Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
16-04-2006 - 21:40:33
Предстои ми покупка на жилище.Как да разбера дали строителната фирма не ме лъже в изчислението на площта.От агенциите за недвижими имоти разбрах, че има разлика в площта на панелките и новите жилища.Какво влиза в чистата площ и какво в общата площ?Къде влизат терасите, избата? Ще Ви бъда благодарна за малко по-подробна информацията.С уважение!Дари.
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
17-04-2006 - 10:00:40
Ами строителната фирма ти дава разбивка по площи, апартамент - Xкв.м., мазе Y кв.м., общи части Z кв.м. Ако купуваш стар апартамент обикновено липсва квадратурата на общите части, а са написани само процентите. Другата разлика е , че терасите са влизали с коефициент (примерно 0,4), а сега се изчисляват целите. Ама това е въпрос на 2-3кв.м. и не от съществено значение.
Т.е. не може да се каже, че те лъжат, след като е въпрос на елеметнарно разделяне за да получиш цената на апартамента без общите части. и без мазето.
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
18-04-2006 - 08:12:41
В новото строителство влиза още и площта, която заемат стените. При това ти я включват в чистата площ на апартамента. Имай предвид, че една стена дебела около 30-35 см и дълга 3 метра ти изяжда 1 кв. метър от площта. Като сметнеш колко вътрешни стени имаш в апартамента, и колко външни, можеш да прецениш горе-долу с колко по-малко е пространството за живеене. Примерно аз смятах по скиците от този тип: [www.belprom.com] , че примерно това, което се продава за 93 квадрата чиста площ и около 115 обща (с идеалнтие части), реално е само 65-67 квадрата.
Но в крайна сметка не квадратурата е определяща за това колко удобно за живеене е едно жилище. Ако ти хареса разположението, осветлението, функционалността и т.н. е много по-важно от това дали е с 10 квадрата повече или по-малко....
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
18-04-2006 - 08:32:05
Е, и в старото строителство се броят стените - външните целите, а вътрешните по половината със съседа.
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
18-04-2006 - 09:06:49
Прав си и в старото се броят. Има и още неща дето при новото вдигат общите части - стандарта за ширина на стълбище и големина на асансьор. Това особено важи за сградите с малко апартаменти на етаж. Лично аз смятам, че нормите са неадекватни за четириетажни сгради с по два апартамента на етаж. Хиляди хора си живеят перфектно в панелки с ширина на стълбище 90см. и асансьорни шахти 120/150. Сега се правим на баровци и стълбищата са по 120, а асансьорите минимум 150/150 с тенденция заради инвалидите да станат 200/170 мин, а стълбищните площадки пред асансьра с ширина 180 (при 140 в момента).
А бе направо идва време при което ще строим само стълбища и асансьори.
Dobre,kajete mi,posuvetvaite me,prodavam razkoshen apartament stara tuhla,kudeto ne sa vkluchvali idealnite chasti,nito balkonite>Kak da go prodavam-ako vklucha idealni chasti kazvat che na onova vreme niamalo,kato gi izklucha cenata mu stava kato na edna panelka,ot po-luxozen tip,ama vse pak panelka?mersi
Abe za tova ne se gleda koe kolko e po dokumenti - izobshto ne znaesh koga kakvo se e vkliuchvalo, a i sega koi stroitel koe kak smiata - na TOVA zhilishte mu se iskat TOLKOVA pari i tova e! Haresva ti - vzimash, ne ti haresva - biagash! I nai-dobre da se sravniavat samite zhilishta , a ne tsenata im na kvadrat. Az sashto prodadoh stara tuhla - po dokumenti 62 m2 - tri stai, bania i kiler s goliama terasa i pred trite stai. Ako beshe novo shteshe da e pone 90 m2 i da se vodi tristaen. Edna gospozha doide da mi obiasniava, che v raiona varvialo novoto po edi kolko si na kvadrat, a moito izlizalo ne znam kolko si. Posle se obadi mnogo vazmutena, che vsashtnost i predlagali garsonierka novo za poveche pari otkolkoto az mu iskam na moia, a na kvadrat go vodeli che e po-evtino. Niama opravia!
Re: Как се изчислява площта на жилището при новото строителство
19-04-2006 - 09:45:07
Е то и в нотариалните актове на новото строителство идеалните части се пишат само с процент. Поне тези продавачи дето са в час така ги оформят нотариалните актове.
И в крайна сметка клиентът като гледа ще види какво купува. НЕ знам какво сте се заяли с тези общи части, нали като купувате виждате колко стаи с какви размери съдържа жилището. Никой никого не лъже - един оферира, друг купува. Виж ако ти скрият информация за това какви са размерите на стаите , тогава е проблем, ама не знам някой да го прави.
4ovek,
Неколкократно си излагал тезата си по този въпрос (защото все нови и нови хора питат) и аз лично я разбирам добре.
Уважаеми Купувач, ето ти го имота ! Струва толко (бруто и с вкл. ДДС) ! Гледай, питай, мери и ако пожелаеш, може да бъде твой !
Тази теза я разбирам, тя е здрава и смислена.

При тази хипотеза купувачът може да прави сравнения с други имоти :
- местоположение (квартал),
- тип сграда и вид строителство,
- етаж,
- изложение,
- брой помещения и кройка на жилището,
- ид. части от парцела,
- брутна цена, плащане и гравитиращи към това въпроси,
- други.

На практика, обаче, как ли стават нещата ?! Хубаво или лошо, цените на м2 очевидно са се наложили като много важен икономически показател и ето - хората споделят, че имат затруднения да се ориентират чрез него. Очевидно, цената е сърцевината на сделката. А цената масово се дава на м2. И ние си говори за Е м2.

4овек, нека си кажем нещата директно ! И купувачите хитруват - смятат усилено и гледат, как да спастрят някое и друго евро. Защото еврата повсеместно са кът ! И строителите (инвеститорите) хитруват и предполагам направо изкривяват нещата умишлено, като целта е ясна - да изглеждат по-добре на пазара ! Тва е условието д а продадат, а само чрез продажба могат да стигнат до печалбата ! И сигурно съм досадил вече да повтарям, че при пазарното стопанство - става дума за печалба и всички останали съображение са далеч по-нискоразрядни (независимо, какво ще ви приказват) ! И очевидно така така и трябва да бъде. Защото няма ли печалба - няма и демокрация ! smiling smiley
Сори, прекъсвам, че ... зор ! Разприказвах се , а исках да задам въпрос ! После !
Ще карам по-делово !
Интересува ме основно (но не само) как мисли един строител ?
Ситуация.
Предполагаме, че имаме един проект с разрешение за строеж на 10 нива. За по-лесни сметки приемаме, че РЗП е 1000 м2. Строителят казва : Искам да продам всеки кв.см. от РЗП. Цена на 1 м2 - 1000 Е. Тоест, проектът да донесе 1 000 000 Е. В проекта фигурират 10 имота.

Въпрос ? Вярно ли е твърдението, че сумата от брутните продаваните и/или прехвърляни квадратури на 10-те имота (площ + идеални части) е също 1000 м2.

Горният въпрос може да изглежда леко идиотски, но .......

Мога да съм сигурен, че отговорът е "Да", само ако имам пълна информация за всички направени сделки (включително преддоговорни материали) плюс достъп до оригиналните документи въз основа на които е дадено разрешение за строеж.

Твърдение : Практически никой клиент няма достъп едновременно до всички тези документи и никак няма да ми е трудно да се сетя, как може той да бъде излъган.

После - нека да се опитаме най-накрая да направим някакъв що-годе изчерпателенн списък на видовете площи, които формират идеалните части. Очевидно не говорим за споменати някъде по-горе - балкони, тераси и стени, мазета, гаражи. Те си си продават като площ. Тук не се включва темата, че въобще не е ясно - как и дали стените между имотите се делят.

Та - кои са площите, от които се формират идеални части ??
- Фоайета
- Козирки ?
- Стълбищна клетка, умножена по нивата
- етажни площадки, умножени по нивата
- коридори
- подход към гаражно ниво
- маневрени пространства
- кв-ра на асансьорна клетка, умножена по нивата,
- кв-ра на шахти, умножени по нивата,
- всякакви общи, стопански помещения
Покрив ?? Не знам какво да мисля за него!

Тук въобще не намесвам вариациите по темата според собственост на парцела или отстъпено право на строеж ! Сигурно нещата стават още по сложни.
Сещам се, че ако имаме строителство с/у обезщетение, купувачите трябва сигурно да платят и за идеалните части от имотите на обезщетените собственици!
При тази мисъл не ви ли обзема радостен трепет !???

4овек, дай малко мнения по темата, моля те !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход