това старание се обезсмисля. Такова циркулиране става между стената и вътрешната повърхност на изолацията че...За да има някакъв ефект преди да се налепи изолацията, трябва да се удари един хастар и стиропора да се лепи плътно отгоре на гребен, може би, но тогава цената става доста висока. Пред този вариант полагането на минерална вата е по-добрия вариант - няма възд. джобове, няма циркулация... Кажи твоето мнение.
Abu
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 17:37:35
При "кюфтетата" през няколко реда се зашпаклят ръбовете на панелките към зида - пак има джобове, но се прекъсва връзката между тях. Все-пак с хастар си е по-добре. Иначе циркулацията на въздух не е лошо нещо, стига да е между фасадното покритие и топлоизолацията. С обикновена фасада ясно че не става, но пък при окачените фасади, двойните зидове и подобни, това движение на въздуха помага за проблемите с влагата в сградата. В други теми съм споделял, че го намирам задължително за покривите, но не мога да кажа точни размери и конкретни числа за ефекта на охлаждане и влагоотвеждане. За добра конвекция моят ориентир е 3-5 см дебелина на слоя въздух, 0,5-1 м ширина и до 10 м височина/дължина. Чувал съм, че големите производители извеждат пропорциите на системите си опитно, но нищо не смея да твърдя с категоричност...
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 19:23:39
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> При "кюфтетата" през няколко реда се зашпаклят
> ръбовете на панелките към зида

Абу, добре написано, но това е само сърдечно пожелателно към тези които монтират изолации! Идеята на тухлите, вече ги правят и с по 8 камери, да се подобри изолацията им, но като стената не е измазана, за да се запечатат камерите, въздуха си циркулира както си иска. Лично аз смятам че половинчатото изпълнение на СМР-тата похабява материалите, харчат се пари а резултата е съмнителен или далеч по-лош от оптималния.
За 15 сантиметровата изолация - мой приятел си купи апартамент във виена, ново строителство. Бях му на гости за нова година 2006/7, зведе ме на строежа да ми покаже жилището. - Първото което видях беше изолацията - беше на блокчета, нямах ролетка но на око нещо от рода на 600/400/200, като я видях налепена направо се комплексирах на фона на нашите 5-6 см . Не я слагат на два пъти а направо от един път. Влизаме вътре и... парното беше надуто на мах в цялата сграда, явно за да съхне - говоря ти за етап груб строеж със сложени дограми, а не за готова сграда.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-12 19:39 от Ivo.NovDom.
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 20:58:39
Та, по темата:
Дотук не видях разумни основания Фибранът да се премести от сутерена до покрива/тавана!?

Съгласен с двете мнения на Абу по-горе по принцип - макар извън темата внасят яснота.
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 21:25:11
Не си играйте с вентилацията на покрива,че там следват купища проблеми.Има си схема как се изпълнява и как върви конвекцията.Два принципа-на правата линия и на равния дебит.
Принцип на правата линия-каквото е засмукано под стрехите,върви по права линия и се стреми да пресече линията на билото под прав ъгъл.Универсален принцип,все тая колко скатен е покрива.

Принцип на равния дебит-колкото засмуче под стрехите,толкова трябва да отведете на билото.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-12 21:25 от salvador.
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 21:46:15
Любо, да ти го разясниМ по-ясно: Бат Гойко иска да ходи по тавана, затова требе да си тури в таванския под ФИБРАН, защото фибрана хем ще пази калориите хем ще носи на ходене отгоре му. Ама понеже е скъп Бат Гойко ще си тури фибран само там където ще се ходи а в съседство от по РЕхкавия стиропор - горе - доле изяснява ли ти се вече? :]
Abu
Re: Какви Керемиди ? Каква изолация под покрива? Време е за Покрива
12-08-2009 - 21:47:17
salvador,
Проблемът е, че има само няколко разработени системи с точни размери - аз плагиатствам една от тях, която съм цитирал като ориентир. На практика малко да мръдна в размерите на детайлите и се получава чувствително влошаване на конвекцията. На теория може да има начин да се смятат всякакви съотношение ш/д/в, но не съм виждал работеща формула. Така че, ако имаш инфо - споделяй!

Съжалявам, че не се включи, когато с Любо бистрихме подобни въпроси в друга тема и сега цапаме при Иво.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход